Gospodarka  RSS
Na wsi politykę ciągnie ekonomia. Jeśli PiS tam przegra, to nie wygra w całym kraju [WYWIAD]

#zrodlo
Większość ludności wiejskiej bardzo źle ocenia dzisiaj ogólną sytuację w kraju i nie widzi perspektyw na jej poprawę. Gorzej niż przed dwoma laty postrzega swoją sytuację materialną. To przełożyło się na spadek notowań PiS.

Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

Drony Bayraktar będą produkowane w Ukrainie

Turecka firma Baykar, producent dronów bojowych znanych jako Bayraktar, będzie wytwarzać te maszyny również na Ukrainie; przed tygodniem rząd w Kijowie zatwierdził i przekazał do parlamentu w celu ratyfikacji ukraińsko-turecką umowę w tej sprawie - poinformował w poniedziałek ambasador Ukrainy w Turcji Wasyl Bodnar.

Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

Ambiwalentny triumf Orlenu. Na horyzoncie kłopoty

Rekordowe zyski mają pomóc sfinansować wielkie plany prezesa Daniela Obajtka. Ale koncern boi się recesji i rządowych przymiarek do nadzwyczajnego podatku.

Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

Orlen wchodzi na węgierski rynek. Koncern ma wiele wątpliwości

Fuzja Orlenu i Lotosu stała się faktem. Polska spółka przejmie od MOL 144 stacje paliw. Czy zrobi na tym dobry interes?

Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

Giełda Papierów Wartościowych: Udział inwestorów indywidualnych na głównym rynku spadł

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku głównym Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) wyniósł 18% w 2021 r. (o 6 pkt proc. mniej r/r). Na rynku NewConnect inwestorzy indywidualni nadal odgrywali dominującą rolę, odpowiadając za 83% obrotów (spadek o 5 pkt proc. r/r), podała giełda.

Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

"Die Welt": Mimo sankcji, Rosja zarabia na handlu z Niemcami coraz więcej

Pomimo embarg nałożonych m.in. na węgiel, złoto czy stal, dochody Rosji z transakcji z Niemcami wciąż rosną. Płatności z Niemiec wystarczają na sfinansowanie znacznej części wydatków wojennych Putina – komentuje w czwartek portal dziennika „Welt”.

Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

Biedronka będzie wypożyczalnią książek? Soboń: Z tej kpiny będą wyciągnięte konsekwencje

Biedronka planuje obejść zakaz handlu w niedzielę. Jak podaje portal money.pl dyskont już od najbliższego weekendu ma stać się... wypożyczalnią książek.

Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

Mieszkania zamiast centrów handlowych? Jest taki pomysł

Umożliwienie budowania mieszkań na terenach przeznaczonych pod nieruchomości handlowe niezależnie od planu zagospodarowania i przekształcanie budynków komercyjnych w mieszkaniowe bez pozwolenia. Takie rozwiązania mające być odpowiedzią na niedobór lokali mieszkalnych zapowiedziało Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

Ekonomista: Można pogodzić wzrost gospodarczy z ratowaniem planety

"Instrumenty, które pozwalają nam ograniczyć zmiany klimatu, to głównie instrumenty ekonomiczne" - tak dr Jan Witajewski-Baltvilks, tłumaczy obecność ekonomistów w przygotowaniu tego najważniejszego dokumentu dotyczącego zmian klimatycznych.

Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

Tłumy gości i klientów nie wystarczą. Hotelarze i gastronomia nie wychodzą na swoje

Rosnące koszty i problemy nawarstwiające się od początku pandemii powodują, że hotelarze i gastronomia nie wychodzą na swoje. Właściciele restauracji chcą nawet pakietu ratunkowego.

Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

Buda o KPO: Jest scenariusz B. Analogicznie do taktyki militarnej, takiej taktyki się nie zdradza

W sprawie wypłaty z KPO to dopóki nie będzie podpisana umowa a ostatecznie nie pojawi się odmowa, jesteśmy w procesie. Zakładam, że KE zrealizuje swoje zobowiązania, ale jest też scenariusz B - powiedział w środę PAP minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

Etyka nowych technologii, czyli pamiętajmy, że świat i ludzie nie są idealni [OPINIA]

Etyka powinna być więc w centrum zainteresowania tych, którzy rozwijają i korzystają z nowych rozwiązań technologicznych - pisze dr Michał Nowakowski, Counsel w NGL Legal CEO w ceforai.

Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

Karuzela na fotelu prezesa PKO BP trwa w najlepsze

Przez kilkanaście lat największy polski bank miał jednego prezesa. Rotacja rozpoczęła się w 2021 r. i mamy jej kolejną odsłonę. We wtorek zrezygnowała Iwona Duda, a jej miejsce zajmie Paweł Gruza

Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

Niedoszły sędzia NSA Rafał Sura w zarządzie NBP

Skoro Rafał Sura nie złożył ślubowania mimo powołania na sędziego NSA, to może zasiadać we władzach banku centralnego – przyznają eksperci. Wskazują przy tym, że sprawa i tak budzi wątpliwości.

Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

Nieoficjalne: Paweł Gruza nowym prezesem zarządu PKO BP. Iwona Duda złożyła rezygnację

Paweł Gruza został nowym prezesem zarządu PKO Banku Polskiego po tym, jak dotychczasowe prezes Iwona Duda złożyła rezygnację podczas posiedzenia rady nadzorczej, podało Radio Zet, powołując się na nieoficjalne informacje.

Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

Kosiniak-Kamysz: Przygotowujemy ustawę o wsparciu finansowym dla przedsiębiorców

Przygotowujemy ustawę o wsparciu finansowym dla przedsiębiorców, która analogicznie jak ta dla odbiorców indywidualnych, ma zmniejszyć skutki podwyżek cen energii i ciepła - powiedział we wtorek PAP.PL szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

Płock nieco bliżej Big Oil. Lotos i Orlen oficjalnie połączone

Wczoraj łódzki sąd oficjalnie zarejestrował połączenie Lotosu i Orlenu w Krajowym Rejestrze Sądowym. Z formalnego punktu widzenia oznacza to zamknięcie blisko pięcioletniego procesu fuzji. – To wielki dzień w polskiej gospodarce – mówił prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

Węgry: Stary atom zostanie na dłużej, w planach powrót do węgla

W obliczu drogiego gazu Węgry chcą przedłużyć działanie „starych” bloków elektrowni jądrowej i korygują plany wycofywania się z węgla.

Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

Problemy dziewiczego rejsu ze zbożem. Liban nie chce ukraińskiej kukurydzy

Pierwszy statek z ukraińskim zbożem, który wyszedł z portu w Odessie po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji, najpóźniej wczoraj miał dopłynąć do libańskiego Trypolisu. Tak się jednak nie stało, bo – jak wynika z informacji DGP – odbiorca odmówił przyjęcia 26 tys. t kukurydzy, które znajdują się na pokładzie pływającego pod banderą Sierra Leone „Razoni”. Jak przekonują nasi rozmówcy, towar może trafić do innego kraju, a jednym z najbardziej prawdopodobnych kierunków jest… sprzymierzona z Rosją Syria Baszara al-Asada. Rejs jednostki miał być próbą generalną procedur i funkcjonowania łączności przed szerszym wznowieniem eksportu zbóż z ukraińskich portów czarnomorskich.

Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

Waloryzacja kontraktów korzystna dla przedsiębiorców oraz administracji publicznej

Prokuratoria Generalna RP zachęca do zmian w kontraktach o zamówienia publiczne, przekonując, że ostateczne koszty upadłości przedsiębiorców może ponieść sama administracja.

Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

Niemcy: Atom nie zastąpi gazu, zwiększy się produkcja prądu z węgla

Mimo kolejnych głosów o ewentualnym wydłużeniu działania reaktorów jądrowych, ruch ten nie będzie miał decydującego znaczenia dla bilansu energetycznego naszych sąsiadów. Wyjątkiem jest Bawaria.

Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

Polskie meble idą w odstawkę. Europa rezygnuje z dostaw

#zrodlo
Polska lokomotywa eksportowa hamuje. Mowa o branży meblowej, w której po latach hossy nadchodzi spowolnienie. Po latach dynamicznych wzrostów eksport mebli z Polski zaczyna hamować. Na razie pod względem ilości. Zdaniem ekspertów trudne czasy mogą potrwać nawet do 2024 r. Za granicę jest wysyłane bowiem ponad 90 proc. krajowej produkcji, głównie do UE, która mocno odczuwa kryzys związany z wojną w Ukrainie. Zmniejszenie popytu jest spodziewane również na polskim rynku. Na niekorzyść producentów mebli działa wysoka inflacja i wyhamowanie sprzedaży mieszkań.

Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

USA: Pakiet klimatyczno-energetyczny Bidena zielonym wyzwaniem dla Chin

Nowe regulacje dla niskoemisyjnych technologii mają pomóc demokratom w wyborach, a amerykańskiej gospodarce w rywalizacji z Azją.

Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

Morawiecki: Docierają do mnie informacje, że w składach węgla nie ma woli współpracy

Premier Mateusz Morawiecki, pytany na spotkaniu z mieszkańcami w Turowie o to, gdzie można kupić węgiel za cenę określoną przez rząd, bo w powiecie szczecineckim nie ma takiej możliwości, przyznał, że także z innych części kraju docierają do niego informacje o tym, że w składach węgla nie ma woli współpracy.

Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

Ruszył program "Czyste Powietrze Plus". Będzie można otrzymać 50 proc. dotacji jeszcze przed remontem

Od piątku rusza nowy program zakładający prefinansowanie inwestycji termomodernizacyjnych do 50 proc. "Czyste Powietrze Plus" jest pilotażem, w razie dużego zainteresowania budżet programu, na razie 1,8 mld zł, zostanie zwiększony – zapowiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

W czerwcu mocny spadek liczby ofert pracy. To może być zwiastunem recesji

W czerwcu nastąpił mocny spadek Barometra Ofert Pracy wskazującego na zmiany liczby publikowanych w sieci ogłoszeń o zatrudnieniu - podały Katedra Ekonomii i Finansów WSIiZ w Rzeszowie oraz Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. Zdaniem analityków, może to zwiastować nadchodzącą recesję.

Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

A jeśli składy węgla nie będą współpracować z PGG? Premier: Zaproponujemy nowe rozwiązanie

#zrodlo
Jeżeli po stronie prywatnych przedsiębiorców nie będzie chęci współpracy z PGG na wcześniej wypracowanych warunkach, będziemy musieli w ciągu najbliższych 10 dni zaproponować nowe podejście, które będzie jednocześnie pomagało Polakom nabyć węgiel w niższej cenie - zapewnił premier Mateusz Morawiecki.

Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

Wojna może zmienić unijny budżet [WYWIAD]

Pytałem resort funduszy, kiedy wypuści polską, ujednoliconą wersję KPO, i usłyszałem, że prace trwają. Gdy zobaczymy dokument, będziemy mogli ocenić, jakie są szanse na pieniądze za wykonane zadania – mówi w rozmowie z DGP Jan Olbrycht, europoseł PO.

Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

Porozumienie w Polskiej Grupie Górniczej. Górnicy dostaną do 6,4 tys. zł jednorazowego świadczenia

29 lipca 36-tysięczna załoga Polskiej Grupy Górniczej otrzyma średnio ok. 6 tys. zł jednorazowego świadczenia rekompensującego skutki inflacji; wielkość podobnych świadczeń za kolejne dwa kwartały będzie ustalona we wrześniu i listopadzie - stanowi porozumienie związków z zarządem firmy.

Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

Współtwórca Eurolandu: Euro się jednak udało [WYWIAD]

Lubię porównywać to, co dzieje się teraz, z latami 70. XX w. Mieliśmy wtedy – jak teraz – kryzys energetyczny, ale radziliśmy sobie z nim o wiele gorzej niż obecnie, bo nie mieliśmy jednolitego rynku i wspólnej waluty

Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

reklama

Giełda
Money.pl - Kliknij po więcej
Giełda
GPW (2022-08-15 11:18)
WIG Informujemy, iż w związku ze zmianami zasad dystrybucji danych GPW wprowadzonymi 1 stycznia 2018 r. notowania dostępne są bezpośrednio na stronie money.pl
WIG20
mWIG40
sWIG80
Wspierane przez Money.pl
Waluty
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2022-08-12
USD 4,5459 +0,56%
EUR 4,6832 +0,19%
CHF 4,8318 +0,38%
GBP 5,5357 +0,03%
Wspierane przez Money.pl
reklama
Motoryzacja   Filmy   Finanse   Gry (eng)   Wiadomości (Strona główna)   Kobieta   Komputery   Wiadomości (eng)   Plotek   Turystyka   Praca   Sport
Kontakt z nami