Nauka  RSS
Narażenie na smog w dzieciństwie może zwiększać ryzyko problemów psychicznych


Naukowcy z King’s College London w Wielkiej Brytanii oraz Duke University w Stanach Zjednoczonych wykazali wpływ smogu na zdrowie psychiczne. Narażenie na zanieczyszczenie powietrza wpływa na większe ryzyko m.in. depresji i zaburzeń lękowych - pisze dla SmogLAB-u Sebastian Medoń.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Kapsuła Dragon wodowała u wybrzeży Florydy


Kapsuła Dragon firmy SpaceX z czworgiem astronautów na pokładzie powróciła w niedzielę z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Wodowała w Zatoce Meksykańskiej u wybrzeży Panama City na Florydzie - poinformowała agencja AP.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Naukowcy odnaleźli w miodzie opad nuklearny. To pozostałość po testach jądrowych sprzed dziesiątek lat


Chociaż poziomy radioaktywności znalezione w miodzie nie są niebezpieczne, mogły być znacznie wyższe w latach 70. i 80. XX wieku - czytamy w "Science".

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Przyjemność (i nędza) gier cyfrowych


Podczas pandemii COVID-19 tak wielu ludzi odkryło przyjemność gier cyfrowych – raptownie utraciwszy kontrolę nad własnym życiem, odnalazło jej namiastkę, skutecznie przezwyciężając cyfrowo generowane przeciwności. I, być może jak ja, poczuło się trochę lepiej.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Eksperyment w Pirenejach. Grupa ochotników wyszła z jaskini po 40 dniach bez kontaktu ze światem zewnętrznym


Grupa 15 osób wyszła w sobotę z jaskini Lombrives w Pirenejach po 40 dniach spędzonych bez słońca, zegarków ani telefonów. Eksperyment z ich udziałem miał na celu sprawdzenie reakcji ludzkiego organizmu na utratę poczucia czasu i izolację.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Ekolog: tylko bioróżnorodność uchroni nas przed kolejnymi pandemiami


Różnorodność biologiczna to największy skarb, jaki mamy, choć jednocześnie chyba najmniej przez nas doceniany. A tylko ona uchroni nas przed przenoszeniem się kolejnych odzwierzęcych wirusów na ludzi i przed kolejnymi pandemiami – podkreśla ekolog prof. Piotr Skubała.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Kosmiczne pytania cz. 1

#zrodlo
Ludzkość nie przestaje zadawać sobie pytań dotyczących kosmosu. Odpowiedzi kryją się w gwiazdach, a do ich odkrycia potrzebujemy najwybitniejszych umysłów oraz zaawansowanej technologii. Wiele jednak już udało nam się odkryć. Sprawdź, co wiesz o kosmosie, w pierwszej części Kosmicznych pytań!

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Agencje dopuszczają ponowne stosowanie szczepionki Johnson&Johnson


Amerykańskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) oraz Agencja Żywności i Leków (FDA) zatwierdziły powrót do stosowania szczepionki na koronawirusa firmy Johnson&Johnson. Oznacza to, że preparat ten będzie mógł być podawany już od soboty.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Panel CDC zaleca wznowienie szczepień preparatem Johnson&Johnson


Panel doradczy amerykańskiego Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) zalecił w piątek wznowienie szczepień przeciwko koronawirusowi preparatem Johnson&Johnson. Oznacza to, że prawdopodobnie już w najbliższych dniach dawki tej firmy będą ponownie powszechnie podawane w USA.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Przełom w badaniach nad szczepionką przeciwko malarii


Opracowana przez naukowców z Oksfordu szczepionka przeciwko malarii wykazała 77-proc. skuteczność w badaniu z udziałem dzieci w Burkina Faso - podał w piątek "The Guardian". Preparat może być pierwszą skuteczną szczepionką na chorobę, która rocznie zabija 400 tys. dzieci w Afryce.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Dzień Ziemi to już za mało. Pora zacząć działać

#zrodlo
Już od ponad dekady 22 kwietnia to dzień, w który uwaga opinii publicznej skupia się na przyszłości naszej planety. Wzdychamy, mówimy o tym, jak to niszczymy Ziemię i jaki marny jej los. Po czym 23 kwietnia zapominamy o sprawie i przestajemy przejmować się dwutlenkiem węgla, odpadami, szalejącymi zmianami klimatu. Właśnie dlatego, że zapominamy, dzisiaj Dzień Ziemi to już za mało.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Kamil Wyszkowski: "TAK! dla edukacji klimatycznej" to decyzja strategiczna


– Nie jest dobrze. Polacy w pięciostopniowej skali ocen mają wiedzę na dwa z plusem. Badanie pokazuje, że mamy świadomość zagrożenia wynikającego z kryzysu klimatycznego, ale nie jesteśmy w stanie zdefiniować, na czym ono polega i jak mu przeciwdziałać. Brak wiedzy dotyczy nie tylko społeczeństwa, ale także decydentów, którzy w konsekwencji nie podejmują optymalnych dla skali zagrożenia decyzji. Dlatego też przy okazji Dnia Ziemi apelujemy o wprowadzenie w polskich szkołach rzetelnej edukacji klimatycznej – mówi Onetowi Kamil Wyszkowski, Przedstawiciel i Prezes Rady UN Global Compact Network Poland.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Kosmiczne szyfry. Wciąż brakuje nam klucza, by je złamać


Każdy z nas intuicyjnie wie, że szyfr służy ukrywaniu wiadomości. Jednak większość z nas nie uświadamia sobie, że z szyframi mamy do czynienia cały czas. Bo to dzięki nim, ukrytym nierzadko głęboko w czeluściach internetu, możemy bezpiecznie poruszać się w sieci. To szyfrom zawdzięczamy dostęp do bankowości elektronicznej, możliwość płacenia kartami chipowymi, jak również zachowanie pewnej dozy prywatności podczas rozmów telefonicznych. Dzięki nim odchodzimy też od ręcznych podpisów na rzecz elektronicznych. Przykłady można mnożyć. Jedno jest pewne - swoją ciężką pracę wykonują, pozostając w cieniu.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Co nowego słychać na Marsie?


W lutym na Marsie wylądowały – i to z powodzeniem! – trzy nowe sondy kosmiczne. Emocje wszystkich fanów astronautyki i astronomii zdążyły już nieco ostygnąć, więc możemy spokojnie przyjrzeć się, co dzieje się na Czerwonej Planecie.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Z tajnych akt wiemy, jak dziewiczy lot w kosmos wyglądał oczami samego Jurija Gagarina


Jurij Gagarin chwilę po tym jak wylądował na Ziemi po swoim dziewiczym locie w kosmos, musiał przekonywać napotkaną kobietę, że jest człowiekiem i nie trzeba się go obawiać. Dla Rosjanki, która zobaczyła dziwnie ubraną postać, która przed chwilą spadła z nieba, radziecki kosmonauta mógł być bowiem zarówno Marsjaninem, jak i amerykańskim szpiegiem. Te i inne szczegóły z pierwszego lotu człowieka w kosmos 12 kwietnia 1961 r. możemy dziś poznać dzięki odtajnionemu raportowi, jaki na temat swojego lotu napisał sam major Gagarin.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Duży wpływ smogu na zakażenie koronawirusem. Analiza naukowców


Najnowsza analiza opublikowana w renomowanym czasopiśmie "Ecological Informatics" przez naukowców związanych z firmą Airly wykazuje, że zanieczyszczenie powietrza w Polsce było najsilniejszym czynnikiem, który wpływał na zachorowania i nadwyżkę śmiertelności w wyniku COVID-19 jesienią 2020 r.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Ból kobiet jest traktowany mniej poważnie niż ból mężczyzn


Kobiety zgłaszające taki sam poziom bólu jak mężczyźni są traktowane mniej poważnie, ich skargi są bagatelizowane, a cierpienie uznawane za mniej intensywne. Wynika to wyłącznie ze stereotypów dotyczących płci - ogłosili badacze z Uniwersytetu w Miami na łamach "Journal of Pain".

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Od 3,6 mln lat nie było na Ziemi tak wysokiego stężenia dwutlenku węgla, jak obecnie


Według obliczeń National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA) poziom dwutlenku węgla (CO2) i metanu w atmosferze w 2020 r. nadal wzrastał i osiągnął najwyższy poziom od 3,6 mln lat. Bariera została przełamana, pomimo że zakładano zmniejszenie się spodziewanych emisji spowodowanych pandemią COVID-19 - informuje CBS News.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Rewolucyjne odkrycie w fizyce. "To nasze lądowanie na Marsie"


Istnieje coraz więcej dowodów na to, że na maleńką cząstkę subatomową wpływają formy materii i energii, które nie są jeszcze znane nauce, ale mogą jednak wpływać na naturę i ewolucję wszechświata. Nowe odkrycie naukowców, w ich opinii, jest czymś rewolucyjnym w rozumieniu fizyki – informuje "New York Times".

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Japońscy naukowcy znaleźli sposób na regenerowanie utraconych zębów


Utrata zębów jest problemem, który skutkuje niską jakością życia. Obecnie rozwiązaniami tego problemu są sztuczne zęby i implanty. Ale nie są one tak dobre jak "prawdziwe zęby". Naukowcy z Japonii dokonali odkrycia, które może umożliwić odrastanie zębów. W badaniach na zwierzętach odkryli, że tłumienie genu USAG-1 za pomocą jednego przeciwciała może skutecznie prowadzić do wzrostu zębów.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Jak lepiej uzyskiwać energię słoneczną i jednocześnie dbać o rezerwuar wodny? Naukowcy mają pomysł


Pokrycie kanałów panelami słonecznymi pomaga tej technologii działać wydajniej - a cień sprawia, że znacznie mniej wody ulega parowaniu. Ten fakt odkryli naukowcy z Uniwersytetu w Kaliforni - czytamy w "Nature".

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Ludzie preferują roboty o cechach i głosie kobiet. To niesie pewne zagrożenie

#zrodlo
Roboty, którym nadano żeńską osobowość, są odbierane przez użytkowników jako posiadające więcej pozytywnych ludzkich cech, takich jak ciepło, doświadczenie i emocjonalność. To z kolei sprawia, że konsumenci preferują kobiecą sztuczną inteligencję - wynika z najnowszych badań opisanych przez "The Academic Times". Badacze wskazują jednak pewne zagrożenie, które towarzyszy temu odkryciu.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Projekt naukowców z Olsztyna. To szansa na rozwój roślinności w kolonii na Marsie


Naukowcy z Olsztyna prowadzą pionierskie badania w dziedzinie tworzenia ekosystemu na obcej planecie. Ich praca może doprowadzić do przełomu w tej dziedzinie i pomóc w realizacji kosmicznych podbojów NASA czy Elona Muska. To także potencjalny przełom dla wyjałowionych terenów na Ziemi - informuje Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Najbliższa nam gromada gwiazd jest rozrywana przez coś niewidocznego


Satelita Gaia dostarczyła zaskakujące informacje na temat Drogi Mlecznej. Jak się okazuje, najbliższa naszemu Układowi Słonecznemu gromada gwiazd jest obecnie rozrywana na strzępy. Dzieje się to na skutek nie tylko normalnych procesów, ale także przez grawitacyjne przyciąganie czegoś masywnego, czego nie jesteśmy w stanie dostrzec.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Znamy ludzki genom, umiemy go edytować. Czy projektowanie super-ludzi jest na wyciągnięcie ręki?


- W pewnym momencie rozwoju dojdziemy do sytuacji, w której modyfikacje genetyczne mogą okazać się niezbędne do przetrwania ocieplenia klimatu, radzenia sobie z zanieczyszczaniem powietrza, a idąc dalej, do kolonizacji innych planet. Jak sobie poradzimy z tym w sposób sprawiedliwy? – mówi dr Krzysztof Chyliński, jeden z odkrywców rewolucyjnej metody edycji genomów CRISPR-Cas9, za którą w 2020 r. przyznano Nagrodę Nobla.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Czworo naukowców, którzy osiągnęli wielki sukces przed trzydziestką


Naukowiec z sukcesami, często kojarzy się nam z osobą w podeszłym wieku, która do swojego wielkiego dzieła doszła poprzez dziesiątki lat prób i doświadczeń. Choć tak jest w sporej części przypadków, to bywają naukowcy z ogromnym talentem, którzy swoje największe sukcesy odnieśli, nie mając nawet 30 lat. Wśród nich można znaleźć również Polaków. Oto wybrana czwórka takich wybitnych ludzi.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Botoks może spowolnić reakcję na bodźce. Czym jest ucieleśnione poznanie?


Twarz to zwierciadło naszych emocji. W wyniku ewolucji nasze zdolności mimiczne rozwinęły się w niesamowitym stopniu. Gdyby nie to, nasze życie społeczne wyglądałoby zupełnie inaczej - o ile w ogóle byłoby możliwe.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Małpy na Bali kradną na handel


Wiadomo nie od dzisiaj, że małpy potrafią nauczyć się wartości pieniądza. Makaki na indonezyjskiej wyspie Bali wyniosły jednak tę umiejętność na zupełnie nowy poziom.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Eksperyment "Wszechświat 25" trwał 1588 dni. "Mysia utopia" zakończyła się katastrofą


Wynik eksperymentu sprzed 50 lat był druzgocący. Okazało się, że niczym nieograniczony dostęp do pożywienia, wody oraz brak zagrożeń spowodował... wymarcie całej populacji myszy.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Człowiek odporny na pluton. Niezwykły przypadek Alberta Stevensa


Maj 1945 r. był dla kalifornijskiego malarza pokojowego Alberta Stevensa wyjątkowo potwornym miesiącem. Najpierw lekarz powiedział mu, że ma przed sobą najwyżej kilka tygodni życia. Później, zamiast dać mu w spokoju umrzeć, cały czas otaczali go natrętni naukowcy. Ci sami, którzy wstrzyknęli mu do organizmu olbrzymią dawkę radioaktywnego plutonu.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

reklama

reklama
Motoryzacja   Filmy   Finanse   Gry (eng)   Wiadomości (Strona główna)   Kobieta   Komputery   Wiadomości (eng)   Plotek   Turystyka   Praca   Sport
Kontakt z nami