Gospodarka  RSS
Fitch: Wydzielenie aktywów węglowych jest korzystne dla spółek energetycznych

Planowane wydzielenie aktywów węglowych do osobnego podmiotu jest pozytywne dla profili kredytowych PGE, Enei i Tauronu. To znaczący krok w kierunku dekarbonizacji polskiego sektora energetycznego - ocenia agencja ratingowa Fitch.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Gowin: Odmrażanie gospodarki trzeba rozpocząć po majowym weekendzie

Po majowym weekendzie trzeba rozpocząć obliczone na szeroką skalę odmrażanie gospodarki – uważa wicepremier i minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin. Jego zdaniem osoby zaszczepione już w maju powinny mieć możliwość korzystania np. z restauracji.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Najwięcej OZE w Polsce powstaje na północy. Potencjał fotowoltaiki i biogazu nie jest wykorzystany

Najwięcej odnawialnej energii w Polsce powstaje w północnych województwach. Wynika to z faktu, że pochodzi ona z siłowni wiatrowych, które są w tej części kraju przeważającym rodzajem elektrowni - stwierdza raport Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Czy możemy osiągnąć neutralność klimatyczną bez atomu?

Polska nie potrzebuje elektrowni jądrowych, żeby wytwarzać energię bezemisyjnie – przekonuje część ekspertów. Rząd i zwolennicy atomu obawiają się, że to droga do uzależnienia od gazu

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Lockdown nie zatrzymał przemysłu. Płace wzrosły o 8 proc.

Marcowe wyniki polskiego przetwórstwa zaskoczyły nawet największych optymistów. Do tego dochodzi 8-proc. wzrost płac.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Rekordowe notowania uprawnień do emisji. Czy mamy już cenową bańkę? [OPINIA]

Czy zamiast dążyć do stabilizacji ceny uprawnień, Komisja Europejska nieświadomie nie doprowadza do jej stopniowej destabilizacji? - piszą eksperci Zespołu Strategii, Analiz i Aukcji oraz Centrum Analiz Klimatyczno-Energetycznych (CAKE) Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE).

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Polska–Chiny: Zbudujmy wzajemną relację, bazującą na handlu i rozwoju infrastruktury [DEBATA DGP]

O stosunkach Warszawy z Pekinem w kontekście polityki Unii Europejskiej, poszczególnych krajów Wspólnoty i USA oraz o tym, jak powinna układać się współpraca biznesowa obu państw, dyskutowali uczestnicy debaty „Polska–Chiny: pełne otwarcie czy ostrożna współpraca?”

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

KE chce okiełznać sztuczną inteligencję. Algorytmy wysokiego ryzyka będą podlegały szczególnej kontroli

Rozwój nowoczesnych systemów nie może doprowadzić do pogwałcenia praw człowieka – uznała właśnie Komisja Europejska, która przedstawiła program działania UE na najbliższe lata.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Stłumiony bunt przedsiębiorców. Odsetek otwieranych obiektów jest marginalny

Pomimo planowanego odmrożenia służby sanitarne i policja wciąż kontrolują, czy firmy pozostają zamknięte. Policja na dobę sprawdza blisko 10 tys. miejsc

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Rząd zrobił pierwszy krok, by uwolnić wiatraki

#zrodlo
Zgodnie z naszymi zapowiedziami („Energia z wiatru ma wrócić na ląd”, DGP z 7 kwietnia 2021 r.), przygotowany przez resort rozwoju, pracy i technologii projekt ustawy liberalizującej warunki stawiania elektrowni wiatrowych wczoraj znalazł się w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Wygaszanie gazu wodorem. "Agonia gazu będzie krótsza niż agonia węgla"

Rola tego paliwa w zielonej transformacji ma być ograniczona, ale inwestycje gazowe nie hamują. Rentowność infrastruktury ma uratować wodór

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Niewyprane brudy banków

Kolejne zakończone postępowanie dotyczące prania pieniędzy w Europie pokazało, że droga do rozliczenia innych od lat toczących się spraw jest jeszcze długa

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Hutnictwo ma się dobrze. Poza Unią

Azjatyckie firmy z branży osiągają rekordowe wyniki, a metalurdzy ze wschodniej Europy planują nowe inwestycje

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Europa się otwiera. Nowych restrykcji ma już nie być

Wraz z coraz szerzej zakrojoną akcją szczepień kolejne państwa prezentują swoje mapy drogowe luzowania ograniczeń. My musimy jeszcze poczekać

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Rynek pożyczkowy stopniał do 4,4 mld zł

Wartość portfela branży skurczyła się w ciągu roku niemal o połowę.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Podróżuj po Europie w wagonie sypialnym. Boom na nocne połączenia kolejowe

Do łask wracają międzynarodowe połączenia kolejowe, które licznie uruchamiają zwłaszcza prywatni przewoźnicy.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Wiosna w gospodarce przed nami. Chętniej wydamy pieniądze

Opadanie trzeciej fali pandemii w połączeniu z rozszerzeniem zakresu szczepień może pobudzić aktywność gospodarczą. Tym bardziej że każda kolejna fala COVID-19 ma na nią coraz mniejszy wpływ

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Soboń: Spodziewam się dobrych decyzji co do przedłużenia pracy kopalni Turów

Spodziewam się dobrych decyzji, co do kolejnych lat pracy kopalni Turów – podkreślił w poniedziałek wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń. Ocenił, że zamknięcie kopalni oraz elektrowni kosztowałoby ok. 13,5 mld zł.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Możemy już zmieniać Unię. Bruksela zachęca do zabrania głosu

Dziś ruszyła platforma cyfrowa, na której obywatele mogą wziąć udział w Konferencji w sprawie Przyszłości Europy. Musimy zweryfikować sposób, w jaki uprawiamy politykę – piszą dla DGP unijni decydenci.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

To dobry moment na zdecydowane działania [WYWIAD]

- Pozostanie przy węglu groziłoby ubóstwem energetycznym dużej grupy Polaków i pogorszeniem ich sytuacji - mówi Aleksander Szpor, kierownik zespołu energii i klimatu w Polskim Instytucie Ekonomicznym.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Nord Stream 2: O co grają USA

#zrodlo
Reset z Berlinem po raz kolejny okazuje się dla administracji Joego Bidena ważniejszy od zatrzymania gazociągu.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Państwowe straty z węgla. Koszty utrzymywania brudnej energetyki będą nadal rosły

Spółki zyskają na wydzieleniu aktywów węglowych, ale rosnące koszty utrzymywania brudnej energetyki nie znikną. Proces jej wygaszania może ruszyć już od 2025 r.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Wirus dziesiątkuje drób

Choć analitycy przewidują, że ten rok będzie dla drobiarstwa lepszy niż poprzedni, to na korzystne zmiany trzeba jeszcze poczekać. Do problemów z recesją dochodzi grypa ptaków

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Dwie fuzje w dwa dni. Z sześciu banków są dwa

Trwa konsolidacja sektora spółdzielczego, któremu niskie stopy procentowe doskwierają mocniej niż dużym instytucjom komercyjnym.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Spodziewam się karykatury ROP [WYWIAD]

#zrodlo
- Niestety w Polsce realia są takie, że jak rząd nie przykręci firmom śruby regulacyjnej, to sytuacja nigdy się nie zmieni. Głównym wehikułem rozszerzonej odpowiedzialności producenta powinny być organizacje odzysku i to je należałoby uzdrowić - mówi Jan Filip Staniłko, ekspert ds. polityki przemysłowej i gospodarki obiegu zamkniętego, w latach 2015–2020 dyrektor departamentu innowacji w resorcie rozwoju

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Citigroup w Polsce cofa się o ćwierć wieku

Amerykanie chcą obsługiwać tylko największe firmy, tak jak robili to w latach 90.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Firmy walczą z niedoborami

#zrodlo
Motoryzacja spowalnia z braku chipów, fabryki AGD borykają się z brakiem stali, a importerów dotykają rosnące ceny frachtów. Polskie przedsiębiorstwa twierdzą jednak, że ich działalność jest niezakłócona.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Odbudowa rynku jeszcze potrwa

Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów (ACEA) podało najnowsze dane o rejestracjach. W marcu było ich o prawie 63 proc. więcej, niż rok wcześniej. Dane te są tożsame z liczbą sprzedanych nowych samochodów i pokazują, jak silnie działa efekt niskiej bazy z poprzedniego roku, wywołanej załamaniem produkcji pod wpływem pierwszego lockdownu – przed rokiem sprzedaż spadła o połowę względem marca 2019 r.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Wzrosną opłaty za ciepło. Rząd: Albo drożyzna, albo kryzys

Rząd lada chwila da zielone światło dla podwyżek taryf za energię cieplną i podgrzewaną wodę. Przestrzega, że jeśli ceny ciepła nie wzrosną, wiele przedsiębiorstw może być postawionych w stan upadłości. Efekty możemy odczuć jeszcze w tym roku.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Fotowoltaika dla rolników. Jakie dofinansowania w 2021?

Prowadzisz gospodarstwo rolnicze i planujesz zainstalować panele fotowoltaiczne? Dowiedz się, gdzie szukać odpowiedniego dofinansowania.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

reklama

Giełda
Money.pl - Kliknij po więcej
Giełda
GPW (2021-04-23 15:38)
WIG Informujemy, iż w związku ze zmianami zasad dystrybucji danych GPW wprowadzonymi 1 stycznia 2018 r. notowania dostępne są bezpośrednio na stronie money.pl
WIG20
mWIG40
sWIG80
Wspierane przez Money.pl
Waluty
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2021-04-23
USD 3,7855 -0,08%
EUR 4,5649 +0,19%
CHF 4,1354 +0,00%
GBP 5,2521 -0,25%
Wspierane przez Money.pl
reklama
Motoryzacja   Filmy   Finanse   Gry (eng)   Wiadomości (Strona główna)   Kobieta   Komputery   Wiadomości (eng)   Plotek   Turystyka   Praca   Sport
Kontakt z nami