Ciekawostki  RSS
"Milionerzy": 20 pytań za 2 tys. Sprawdź, czy byś sobie z nimi poradził!


Pytania za 2 tys. zł zwykle nie sprawiają kłopotów uczestnikom programu, jednak czasem są tak sformułowane, że można się na nich potknąć. Sprawdź, czy sprawią ci trudność i czy udałoby ci się przejść do kolejnego pytania!

Źródło: wiadomosci.onet.pl

"Milionerzy": 20 pytań za 40 tys. zł. Zdobyłbyś nagrodę gwarantowaną?


Po udzieleniu prawidłowej odpowiedzi na to pytanie uczestnicy telewizyjnego show oddychają z ulgą. 40 tys. zł mają w kieszeni. W tym quizie zebraliśmy 20 pytań, które faktycznie pojawiły się w "Milionerach". Ich trudność jest już na tak wysokim poziomie, że podanie poprawnych odpowiedzi na 15 pytań może stanowić nie lada problem. Sprawdź, czy dasz radę!

Źródło: wiadomosci.onet.pl

15 pytań z "Milionerów". Wygrałbyś główną nagrodę?


Co znaczy "powetować straty"? Co góral kawaler zdobi piórkiem, a żonaty już nie? W którym roku przypadło Sacrum Poloniae Millennium – tysiąclecie chrześcijaństwa w Polsce? W dzisiejszym quizie przygotowaliśmy dla was 15 pytań z popularnego teleturnieju. Życzymy powodzenia!

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Jak dobrze pamiętasz lata 90.? 20 pytań!


W którym roku Lech Wałęsa został wybrany na prezydenta RP? W którym roku otwarto w Warszawie pierwszy sklep IKEA? Na ile województw dzieliła się polska przed 1999 rokiem? Jeśli znacie odpowiedzi na te pytania, to już zdobyliście trzy punkty w naszym quizie o latach 90. Czy uda Wam się osiągnąć 20/20? Życzymy powodzenia!

Źródło: wiadomosci.onet.pl

20 najtrudniejszych pytań z "Milionerów". Myśląc nad odpowiedzią, można osiwieć!


W tym quizie zebraliśmy tylko pytania za kwoty powyżej 75 tys. zł. Wśród nich znalazło się nawet jedno za milion. Sprawdź, czy jesteś w stanie odpowiedzieć chociaż na połowę z nich!

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Quiz z historii. 20/20 zdobędą tylko tęgie głowy!


Czy wiesz, rocznice jakich wydarzeń obchodziliśmy w październiku? W tym quizie zebraliśmy najważniejsze daty z polskiej historii. Sprawdź swoją pamięć i dowiedz się, ile zostało ci w głowie ze szkoły. Łatwo nie będzie!

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Tylko geniusz zdobędzie 20/20! Trudny quiz wiedzy ogólnej


W tym teście znalazły się pytania praktycznie z każdej dziedziny wiedzy. Nie masz szans na komplet punktów, jeśli w szkole z którymś z przedmiotów było ci nie po drodze. Jednak nie poddawaj się i spróbuj udzielić chociaż 15 dobrych odpowiedzi.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

20 pytań z wiedzy ogólnej. Nawet najlepsi mają trudności z tym quizem


Nawet jeśli każde twoje świadectwo było ozdobione czerwonym paskiem, nie masz gwarancji, że w tym quizie zdobędziesz komplet punktów. My wymagamy dużo więcej! Sprawdź, jak sobie poradzisz!

Źródło: wiadomosci.onet.pl

20 prostych pytań za 500 zł z "Milionerów"? Wstyd nie znać odpowiedzi

#zrodlo
Chociaż pytania za 500 zł z "Milionerów" teoretycznie powinny być najprostsze, to często stają się one nie lada zagwozdką dla uczestników teleturnieju. W tym quizie zebraliśmy 20 najłatwiejszych pytań. Sprawdź, czy udałoby ci się na nie odpowiedzieć i przejść do kolejnego etapu konkursu.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Miliard młodych ludzi naraża się na utratę słuchu


Ponad miliard nastolatków i młodych dorosłych jest potencjalnie zagrożonych utratą słuchu, czytamy na łamach British Medical Journal Global Health. Ryzyko związane jest z częstym używaniem przez nich słuchawek i uczestnictwem w koncertach i innych wydarzeniach związanych ze słuchaniem głośnej muzyki.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Starożytny amulet pozwoli wyjaśnić jedną z największych zagadek lingwistyczych Europy?


Ponad 2000 lat temu na drzwiach pewnego domostwa na północy Hiszpanii wisiał amulet w kształcie dłoni. W 2021 roku zabytek znaleźli archeolodzy pracujący na górze Irulegi w pobliżu Pampeluny. Specjaliści z Sociedad de Ciencias Aranzadi prowadzą tam wykopaliska przy ruinach średniowiecznego zamku i osady z epoki żelaza. Dłoń zabezpieczono i wysłano do konserwacji. Okazało się, że to nie zwykły amulet, a sensacyjne znalezisko, które może pomóc w rozwiązaniu jednej z największych zagadek lingwistycznych Europy – pochodzenia języka baskijskiego.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Do trzech razy sztuka. Artemis I w końcu wystartowała


Artemis I w końcu wystartowała. Po dwukrotnym przekładaniu startu i wielotygodniowych oczekiwaniach, rozpoczęła się misja, której celem jest podróż pojazdu załogowego Orion poza Księżyc i powrót na Ziemię.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Trwa odliczanie do trzeciej próby startu misji Artemis I

#zrodlo
Trwa odliczanie do startu misji Artemis I. To trzecia próba wystrzelenia rakiety SLS i pojazdu załogowego Orion, a jednocześnie pierwszy etap programu powrotu człowieka na Księżyc i pierwszy test lotu najpotężniejszej na świecie rakiety nośnej SLS (Space Launch System). Rakiety, która w przyszłości ma zawieźć astronautów na Marsa. Okno startowe misji otworzy się w środę 16 listopada o godzinie 7:04 czasu polskiego.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Znamy największe gniazda bociana białego w Europie


Wiemy już, gdzie znajdują się największe gniazda bociana białego (Ciconia ciconia) w Europie. Masę wyliczano za pomocą dostępnego w 5 językach kalkulatora. Prawie wszystkie gniazda ważyły ponad 500 kg, a niektóre dobrze ponad tonę. Jak poinformował w przesłanym komunikacie inicjator akcji Adam Zbyryt z Uniwersytetu w Białymstoku (UwB), wymiary największych gniazd przekroczyły 2 m wysokości (grubości) i osiągnęły 2 m szerokości (średnicy).

Źródło: kopalniawiedzy.pl

4000 lat temu na Krecie minojskie elity poświęciły niezwykle cenne zwierzę


To może być ślad najstarszego znanego nam rytuału związanego z tym tak ważnym dla kultury minojskiej zwierzęciem, mówi archeolog Metaxia Tsipopoulou, która od lat 80. prowadzi badania na stanowisku Petras. Głowę znaleziono na nietkniętym cmentarzu, który był wykorzystywany przez minojskie elity od 2800 r. p.n.e. aż do około 1750 roku przed naszą erą.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Studentka z Poznania bierze udział w konkursie Agar Art. Stworzyła bakteryjny portret Odo Bujwida, jednego z twórców polskiej mikrobiologii


Martyna Pietrzak, studentka Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu (UPP), tworzy mikrobiologiczne dzieła sztuki. Jako jedna z 85 osób (i jedyna z Polski) została zakwalifikowana do konkursu Agar Art, organizowanego przez Amerykańskie Towarzystwo Mikrobiologiczne.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Dzisiaj populacja człowieka przekroczyła 8 miliardów

#zrodlo
Organizacja Narodów Zjednoczonych oficjalnie ogłosiła, że dzisiaj, 15 listopada 2022 roku, populacja człowieka na Ziemi osiągnęła 8 miliardów. Przed zaledwie 11 laty na świecie pojawił się 7-miliardowy Homo sapiens. ONZ przypuszcza, że kolejny miliard ludzi przybędzie do roku 2037.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Najstarsze znane kananejskie zdanie: zaklęcie przeciwko wszom zapisane na grzebieniu


Przed około 5000 laty na terenie dzisiejszej Palestyny zaczął osiedlać się lud, który 2 tysiące lat później został nazwany w tekstach biblijnych Kananejczykami. Wiemy o ich licznych walkach z Izraelczykami. Jednak dotychczas na Ziemi Izraela znaleziono jedynie pojedyncze kananejskie napisy. Właśnie się to zmieniło. Naukowcy nie tylko odkryli zabytek zawierający całe zdanie, ale jest to najstarszy znany nam kananejski tekst. Zawiera zaklęcie przeciwko wszom.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Po 86 latach i 27 dniach z jeziora wyciągnięto butelkę ze zobowiązaniem harcerzy z drużyny żeglarskiej


Podczas nurkowania w Jeziorze Durowskim w Wągrowcu (woj. wielkopolskie) członkowie grupy Hennil znaleźli kapsułę czasu z dokumentem z 20 września 1936 r. - zobowiązaniem 4 harcerzy z zastępu Niedźwiadki, który działał w Wągrowcu w okresie międzywojennym.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Na Ziemię powrócił tajemniczy X-37B


W ostatnią sobotę na Ziemię powrócił tajemniczy X-37B, znany też jako Orbital Test Vehicle (OTV). Napędzana energią słoneczną pojazd, który wyglądem przypomina prom kosmiczny, spędził w przestrzeni kosmicznej 908 dni. Była to już jego 6. misja. Poprzednia trwała 780 dni, a od czasu pierwszego wystrzelenia w 2010 roku X-37B przebywał poza Ziemią łącznie 3774 dni i przeleciał w tym czasie ponad 2 miliardy kilometrów.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Składniki zielonej herbaty i wina spowalniają postępy alzheimera. Przynajmniej w laboratorium


Badacze z Tufts University postanowili poszukać związków chemicznych, które spowalniałyby postępy choroby Alzheimera. W laboratorium na hodowlach komórek z alzheimerem przetestowali 21 związków, sprawdzając ich wpływ na formowanie się blaszek β-amyloidowych. Blaszki takie odkładają się w mózgach osób cierpiących na alzheimera.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Unikatowy zabytek techniki znaleziony na budowie w Bydgoszczy


Do Muzeum Wodociągów w Bydgoszczy trafi wyjątkowy eksponat. Przed tygodniem, podczas budowy osiedla mieszkaniowego na Starym Fordonie, znaleziono unikatowy XIX-wieczny kocioł parowy płomienicowy. Niewykluczone, że to jeden z najstarszych lub najstarszy tego typu zabytek w Polsce.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Pojazd CAPSTONE gotowy do wejścia na niezwykłą orbitę wokół Księżyca


Już 14 listopada satelita typu CubeSat CAPESTONE dotrze w okolice Księżyca i będzie pierwszym pojazdem w historii, który zajmie unikatową wydłużoną orbitę wokół Srebrnego Globu. Orbita ta będzie wykorzystywana w ramach programu Artemis, a CAPESTONE ma przetrzeć drogę dla stacji kosmicznej Gateway, która zostanie zbudowana na orbicie Księżyca. Zadaniem CAPESTONE'a jest przetestowanie innowacyjnych technologii nawigacyjnych i zweryfikowanie danych o dynamice orbity, na której wcześniej nie umieszczano pojazdów.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Leczenie w łonie matki nadzieją dla dzieci z rzadką chorobą genetyczną


Dzięki protokołowi medycznemu opracowanemu na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Francisco (UCSF), kanadyjscy lekarze jako pierwsi na świecie przeprowadzili w macicy matki udane leczenie dziecka cierpiącego na rzadką genetyczną chorobę Pompego. Nieleczona prowadzi do śmierci dzieci i niemowląt. Mała Ayla, którą zajmowali się lekarze w Kanadzie od dwóch lat rozwija się prawidłowo.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Dzięki zimnej plazmie sok ma lepsze właściwości odżywcze i przeciwnowotworowe


Naukowcy z Katedry Chemii Analitycznej i Metalurgii Chemicznej Politechniki Wrocławskiej wykazali, że soki owocowe i napoje roślinne potraktowane zimną plazmą mają większą wartość odżywczą i dłuższy czas przechowywania. Jednak najbardziej zaskakujący był fakt, że zimna plazma powoduje, iż sok staje się cytotoksyczny dla komórek nowotworowych, nie wpływając przy tym na komórki zdrowe.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Archeolodzy mają nadzieję, że tunel w Tapuziris Magna prowadzi do grobu Kleopatry


Od niemal 20 lat w okolicach świątyni Ozyrysa w Tapuziris Magna trwają poszukiwania grobu Kleopatry i Marka Antoniusza. Zespół dominikańskich archeologów, pracujący pod kierunkiem doktor Kathleen Martinez z Uniwersytetu w Santo Domingo, odkrył wykuty w skale długi tunel. Naukowcy mają nadzieję, że prowadzi on do grobowca jednej z najsłynniejszych par w dziejach.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Jedno z najważniejszych odkryć Śródziemiomorza. Wspaniałe rzeźby w etrusko-rzymskiej świątyni


Niezwykłe posągi z brązu, odkryte w świętym źródle w San Casciano dei Bagni w pobliżu Sieny zmienią nasz pogląd na przejście od cywilizacji etruskiej do kultury Imperium Rzymskiego. Zdaniem przedstawicieli włoskiego Ministerstwa Kultury, mamy do czynienia z jednym z najbardziej znaczących odkryć archeologicznych w basenie Morza Śródziemnego, a z pewnością z najbardziej znaczącym od 1972 roku, kiedy to u wybrzeży Riace odkryto dwa posągi nagich wojowników.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Wnuczka Marii Skłodowskiej-Curie odebrała dyplom doktora honorowego, przyznany noblistce 100 lat temu przez ówczesny Uniwersytet Poznański


Prof. Hélène Langevin-Joliot, wnuczka Marii Skłodowskiej-Curie, odebrała dyplom doktora honorowego, przyznany noblistce 100 lat temu przez Uniwersytet Poznański (obecny Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, UAM). Uroczystość odbyła się 8 listopada.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

W Szwecji trwają prace nad manekinem reprezentującym kobiety w testach zderzeniowych


Od lat 70. XX wieku wykonywane są testy zderzeniowe z wykorzystaniem manekinów. Służą one do oceny efektywności systemów zabezpieczeń, ogólnego bezpieczeństwa pojazdu czy ryzyk związanych z różnymi rodzajami wypadków. Problem jednak w tym, że najczęściej używany manekin bazuje na średniej budowie i wadze ciała mężczyzny.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

To nie produkcja wołowiny najbardziej obciąża środowisko


Zrezygnowałem z jedzenia mięsa zwierząt lądowych, gdyż chciałem zmniejszyć swój wpływ na środowisko. Ale potem pomyślałem, że skoro jestem naukowcem, to powinienem podejmować takie decyzje na podstawie danych naukowych. Dlatego chciałem przeprowadzić takie badania. Teraz widzę, że niektóre ryby i owoce morza bardziej obciążają środowisko niż drób. Więc znowu jem drób, a wyeliminowałem takie produkty jak dorsz poławiany przez trawlery czy plamiak, przyznaje Halpern.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

reklama

Polecamy
Francja: W odziedziczonym apartamencie w Paryżu znalazła w piwnicy ponad pół miliona euro


55-letnia Murielle musiała być bardzo zaskoczona, gdy w piwnicy jej apartamentu, który odziedziczyła w VII dzielnicy Paryża, znalazła walizkę wypełnioną banknotami. W sumie ponad pół miliona euro! Kobieta powiadomiła policję, która teraz szuka tajemniczego właściciela małej fortuny.

Źródło: fakty.interia.pl

reklama
Motoryzacja   Filmy   Finanse   Gry (eng)   Wiadomości (Strona główna)   Kobieta   Komputery   Wiadomości (eng)   Plotek   Turystyka   Praca   Sport
Kontakt z nami