Gospodarka  RSS
Teoria i praktyka w pakiecie dla firm

#zrodlo
4 listopada wystartowała druga edycja Akademii Menadżera Innowacji. Nabór wniosków potrwa do końca roku

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Jak założyć prostą spółkę akcyjną? [PODCAST]

Prosta spółka akcyjna to nowa forma prawna, nowe rozwiązanie dla biznesu. Już 1 marca 2020 r. zaczną obowiązywać przepisy dotyczące prostej spółki akcyjnej. Jak sama nazwa wskazuje ma być prościej. Przede wszystkim do założenia prostej spółki akcyjnej wystarczy kapitał akcyjny w wysokości 1 zł. Bardzo szybko założymy tę spółką, mianowicie w 24 h. Na czym jeszcze polegają uproszczenia? Jak założyć prostą spółkę akcyjną? Na te pytania odpowiemy w podcaście.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Część wierzycieli nie składa pozwów ze względu na wyższe opłaty sądowe

#zrodlo
Część wierzycieli od dwóch miesięcy, kiedy to zaczęły obowiązywać wyższe opłaty sądowe w sprawach o zapłatę, rezygnuje ze składania pozwów przeciw dłużnikom, podał Krajowy Rejestr Długów (KRD). Wprowadzone zmiany powinny skłonić wierzycieli do szybszego przekazywania spraw do windykacji, bo wtedy szanse na odzyskanie pieniędzy są większe.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Fundacja rodzinna konieczna, by zaplanować zmiany pokoleniowe w polskich firmach

Fundacje rodzinne funkcjonują od dawna w wielu porządkach prawnych. Brak analogicznego rozwiązania na gruncie prawa polskiego powoduje, że rodzimi przedsiębiorcy zmuszeni są zainteresować się zagranicznymi fundacjami rodzinnymi. Powoduje to odpływ kapitału do innych jurysdykcji oraz wiąże się z utratą w pewnym stopniu kontroli nad majątkiem na rzecz osób zagranicznych.

Tagi: Rodzice, Praca
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Krzysztof Inglot: Pora zbudować czytelną strategię dla pracowników spoza Polski

Jakie są przewagi konkurencyjne polskiej gospodarki? Na to pytanie Krzysztof Inglot, prezes Personnel Service, odpowiada tak: - Polska gospodarka ma teraz bardzo dobrego pracownika, wyedukowanego na poziomie podstawowym lub średnim, z otwartą głową, który nie zarabia tyle, co w innych krajach UE. Mamy też miejsca gdzie można dalej inwestować, otwierać fabryki. To są niewątpliwie przewagi konkurencyjne polskiej gospodarki, ale...

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Konferencja ninieodpowiedzialni: Czy w życiu i biznesie jest miejsce na bunt?

#zrodlo
Choć oportunizm z ekonomicznego punktu widzenia wydaje się bardziej opłacalny, to bunt może jednak przynosić korzyści – przyciąga niezagospodarowane talenty oraz sprzyja powstawaniu wartościowego przywództwa.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Segregacja odpadów w biurze - od czego zacząć?

Zgodnie z wymogami Unii Europejskiej do 2020 roku Polska powinna odzyskiwać 50% odpadów. Aby osiągnąć unijne standardy, wprowadzono nowelizację ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, ustanawiając pięciofrakcyjny system selekcji śmieci. Obowiązuje on od 1 stycznia 2019 r.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

BCC o małym ZUS dla firm: Każde działanie liberalizujące dotychczasowe obciążenia jest pozytywne

Każde działanie liberalizujące obciążenia jest pozytywne - wskazał BCC w komentarzu do projektu ustawy modyfikującej formułę małego ZUS. Zmiany miałyby objąć ok. 320 tys. najmniejszych przedsiębiorców, co w realiach obecnego systemu fiskalnego należy postrzegać, jako krok w dobrym kierunku - dodano.

Tagi: ZUS
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Sztuka i kultura na OEES

Nowe idee, poszukiwanie rozwiązań, które wymykają się znanym i powszechnie stosowanym ramom, wreszcie oparcie rozwoju na wartościach – te cele przyświecają ruchowi Open Eyes Economy. Coroczną kulminacją jego działań jest Międzynarodowy Kongres Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit, który odbędzie się 19-20 listopada w krakowskim Centrum Kongresowym ICE. Jak co roku rozmowom o gospodarce będzie towarzyszył szereg wydarzeń kulturalnych, które podkreślają cele i motywy przewodnie szczytu.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Prezes KDPW: Dematerializacja odbywa w sposób zdalny i nowoczesny

Zmiany, które weszły w życie po 1 lipca 2019 r. w żadnym wypadku nie utrudniają życia emitentów. Każdą bowiem emisję obligacji, listów zastawnych i certyfikatów inwestycyjnych, Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych dematerializuje na wniosek agenta emisji w ciągu 24 godzin – mówi rozmowie z DGP Maciej Trybuchowski, Prezes Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Hausner: Pracownika można traktować jak narzędzie, ale nie znając celu i sensu działania, nie będzie się starał [WYWIAD]

- Przekonanie, że upaństwowione banki będą finansować pomysły obywateli, jest wzięte z kosmosu. Będą finansować wielkie projekty rządowe, a nie oddolną przedsiębiorczość i innowacyjność. Dlatego warto rozważyć przekazanie pałeczki samorządom - mówi w wywiadzie dla DGP prof. Jerzy Hausner.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Własne konto PPK można mieć pod kontrolą poprzez aplikację na iphona i smartfony z systemem android

- Pracowniczych Programów Emerytalnych wdrożyliśmy prawie 300. Teraz czerpiemy doświadczenie z obsługi tych programów - mówi Artur Pazderski z NN Investment Partners TFI S.A.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Elektromobilność to już nie tylko hasło

Nowe modele e-samochodów, innowacyjne formy sprzedaży, finansowania, użytkowania aut, rozbudowa infrastruktury oraz profesjonalne doradztwo – tak właśnie koncern Volkswagen zamierza otworzyć nowy rozdział w historii nie tylko marki, ale całej motoryzacji.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Komunikacja podstawą wdrożenia ppk w firmie

- Nic nie zastąpi komunikacji na żywo, bezpośrednich spotkań z pracownikami, gdy komunikujemy tak trudny temat jak oszczędzanie na emeryturę – mówi Artur Pazderski z NN Investment Partners TFI S.A.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Operat szacunkowy wkrótce bez pieczątki rzeczoznawcy. Nowelizacja przyjęta

Zniesienie obowiązku stosowania pieczęci przez rzeczoznawców majątkowych przewiduje przyjęta przez rząd nowelizacja rozporządzenia w sprawie wyceny nieruchomości i sporządzania operatu szacunkowego. To kolejny element zmian w kilkunastu aktach prawnych podjętych przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju w ramach odbiurokratyzowania procedur

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Przemysł farmaceutyczny wpływa na innowacyjność polskiej gospodarki

Znaczenie firm farmaceutycznych na polskim rynku podzieliłabym na dwa obszary: Przede wszystkim bezpieczeństwo lekowe, które gwarantują firmy produkujące tutaj leki. Po drugie wpływ na polską gospodarkę i jej rozwój oparty na wiedzy.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Jak uzdrowić system?

#zrodlo
- Jeśli chcemy odciążyć publiczną ochronę zdrowia, trzeba ustalić jasną strategię i trzymać się jej, niezależnie od tego, kto akurat sprawuje władzę - mówi Anna Rulkiewicz, prezes Grupy LUX MED.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Regularne długotrwałe oszczędzanie, ma ekonomiczny sens

- Nasze doświadczenia potwierdzają, że pracownicze programy emerytalne, oszczędnościowe, czy kapitałowe, zabezpieczające emeryturę, przynoszą ludziom konkretne pieniądze – mówi Agnieszka Jaworska-Martycz z NN Investment Partners TFI S.A.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Jak praktycznie przygotować firmę i pracowników do wdrożenia PPK

Niezależnie od tego jakiej wielkości jest firma, sposób wdrażania PPK będzie podobny. Pytanie „od czego zacząć” stawiają sobie wszyscy. Najpierw nad planem działania myśleli ci, którzy do programu Pracownicze Plany Kapitałowe zostali włączeni 1 lipca 2019, teraz szukają go pracodawcy z sektora MŚP. Na razie mamy ustawę, ale nie mamy praktyk rynkowych, dlatego każde doświadczenie w tej kwestii jest bardzo ważne.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Faktoria wprowadza faktoring pełny

Faktoria to firma, która pojawiła się na rynku we wrześniu 2018 roku. Już rok później w portfolio spółki można znaleźć ciekawą, kompleksową ofertę faktoringową skierowaną do mikrofirm. Obecnie przedsiębiorstwo wzbogaca wachlarz swoich usług o faktoring pełny.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Polska gospodarka mocno odczuje skutki brexitu. Co musi wiedzieć przedsiębiorca?

Brytyjski rynek ma ogromne znaczenie dla polskich przedsiębiorców. Wielka Brytania znajduje się w pierwszej dziesiątce partnerów handlowych naszego kraju. Co musi wiedzieć przedsiębiorca o umownym i bezumownym wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej?

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Trzeci z rzędu spadek Polski w rankingu Doing Business

W rankingu Doing Business 2020, który ocenia kraje pod kątem najbardziej przyjaznych biznesowi regulacji, Polska uplasowała się na 40. miejscu, podał Bank Światowy.

Tagi: Banki
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Armagedon nam nie grozi

Rewolucja technologiczna bezpowrotnie zmienia nasz rynek pracy. O tym, co oznacza ona dla pracowników, pracodawców, systemu oświaty i organizacji państwa, dyskutowali uczestnicy debaty „Świat (bez) pracy: nareszcie wolni czy ostatecznie zniewoleni?” w redakcji Dziennika Gazety Prawnej

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

PZU zdobywa pozycję lidera na rynku PPK

Co trzeci pracodawca postawił już na PZU. Do końca października spółka ma zamiar podpisać umowy o zarządzanie Pracowniczymi Planami Kapitałowymi z ponad 1000 firm.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Ulga na badania i rozwój dla firm [PODCAST]

Odsłuchaj podcastu DGPtalk. Choć firmy często tworzą nowe produkty, to bardzo rzadko sięgają po podatkową ulgę na badania i rozwój – co wynika z danych publikowanych co roku przez Ministerstwo Finansów. Czy ci, którzy wprowadzają na rynek nowości mogą skorzystać z preferencji na B+R? - Tak jeżeli te produkty zostały wytworzone w toku prac badawczo rozwojowych – mówi Grzegorz Kuś, radca prawny, doradca podatkowy i ekspert PwC.

Tagi: Firmy, Badania
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Doradca będzie istotnym ogniwem pomiędzy bankiem, a klientem

Maciej Szkopek: wniosek z panelu w kongresie - doradca będzie istotnym ogniwem pomiędzy bankiem, a klientem

Tagi: Banki
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Nowa prezes Urzędu Patentowego

Premier Mateusz Morawiecki powołał na to stanowisko Edytę Demby-Siwek, która od maja pełniła funkcję p.o. prezesa.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Godusławski o wynikach wyborów: Status quo? Rynki to lubią

Stabilność i przewidywalność polityczna – na tym zależy rynkom i tego oczekują od rządzących. W 2015 r., po tym jak Andrzej Duda wygrał wyścig do Pałacu Prezydenckiego, a Prawo i Sprawiedliwość zmierzało do zwycięstwa w wyborach parlamentarnych, nie brakowało głosów, że dla rynków to zła wiadomość, co będzie oznaczało oczywiście, że złoty się osłabi, obligacje znajdą kupców, ale trzeba będzie im płacić większą premię, a indeksy giełdowe zanurkują.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Uniezależniamy się od gazu ze Wschodu

Przedsięwzięcia takie jak Baltic Pipe czy Korytarz Północ-Południe sprawią, że nasz kraj oprócz zaspokojenia własnych potrzeb będzie mógł czerpać korzyści z zaopatrywania w błękitne paliwo także innych państw.

Tagi: Paliwa
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Zagraniczny partner to pewność i bezpieczeństwo

Inwestycje obcego kapitału w Polsce szansą dla polskiej przedsiębiorczości? Czy może czynnikiem blokującym rozwój rodzimych marek? – zastanawiali się uczestnicy jednej z debat podczas Kongresu 590

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

reklama

Giełda
Money.pl - Kliknij po więcej
Giełda
GPW (2019-11-14 15:59)
WIG Informujemy, iż w związku ze zmianami zasad dystrybucji danych GPW wprowadzonymi 1 stycznia 2018 r. notowania dostępne są bezpośrednio na stronie money.pl
WIG20
mWIG40
sWIG80
Wspierane przez Money.pl
Waluty
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2019-11-14
USD 3,9011 +0,28%
EUR 4,2916 +0,15%
CHF 3,9501 +0,51%
GBP 5,0130 +0,28%
Wspierane przez Money.pl
reklama
Motoryzacja   Filmy   Finanse   Gry (eng)   Wiadomości (Strona główna)   Kobieta   Komputery   Wiadomości (eng)   Plotek   Turystyka   Praca   Sport
Kontakt z nami