Ciekawostki  RSS
Uświadomienie sobie, w co może zostać przekształcony odpad, zachęca do recyklingu


Świadomość, w co mogą zostać przekształcone odpady, zwiększa chęć do oddawania ich do recyklingu. Amerykańscy naukowcy przekonują, że warto zatem tak zmienić myślenie ludzi, by zamiast zastanawiać się, "gdzie to wrzucić" (czy dany produkt nadaje się do powtórnego wykorzystania), automatycznie wyobrażali sobie, "co można z tego wyprodukować".

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Najszybsza na świecie bramka i ważny przełom w informatyce kwantowej

#zrodlo
Grupa fizyków z australijskiego Uniwersytetu Nowej Południowej Walii (University of New South Wales, UNSW) opracowała najszybszą bramkę kwantową w historii. Na czele zespołu stoi profesor Michelle Simmons, znana z ważnych osiągnięć na polu informatyki kwantowej.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

W Chinach odkryto 3. gatunek nocowiórka. Pozostałe dwa są znane z pojedynczych egzemplarzy

#zrodlo
W południowo-zachodnich Chinach odkryto trzeci gatunek, reprezentujący bardzo rzadki rodzaj z plemienia polatuch - nocowiórki (Biswamoyopterus). Dotąd opisano tylko 2 przedstawicieli tego rodzaju - nocowiórka latającego (Biswamoyopterus biswasi) z Indii i Biswamoyopterus laoensis z Laosu. Obie polatuchy są znane z pojedynczych egzemplarzy, odkrytych, odpowiednio, w 1981 i 2013 r.

Tagi: Indie
Źródło: kopalniawiedzy.pl

Zapomniany odpad. Niedopałki papierosów na najbardziej rozpowszechniony śmieć na Ziemi


Ludzie bardzo szybko pogodzili się z porzuceniem plastikowych słomek, co z jednej strony pokazuje, jak skuteczna może być odpowiednio przeprowadzona kampania na rzecz środowiska, a z drugiej może budzić obawy, że dla wielu osób porzucenie plastikowych słomek będzie jedynym realnym wysiłkiem, jaki podejmą na rzecz środowiska. Tymczasem zapominamy o najczęściej wyrzucanym plastikowym odpadzie na Ziemi – niedopałkach papierosów.

Tagi: Papierosy
Źródło: kopalniawiedzy.pl

Zmarł Adam Słodowy


Dzisiaj w wieku 95 lat zmarł Adam Słodowy, legenda polskiej telewizji. Był on znany przede wszystkim z serii programów "Zrób to sam", tworzył scenariusze do "Pomysłowego Dobromira". Był zapalonym miłośnikiem techniki i majsterkowania.

Tagi: The Sun
Źródło: kopalniawiedzy.pl

Materiał z jądra Ziemi trafia na powierzchnię


Profesor Hanika Rizo z Carleton University, wykładowca na Queensland University of Technology David Murphy oraz profesor Denis Andrault z Universite Clermont Auvergne informują, że znaleźli dowody na wymianę materiału pomiędzy jądrem, a pozostałą częścią planety.

Tagi: Hanoi
Źródło: kopalniawiedzy.pl

Większość suplementów nie chroni przed zgonem i chorobami serca

#zrodlo
Wykonana przez naukowców z Johns Hopkins Medicine metaanaliza 277 badań klinicznych wykazała, że niemal żadne suplementy witamin, minerałów i innych składników odżywczych oraz niemal żadne diety nie mogą być powiązane z przedłużaniem życia czy ochroną przed chorobami serca.

Tagi: Niemcy
Źródło: kopalniawiedzy.pl

Polskie satelity wypuszczone z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej


Satelita obserwacyjny Światowid i satelita-eksperyment KRAKsat, stworzone przez polską spółkę SatRevolution, zostały wypuszczone na orbitę z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Z oboma nanosatelitami udało się już nawiązać dwustronne połączenie

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Największa z trzech złotych trumien Tutanchamona przejdzie pierwszą konserwację od odkrycia w 1922 r.


Największa z trzech złotych trumien w formie postaci faraona przechodzi konserwację po raz pierwszy od odkrycia grobowca Tutanchamona w 1922 r. W tym celu przetransportowano ją do Wielkiego Muzeum Egipskiego (GEM).

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Resweratrol może wzmocnić przyszłych eksploratorów Marsa


Resweratrol, polifenol występujący głównie w skórkach winogron, ale także w orzeszkach ziemnych czy owocach morwy i czarnej porzeczce, pomaga zachować masę i siłę mięśni szczurów wystawionych na oddziaływanie warunków grawitacyjnych przypominających Marsa.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Sztuczna skóra doskonalsza od ludzkiej?


Już wkrótce roboty i protezy mogą zyskać zmysł dotyku podobny do ludzkiego lub nawet od niego doskonalszy. Asynchronous Coded Electronic Skin (ACES) to sztuczny system nerwowy opracowany na National University of Singapore.

Tagi: Roboty
Źródło: kopalniawiedzy.pl

Microsoft prezentuje ElectionGuard, swój pomysł na elektroniczne wybory


Podczas Aspen Security Forum Microsoft zaprezentował swój pierwszy system do elektronicznego głosowania oparty na Microsoft ElectionGuard. Prezentacja miała udowodnić, że system nadaje się dla osób niepełnosprawnych i jest na tyle tani, iż mogą z niego korzystać nawet władze lokalne. Jednocześnie dobrze zabezpiecza wybory.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Sprytny sposób na oszukujących w grach

#zrodlo
Twócy online'owej gry Apex Legends wpadli na interesujący pomysł walki z oszustami. Zamiast – jak zwykle robią twórcy online'owych gier – blokować konta osób oszukujących w grze, zmodyfikowali algorytm gry tak, by osoby oszukujące... grały przeciwko sobie.

Tagi: ZUS
Źródło: kopalniawiedzy.pl

Pingwiny próbowały założyć gniazdo pod food truckiem z sushi na stacji kolejowej


Spod food trucka z sushi na stacji kolejowej Wellington w Nowej Zelandii wydostano parę pingwinów małych. Ptaki wywieziono w bezpieczniejsze do gniazdowania miejsce na wybrzeżu. Wcześniej sprawdzono, czy nie odniosły żadnych urazów.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Drony i syreny mogą chronić nosorożce

#zrodlo
Za pomocą dronów i sygnałów dźwiękowych można ratować nosorożce przed kłusownikami. Naukowcy z University of Brighton proponują, by wykorzystać tego typu rozwiązania do przepędzania zwierząt z terenów, gdzie aktywnie działają kłusownicy.

Tagi: Syria, Syrena
Źródło: kopalniawiedzy.pl

Alpinista bije na alarm. W Alpach pojawiło się nowe jezioro


Alpinista Bryan Mestre był zaszokowany, gdy na wysokości 3400 metrów w masywie Mount Blanc zauważył jezioro. Czas bić na alarm. Wystarczyło 10 dni upałów, by doszło do rozpadu lodowca, roztopienia lodu i utworzenia jeziora u podnóża Dent du Geant, mówi Mestre. Zaledwie10 dni wcześniej jego kolega był w tym regionie i jeziora jeszcze nie było.

Tagi: Lodowce
Źródło: kopalniawiedzy.pl

Po wspólnym oglądaniu filmu szympansy stają się bardziej społeczne

#zrodlo
Szympansy wydają się czerpać przyjemność ze wspólnego oglądania filmów, a uprawiana razem aktywność sprzyja tworzeniu więzi. To zaś oznacza, że opisywane zjawisko ma głębsze korzenie ewolucyjne niż dotąd sądzono.

Tagi: Filmy
Źródło: kopalniawiedzy.pl

Watykan zakazuje sprzedaży jednorazowego plastiku


Watykan zakazuje sprzedaży plastikowych przedmiotów jednorazowego użytku. Na terenie państwa tego typu przedmioty można będzie sprzedawać wyłącznie do wyczerpania obecnych zapasów w sklepach.

Tagi: Watykan
Źródło: kopalniawiedzy.pl

Nieznana dotąd populacja makrofagów z płynu osierdziowego pomaga w leczeniu uszkodzeń serca


W płynie osierdziowym wykryto nieznaną populację komórek. Naukowcy z Uniwersytetu w Calgary uważają, że można ją będzie wykorzystać do leczenia uszkodzeń serca. Wyniki badania ukazały się w piśmie Immunity.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

W Utrechcie dachy wiat 316 przystankowych przekształcono w ogródki dla pszczół


W Utrechcie, czwartym co do wielkości mieście Holandii, na 316 przystankach autobusowych dachy przekształcono w miniogródki dla pszczół i innych zapylaczy. Obsadzone sukulentami zielone dachy nie tylko wspierają bioróżnorodność, ale i magazynują deszczówkę czy przechwytują pyły. Miasto zadbało też o oświetlenie LED i bambusowe ławeczki.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Wyspy Marshalla bardziej radioaktywne niż Czernobyl


Na niektórych wyspach archipelagu Wysp Marshalla, na przykład na atolach Bikini i Enewetak, poziom radioaktywności jest wciąż wyższy niż w Czernobylu czy Fukushimie. To wynik prób z bronią atomową, jakie były tam prowadzone przez USA w latach 1946–1958.

Tagi: USA
Źródło: kopalniawiedzy.pl

Słonie niszczą roślinność i wspomagają rozrost lasu


Słonie, choć to sprzeczne z intuicją, zjadając i zadeptując roślinność, pomagają lasom przechowywać więcej węgla pobranego z atmosfery. Jeśli słonie wyginą, ilość węgla składowanego w lasach tropikalnych centralnej Afryki zmniejszy się o 7%.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Nowy gatunek tanzańskiego drzewa tuż po odkryciu uznano za krytycznie zagrożony


W górach Usambara w Tanzanii, które wchodzą w skład większego pasma - Gór Wschodniego Łuku - odkryto nowy gatunek drzewa. Mischogyne iddii osiąga wysokość 20 m i ma białe kwiaty. Gatunek skategoryzowano jako krytycznie zagrożony, bo jego zasięg występowania jest ograniczony do obszaru o powierzchni zaledwie 8 km2. Nie wiadomo, jakie gatunki zwierząt są z nim związane, ale naukowcy z Uniwersytetu Yorku podejrzewają, że drzewo może być zapylane przez chrząszcze.

Tagi: USA
Źródło: kopalniawiedzy.pl

W Bazylei zidentyfikowano najstarszy znany list chrześcijański


Badania ujawniły, że znajdujący się od ponad 100 lat w zbiorach Uniwersytetu w Bazylei papirus P.Bas. 2.43 jest najstarszym chrześcijańskim dokumentem z Cesarstwa Rzymskiego. Datowanie ujawniło, że list pochodzi z 3. dekady III w. n.e. i jest przez to starszy od wcześniej znanych chrześcijańskich dokumentów z rzymskiego Egiptu.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Terraformowanie Marsa jest możliwe


Możliwe jest stworzenie na Marsie warunków sprzyjających życiu. Ich zdaniem należy wykorzystać aerożel krzemionkowy by wywołać efekt cieplarniany podobny do ziemskiego. Modele komputerowe i eksperymenty wykazały, że wystarczy nakryć niektóre obszary planety warstwą aerożelu grubości 2–3 centymetrów

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Czemu żubry przeniosły się do lasów? To m.in. sprawka człowieka!


Po ustąpieniu lodowca w Europie zmieniła się dieta żubrów. Zwierzęta te z wygodniejszych dla nich terenów otwartych przeniosły się do lasów. Związek miała z tym nie tylko zmiana roślinności, ale i presja człowieka. Z tymi zmianami nie poradziły sobie już tak dobrze tury – pokazują naukowcy z Białowieży.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Podwodni złomiarze kradną kolejne wraki i bezczeszczą cmentarze wojenne


Holenderskie media donoszą o zniknięciu... dwóch okrętów podwodnych, które w 1941 roku zatonęły u wybrzeży Malezji. Holenderskie jednoski HNLMS O 16 oraz HNLMS K XVII zawierały szczątki 79 marynarzy.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Odkrycie chronicznego bólu u owadów szansą na leczenie ludzi


Owady odczuwają chroniczny ból, donoszą australijscy uczeni. Profesor Greg Neely i jego zespół specjalizujący się w badaniu bólu dostarczyli pierwszych przekonujących dowodów, że długo po zagojeniu się rany owady mogą odczuwać chroniczny ból.

Tagi: Badania
Źródło: kopalniawiedzy.pl

Hubble zaobserwował dziwną czarną dziurę


Teleskop Hubble'a zauważył cienki dysk materiału krążącego wokół czarnej dziury NGC 3147, która jest położona w odległości 130 milionów lat świetlnych od Ziemi. Problem w tym, że zgodnie z współczesnymi teoriami dysk taki nie ma prawa istnieć

Tagi: Praca, WOÅšP
Źródło: kopalniawiedzy.pl

Stonehenge zbudowano, posługując się świńskim smalcem?


Do smarowania sań wykorzystywanych do transportu głazów do budowy Stonehenge mógł być wykorzystywany świński tłuszcz (łój) - sugeruje nowa analiza przeprowadzona przez archeologów z Uniwersytetu w Newcastle.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

reklama

reklama
Motoryzacja   Filmy   Finanse   Gry (eng)   Wiadomości (Strona główna)   Kobieta   Komputery   Wiadomości (eng)   Plotek   Turystyka   Praca   Sport
Kontakt z nami