Gospodarka  RSS
Wychodząc z kryzysu, zaakceptujmy wyższy dług [OPINIA]

Finanse naszego państwa wyjdą z obecnego kryzysu bardzo poobijane. Konieczność finansowania hojnych pakietów pomocowych sprawi, że wskaźnik długu publicznego – tak jak definiuje go Komisja Europejska – wzrośnie o prawie jedną trzecią z 46 do 59 proc. PKB. Wzrost długu publicznego według polskiej definicji będzie mniejszy – na koniec roku dług ten znajdzie się prawdopodobnie w przedziale 50–55 proc. PKB.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Nowe zasady restrukturyzacji - kto zyska, a kto straci?

Dziennik Gazeta Prawna zaprasza do udziału w debacie Nowe zasady restrukturyzacji - kto zyska, a kto straci?

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Zmiany w białej liście i hipotetycznych odsetkach

Obowiązują już niektóre zmiany wprowadzone nowelizacją z 5 czerwca 2020 r. ustawy o PIT, o CIT, o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw.

Tagi: Podatki
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Cyfrowy czynny żal i e-paragon

Czas pandemii pokazał, że wiele spraw podatnik może załatwić zdalnie, bez osobistego stawiennictwa w urzędzie skarbowym. Ministerstwo Finansów nadal zachęca do korzystania z e-usług. Dzięki nim można m.in. uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu z podatkami lub złożyć wniosek o ulgę w spłacie podatków. Konieczne jest w tym przypadku jednak posiadanie profilu zaufanego lub podpisu kwalifikowanego.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

"Polska" sałata z Hiszpanii, a "polskie" pomidory z Maroka. Kontrolerzy sprawdzili warzywa i owoce w marketach

Co dziesiąta partia warzyw i owoców w sklepach sprawdzonych przez Inspekcję Handlową miała błędną informację o kraju pochodzenia lub nie miała jej wcale.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Dziedzic: Zwiększenie transparentności to również wzmocnienie rynku [WYWIAD]

- Priorytetem dla Ministerstwa Finansów było maksymalne uproszczenie procedury zgłoszenia informacji o beneficjencie rzeczywistym - mówi w wywiadzie dla DGP Piotr Dziedzic, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, generalny inspektor informacji finansowej, pełnomocnik rządu ds. zwalczania nieprawidłowości finansowych na szkodę Rzeczypospolitej Polskiej lub Unii Europejskiej.

Jak rekrutacja online i praca zdalna może usprawnić pracę przedsiębiorstwa?

Nowoczesna firma potrafi nadążyć nie tylko za trendami na rynku, ale też dogonić oczekiwania pracowników. Nie wystarczą do tego narzędzia najnowszej generacji, trzeba jeszcze uruchomić innowacyjne myślenie o rynku.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Nadrenia Północna-Westfalia: doskonała lokalizacja dla polskich przedsiębiorstw do inwestowania w Niemczech

Nadrenia Północna-Westfalia należy od lat do najchętniej wybieranych przez firmy zagraniczne – a zwłaszcza polskie – lokalizacji inwestycyjnych w Europie. Dla nich Nadrenia Północna-Westfalia to synonim sukcesu, land otwarty na innowacje, kosmopolityczny i zachęcający do inwestycji.

Tagi: Firmy
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Pandemia COVID-19 zweryfikowała jakość partnerów logistycznych

Jak powszechnie wiadomo to Chiny były krajem, w którym miała źródło pandemia. Jej wpływ na światowe łańcuchy dostaw był widoczny jeszcze zanim wirus rozprzestrzenił się globalnie i był ograniczony tylko do kilku chińskich prowincji, gdyż jego epicentrum stanowiło Hubei – najbardziej znaczący hub produkcyjny wielu dostawców komponentów, przede wszystkim dla strategicznych wyrobów high-tech.Jednocześnie w Wuhan zlokalizowany był najważniejszy terminal kolejowy dla pociągów Jedwabnego Szlaku z Chin do Europy, który z dnia na dzień został zablokowany i wznowił operacje dopiero wiele tygodni później.

Tagi: Wyroki, Chiny
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Kobiety w biznesie, czyli: dlaczego jedna ręka nie klaszcze

Jak to jest możliwe, że kobiety, chociaż wcale nie są mniej inteligentne, ambitne czy pracowite od mężczyzn, nadal zarabiają mniej niż oni i rzadziej zajmują kierownicze stanowiska? Odpowiedzi na to pytanie należy szukać nie w różnicach wynikających z uwarunkowań biologicznych, ale przede wszystkim w uwarunkowaniach społecznych i kulturowych. Kobiety przez dziewięć miesięcy noszą pod sercem nowe życie, potem są w połogu, a potem opiekują się niezdolnym do samodzielnego funkcjonowania młodym człowiekiem. To oznacza, że częściej niż panowie są po prostu nieobecne w pracy. A ponieważ są nieobecne w pracy, mają mniej niż panowie szans, by pokazać swoje umiejętności i kompetencje. Czy to jest powód do płaczu? Nie. Czy to jest powód do bardziej przemyślanego działania? Zdecydowanie tak!

Tagi: Intel
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Faktoring - co to takiego [Umowa, strony, wady, korzyści]

Faktoring to nabycie przez podmiot gospodarczy (faktora) od przedsiębiorców (faktorantów) przysługujących im w stosunku do ich dłużników wierzytelności. Według umowy świadczone są pewne dodatkowe, ściśle określone usługi i pobierane przy tym jest stosowne wynagrodzenie w formie dyskonta przy zakupie wierzytelności.

Tagi: Faktoring
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Jak uzyskać dotację na kapitał obrotowy [Wniosek, terminy, warunki]

Od 15 czerwca można składać wnioski o dotację na kapitał obrotowy. Pomoc średnim przedsiębiorcom, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji ekonomicznej w związku z zakłóceniami w funkcjonowaniu gospodarki na skutek wystąpienia pandemii COVID-19 to jej główny cel. Termin składania wniosków mija 31 lipca 2020.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Tarcza 4.0. Problematyczna regulacja nie objęła przedsiębiorców świadczących usługi agencyjne

Dzięki interwencji Rzecznika MŚP w Tarczy Antykryzysowej znalazły się korzystne rozwiązania dla przedsiębiorców świadczących usługi agencyjne - informuje biuro rzecznika.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Duże gospodarstwa to więcej innowacji w rolnictwie

Zmiany w strukturze gospodarstw rolnych powinny być przemyślane. Nie można tego robić kosztem likwidacji dobrze prosperujących przedsiębiorstw rolnych. Bo choć zyskają rolnicy indywidualni, to stracą inne obszary polskiej gospodarki – wynika z debaty, którą relacjonujemy od końca maja.

Tagi: Peru
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

3… 2… 1… Start! To najlepszy czas na zakup samochodów

Volkswagen Financial Services razem z markami Grupy Volkswagen wprowadza na rynek atrakcyjną ofertę finansową, która umożliwia klientom zakup samochodów na najlepszych warunkach. Spłata pierwszych rat za klienta, bezpłatne ubezpieczenie od utraty pracy czy możliwość bezkosztowego rozwiązania umowy – to tylko niektóre elementy nowej, szerokiej oferty.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Paradoks rynku ciepła systemowego

Czasem brak konkurencji chroni klientów przed wzrostem cen, gwarantuje stabilność dostaw i stwarza dostawcy możliwości rozwoju. Dotyczy to rynków, które charakteryzują się ograniczonym terytorialnie zasięgiem działania

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

W tych branżach pomoc przyszła za późno. Oto najczęściej zawieszane firmy

#zrodlo
Dane o zawieszanej działalności dobitnie pokazują, na ile sprawdziły się pierwsze odsłony tarczy antykryzysowej i jaka forma pomocy była najbardziej wyczekiwana przez polskich przedsiębiorców. W czasie zamrożenia gospodarki, czyli od marca do maja, z prowadzeniem biznesu wstrzymało się w sumie ponad 78 tys. podmiotów ‒ o ponad 21 proc. więcej niż przed rokiem.

Tagi: Firmy
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Rząd przyjął uchwałę o zwiększeniu o ponad 21 mld zł wydatków na Program Budowy Dróg Krajowych

Rada Ministrów przyjęła uchwałę zwiększającą o ponad 21 mld zł wydatki na Program Budowy Dróg Krajowych - poinformował we wtorkowym komunikacie rzecznik rządu Piotr Müller.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Wirus mocno dotknął gospodarki regionu. Polska makroekonomicznym liderem [GRAFIKA]

Ostre hamowanie – tak najkrócej można podsumować wyniki środkowoeuropejskich gospodarek w w pierwszych miesiącach bieżącego roku.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

PGNiG i Gazprom podpisały aneks. Deklarują stosowanie się do wyroku arbitrażu

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) zawarło z PAO Gazprom/OOO Gazprom Export aneks do kontraktu kupna-sprzedaży gazu ziemnego z 25 września 1996 r., podało PGNiG. W treści aneksu strony potwierdziły zasady stosowania formuły cenowej zakupu gazu dostarczanego w ramach Kontraktu Jamalskiego, wskazanej w wyroku końcowym Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Lufthansa zamierza zwolnić 22 tysiące pracowników

#zrodlo
Największy europejski przewoźnik lotniczy niemiecka Lufthansa planuje zwolnić 22 tys. osób na całym świecie w związku z kryzysem, wywołanym pandemią koronawirusa - poinformowały w sobotę władze holdingu w komunikacie. To 16 proc. obecnego zatrudnienia.

Tagi: USA, Lufthansa
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

ZUS odmawia wypłaty postojowego wspólnikom spółek jawnych. Czy ma rację?

#zrodlo
"ZUS odmawia wypłaty postojowego wspólnikom spółek jawnych. Czy ma rację?" - pyta nasz czytelnik. Ekspertka wyjaśnia.

Tagi: ZUS
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Tarcza Finansowa już dla wszystkich firm

#zrodlo
Do rozdysponowania w formie subwencji jest łącznie 100 mld zł. Teraz po 25 mld zł mogą sięgnąć też duże przedsiębiorstwa

Tagi: Finanse
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Tarcza 4.0: Bank udzieli kredytu przedsiębiorcy dotkniętemu skutkami Covid-19, a do odsetek dopłaci BGK

#zrodlo
Przedsiębiorcy, którzy odczuli skutki lockdownu, będą mieli możliwość zaciągnięcia kredytów o obniżonym oprocentowaniu. Taką możliwość daje tarcza antykryzysowa 4.0. Wszystko to za sprawą dopłat do oprocentowania kredytów bankowych, udzielanych dla zapewnienia płynności finansowej. W praktyce oznacza to, że zgodnie z przepisami Tarczy 4.0 banki będą udzielać przedsiębiorstwom dotkniętym skutkami COVID-19 kredytów, a do odsetek dopłaci BGK ze środków budżetu państwa.

Tagi: Banki
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Jeśli wielkie gospodarstwa znikną, ucierpi gospodarka

#zrodlo
150 z 409 działających w Polsce spółek rolniczych, a więc wielkich gospodarstw użytkujących po ponad tysiąc hektarów, może zniknąć z rynku na skutek przepisów wprowadzonych w 2011 r. Nie zdecydowały się one oddać do państwowych zasobów 30 proc. użytków dzierżawionych od Skarbu Państwa, licząc na zmianę przepisów. W efekcie, wraz z wygasaniem umów, będą tracić prawo do użytkowania ziemi. Ta będzie przydzielana rolnikom indywidualnym, ponieważ docelowy model rolnictwa w Polsce ma być oparty na gospodarstwach rodzinnych.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

25. Ranking firm TSL. Zapraszamy do udziału w gali wręczenia nagród

Dziennik Gazeta Prawna zaprasza do obejrzenia transmisji gali 25. Rankingu firm TSL. Podczas gali zaprezentujemy najlepsze firmy z branży TRANSPORT-SPEDYCJA-LOGISTYKA. Gala odbędzie się 16 czerwca 2020 r. o godz. 12 w serwisie gazetaprawna.pl, a pełne wyniki rankingu opublikowane zostaną 18 czerwca w dodatku do Dziennika Gazety Prawnej.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Włóż samochód do koszyka, czyli kupujemy auto przez Internet

Samochód z dnia na dzień stał się najbezpieczniejszym środkiem lokomocji. Ale jak sprawić sobie nowe auto bez wychodzenia z domu? Ostatnio nastąpił wysyp najróżniejszych platform internetowych, ale największe doświadczenie i odpowiednie narzędzia finansowe oferuje ŠKODA wspólnie z Volkswagen Financial Services.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Tarcza 4.0 ma chronić przed wrogimi przejęciami spółek

Sejm przyjął ustawę o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 (tzw. tarczę 4.0) wprowadzającą dopłaty do oprocentowania, a także wsparcie dla samorządów i zmiany w przetargach publicznych. Celem ustawy jest także ochrona polskich spółek przed wrogimi przejęciami z powodu gorszej sytuacji gospodarczej wywołanej epidemią COVID-19.

Tagi: Sejm
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Tarcze antykryzysowe: Na jaką pomoc mogą liczyć przedsiębiorcy

Rozprzestrzenianie się wirusa SARS-CoV-2 i nagły rozwój ogólnoświatowej pandemii wywołały globalny kryzys gospodarczy. W odpowiedzi na potrzeby przedsiębiorców rząd wprowadził programy pozwalające na zdobycie finansowania w tym trudnym okresie. Poniżej omawiamy narzędzia, z których wciąż mogą korzystać polscy przedsiębiorcy. Zasady udzielenia wsparcia różnią się od siebie, dlatego warto dokładnie przyjrzeć się każdemu z nich.

Tagi: USA
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Nowy sposób ratowania firm: Likwidacja pre-pack

Od ponad trzech lat możliwe jest ratowanie firm poprzez likwidację pre-pack. Dopiero teraz zyska na popularności, ze względu na gwałtownie rosnącą skalę upadłości firm, która rozpocznie się wraz z „odmrażaniem” działalności sądów.

Tagi: Firmy, Doping
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

reklama

Giełda
Money.pl - Kliknij po więcej
Giełda
GPW (2020-07-03 18:58)
WIG Informujemy, iż w związku ze zmianami zasad dystrybucji danych GPW wprowadzonymi 1 stycznia 2018 r. notowania dostępne są bezpośrednio na stronie money.pl
WIG20
mWIG40
sWIG80
Wspierane przez Money.pl
Waluty
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2020-07-03
USD 3,9764 +0,60%
EUR 4,4671 +0,03%
CHF 4,2018 +0,23%
GBP 4,9560 +0,12%
Wspierane przez Money.pl
reklama
Motoryzacja   Filmy   Finanse   Gry (eng)   Wiadomości (Strona główna)   Kobieta   Komputery   Wiadomości (eng)   Plotek   Turystyka   Praca   Sport
Kontakt z nami