Ciekawostki  RSS
Kwantowe sito pozwoli na tańsze uzyskiwanie deuteru


Stefan Kaskel i Thomas Heine z Uniwersytetu Technologicznego w Dreźnie oraz Michael Hirscher z Instytutu Systemów Inteligentnych im. Maxa Plancka w Stuttgarcie wykorzystali szkielet metalo-organiczny DUT-8 w roli kwantowego sita do pozyskiwania deuteru, dzięki temu ten cenny izotop wodoru można będzie pozyskiwać znacznie taniej niż obecnie.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Rosjanie zniszczyli jeden z największych na świecie banków genetycznych roślin


Rosjanie zniszczyli jeden z największych na świecie banków genetycznych roślin. W znajdującym się w Charkowie banku przechowywano próbki ponad 160 000 odmian roślin i ich hybryd z całego świata. Bank został ostrzelany przez rosyjską artylerię. Wszystko spłonęło, dziesiątki tysięcy próbek nasion, w tym nasiona sprzed setek lat, takie, których już nie odzyskamy, poinformował doktor Serhij Awramenko, główny naukowiec z Instytutu Roślin im Juriewa Ukraińskiej Akademii Nauk.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Muzeum Auschwitz-Birkenau: w dziecięcym buciku znaleziono dane właścicielki. W Muzeum znajduje się też walizka jej wujka


W Zbiorach Miejsca Pamięci w jednym z dziecięcych bucików odkryto dane jego właścicielki, czeskiej Żydówki Věry Vohryzkovej. Okazało się, że w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau zachowała się także walizka jej wujka - Františka Aufrechta. To drugi przypadek, gdy udało się powiązać walizę i dziecięcy but. Dwa lata temu zidentyfikowano bowiem bucik Amosa Steinberga i walizkę jego ojca Ludvika.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Niezwykła kolekcja, która rozstrzygnęła spór dot. ewolucji, odnaleziona w zbiorach muzeum


W magazynach Muzeum Zoologii Uniwersytetu w Cambridge odkryto słoje z nieskatalogowanymi okazami dziobaków i kolczatek sprzed 150 lat. Okazy pozyskał w XIX w. William Caldwell. Odegrały one kluczową rolę w udowodnieniu, że niektóre ssaki składają jaja.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Kopali okopy, znaleźli amfory. Obrońcy Odessy dokonali odkrycia archeologicznego


Ukraińscy żołnierze ze 126. brygady obrony terytorialnej miasta Odessa dokonali... odkrycia archeologicznego. Podczas kopania okopów mających bronić miasta przed rosyjskim atakiem, obrońcy Odessy trafili na amfory.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Świątynia w Esna odzyskała dawny blask. Możemy zobaczyć prawdziwe kolory sprzed tysięcy lat


Dzięki pracy egipsko-niemieckiej misji archeologicznej poznaliśmy prawdziwe kolory, obrazy i inskrypcje w świątyni Esna. Specjaliści ukończyli właśnie projekt restauracji świątyni i teraz możemy zobaczyć, jak zabytek wyglądał przed tysiącami lat.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Naukowcy z UŁ zajmują się pejzażem dźwiękowym miasta


Doktorzy Justyna Anders-Morawska i Michał Sędkowski z Uniwersytetu Łódzkiego prowadzą badania dotyczące pejzażu dźwiękowego miasta. Na razie skupiają się na Łodzi, ale w niedługiej perspektywie czasowej zaczną podobne projekty dot. Tampere (Finlandia) i Manchesteru (Wielka Brytania).

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Skradzione dzieło słynnego astrologa Nostradamusa wróciło do Rzymu


Manuskrypt Nostradamusa, który został skradziony w nieznanym czasie z Biblioteki Generalnej Centrum Badań Historycznych Barnabitów, powrócił do Rzymu. Napisany po łacinie „Profetie di Michele Nostradamo” zidentyfikowano w zeszłym roku po wystawieniu na sprzedaż w niemieckim domu aukcyjnym.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Przez ginące nietoperze rolnicy tracą 500 milionów dolarów rocznie


Niektóre gatunki nietoperzy są ważnymi zapylaczami roślin uprawnych, odchody innych nietoperzy stanowią cenny nawóz. Jeszcze inne wyświadczają nam olbrzymią przysługę żywiąc się owadami. Zamieszkujący Amerykę Północną niewielki nocek myszouchy może zjada każdej nocy około 3000 owadów. Jednak zawleczona z Europy choroba dziesiątkuje obecnie populację tego ssaka, przez co amerykańskie rolnictwo ponosi straty sięgające 500 milionów dolarów rocznie.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Stonehenge: już ponad 10 000 lat temu ludzie regularnie użytkowali tamtejsze okolice


Archeolodzy z Uniwersytetów w Birmingham oraz Gandawie odkryli w okolicach Stonehenge setki dużych i tysiące mniejszych prehistorycznych jam. Jedna z nich, o średnicy ponad 4 i głębokości 2 metrów – wykuta w kredowym podłożu – to najstarszy znany nam ślad na użytkowanie przez człowieka ziemi w pobliżu Stonehenge. Dół powstał ponad 10 000 lat temu, we wczesnym mezolicie, gdy Wyspy Brytyjskie zostały ponownie zasiedlone po epoce lodowej.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Pod wiejskim domem rabusie trafili na komorę z niezwykłym nowoasyryjskim reliefem


Pod jednym z domów we wsi Başbük w południowo-wschodniej Turcji dokonano niezwykłego odkrycia. Znaleziono tam podziemny kompleks z nowoasyryjskiej epoki żelaza z niezwykle interesującą sztuką naskalną. Nieukończone dzieło przedstawiające procesję bogów pokazuje proces stapiania się różnych kultur.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Powstała mieszanka nasion „Łąka dla dzikich ptaków” - z takiej łąki skorzystają owady i ptaki


Dzięki inicjatywie Łąk kwietnych i Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków (OTOP) powstała mieszanka nasion „Łąka dla dzikich ptaków”. Projekt ten ma posłużyć dwóm grupom zwierząt: ptakom i owadom. Dwadzieścia procent ze sprzedaży mieszanki trafi do OTOP.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

NASA wyhodowała pierwsze rośliny na księżycowym gruncie


Astronauci z misji Apollo przywieźli próbki księżycowej gleby. Była to część wizjonerskiego planu, w ramach którego regolit trafił na Ziemię i został zapieczętowany, by w przyszłości mogli go zbadań naukowcy dysponujący nowoczesnymi narzędzi. Teraz, 50 lat później, próbki z Księżyca zostały użyte do uprawy roślin. Pierwszą rośliną wyhodowaną na księżycowym gruncie jest rzodkiewnik pospolity.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Mamy pierwszy obraz czarnej dziury z centrum Drogi Mlecznej

#zrodlo
Astronomowie pracujący przy Event Horizon Telescope (EHT, Teleskop Horyzontu Zdarzeń) pokazali pierwsze zdjęcie Sagittariusa A*, czyli supermasywnej czarnej dziury znajdującej się w centrum Drogi Mlecznej. Co prawda nie jesteśmy w stanie dostrzec samej czarnej dziury, ale możemy zobrazować rozgrzany świecący gaz krążący wokół niej. EHT zarejestrował światło zakrzywione przez potężną grawitację Sgr A*, która jest 4 000 000 razy bardziej masywna od Słońca.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

15 łamigłówek, które sprawdzą Twoją inteligencję!


Ten quiz będzie dla Ciebie sporym wyzwaniem! Przygotowaliśmy 15 pytań wymagających skupienia. Niektóre z nich tylko z pozoru będą wyglądać na łatwe do rozwiązania! Trzymamy kciuki!

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Kim jest "Harpagon"? Quiz z trudnych polskich słów


Czym zajmuje się bibliofil? Kim jest szkarłat? Czy "masakra" to synonim słowa "pandemonium"? W tym quizie pytamy was o znaczenie 20 trudnych polskich słów!

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Wielki quiz z wiedzy ogólnej. Łatwo nie będzie!


Który kowalski wyrób przynosi szczęście? Czy żaby to kręgowce? Co zbiera bibliofil? To tylko niektóre pytania, jakie pojawiają się w naszym wyjątkowym, wielkim quizie z wiedzy ogólnej! Gotowy? Zaczynamy!

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Trudny quiz z wiedzy ogólnej. Najlepsi zdobędą 12/20 punktów!


Przygotowaliśmy dla Was 20 trudnych pytań związanych z tzw. wiedzą ogólną. To quiz, w którym nie powinieneś przejmować się udzieleniem niepoprawnej odpowiedzi, tylko iść dalej! Najlepsi z Was zdobędą ponad 12 punktów! Życzymy powodzenia.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Postaci historyczne. Rozpoznasz je na ilustracjach?


Na pewno znasz te postaci historyczne - a czy rozpoznasz je na ilustracjach? Bardziej od wiedzy historycznej przyda się tu dobra pamięć wzrokowa. Rozwiąż nasz quiz!

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Masz dobrą pamięć? Weź udział w naszym nostalgicznym quizie!


Pora na podróż do przeszłości! W tym quizie zadamy Wam 20 pytań wypełnionych nostalgią. Pojawią się tematy filmowe, serialowe, pytania o gwiazdy i gadżety znane z czasów PRL-u. Jesteście gotowi? Zaczynajmy!

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Czy poradziłbyś sobie w "1 z 10"? 20 pytań z teleturnieju!


"Jeden z dziesięciu" to teleturniej, który zna każdy Polak. Tadeusz Sznuk towarzyszy nam w domach już od 1994 r.! W tym quizie sprawdzimy, czy podołałbyś jako zawodnik tego kultowego programu. Przygotowaliśmy 20 pytań, które sprawdzą Twoją wiedzę. Powodzenia!

Źródło: wiadomosci.onet.pl

25 pytań i tylko dwie odpowiedzi: "tak" i "nie". Poradzisz sobie?


Jeśli masz kilka wolnych minut, lubisz szybkie i zwięzłe wyzwania to doskonale trafiłeś! Przed Tobą quiz z wiedzy ogólnej złożony z 25 pytań i tylko dwóch odpowiedzi: "tak" oraz "nie". Uważaj, bo niektóre mogą być podchwytliwe. Zaczynamy!

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Udostępniła siostrze hasło do konta na Netflixie. Szybko pożałowała. "Zadzwoniła do mnie, krzycząc"


Udostępniasz innym swoje hasło do Netfliksa? Lepiej zastanów się dwa razy. Jedna z użytkowniczek Reddita podzieliła się stresującą sytuacją. Okazuje się, że wspólne korzystanie z Netflixa w jej rodzinie skończyło się awanturą - opisuje portal indy100.com.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Kartkówka z historii. Czy jesteś lepszy od licealisty?


W tym quizie zabierzemy cię w przeszłość. Przygotowaliśmy 20 pytań, na które odpowiedziałby każdy licealista. Jesteś gotowy na kartkówkę z historii? Do dzieła!

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Czy cierpisz na ślepotę barw? Sprawdź swój wzrok w quizie!


Ślepota barw dotyczy około 8 proc. mężczyzn i 0,5 proc. kobiet. W niektórych przypadkach może bardzo utrudniać życie codzienne, to jednak u większości ludzi objawy są nieuciążliwe. Co ciekawe, często osoby cierpiące na te schorzenia nie są tego świadome. W tym quizie sprawdzisz, czy możesz cierpieć na zaburzenia rozpoznawania kolorów. Życzymy powodzenia!

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Wszystkie pytania za milion złotych z polskiej edycji "Milionerów"


W polskiej edycji programu "Milionerzy" znowu padła najwyższa wygrana, po raz czwarty w historii. Było jednak kilku uczestników, którzy dotarli do pytania za milion złotych, ale nie zgarnęli głównej wygranej. Sprawdź, czy udałoby ci się odpowiedzieć na pytania za milion złotych w "Milionerach"!

Źródło: wiadomosci.onet.pl

To prawda czy fałsz? Przeczytaj zdania i pochwal się swoją wiedzą!


W tym quizie masz 50 proc. szansy na udzielenie poprawnej odpowiedzi. Liczą się wyłącznie dwa słowa: "prawda" oraz "fałsz". Pytania dotyczą różnych dziedzin wiedzy - od bajek, przez naukę po architekturę. W tym quizie każdy znajdzie coś dla siebie! Jesteś gotowy? Zaczynamy!

Źródło: wiadomosci.onet.pl

W te mity wierzą miliony ludzi! Rozwiąż quiz i sprawdź, czy też dałeś się nabrać!


Ten quiz jest prosty tylko z pozoru! Uważnie przeczytaj każde z pytań, a przy odpowiedzi zastanów się przynajmniej dwa razy. Wzięliśmy pod lupę najbardziej rozpowszechnione mity z różnych dziedzin wiedzy. Wiele z nich poznajemy już w szkolnych ławkach i traktujemy jako "oczywistą oczywistość"! To trudny quiz, ale mamy dobrą wiadomość - przy każdej odpowiedzi publikujemy wyjaśnienie. Powodzenia!

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Sprawdzone sposoby na komary: domowe, naturalne i skuteczne


Sposoby na komary to cenna, a wręcz bezcenna wiedza w okresie wiosenno-letnim. To szczególnie ważne zagadnienie wieczorami, zwłaszcza na terenach leśnych lub na innych obszarach zdominowanych przez naturę. Krwiopijcze komary bez trudu można spotkać również w miastach, naszych ogródkach i domach. Sprawdź jakie są skuteczne, naturalne i domowe sposoby na komary.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Czym odstraszyć kleszcze? Są na to skuteczne metody


Czym odstraszyć kleszcze? To pytanie zadają sobie niemal wszyscy świadomi zagrożenia miłośnicy przyrody. Uwielbiamy spędzać czas na świeżym powietrzu, nad jeziorem, na łące, w lesie i choć to bardzo zdrowa forma aktywności, wiąże się niestety z zagrożeniem ukąszenia przez kleszcze, co może zakończyć się nieprzyjemną chorobą. Sprawdź czym odstraszyć kleszcze, aby w pełni cieszyć się wolnym czasem na łonie natury.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

reklama

	

faza księżyca

Aktualna faza księżyca 2015. Kalendarz faz Księżyca w latach 2005.

fazaksiezyca.pl

Polecamy
reklama
Motoryzacja   Filmy   Finanse   Gry (eng)   Wiadomości (Strona główna)   Kobieta   Komputery   Wiadomości (eng)   Plotek   Turystyka   Praca   Sport
Kontakt z nami