Gospodarka  RSS
Pomnażanie zgromadzonych środków jest istotą PPK

Do kilku funduszy zdefiniowanej daty trafiły właśnie pierwsze wpłaty, co oznacza, że rozpoczął się istotny etap funkcjonowania PPK. Może nawet najważniejszy, bo przecież to proces inwestowania i pomnażania gromadzonych przez pracowników oszczędności jest istotą tego programu.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Poczta Polska potrzebuje pieniędzy na inwestycje i podwyżki. Musi radzić sobie sama

Narzekamy na Pocztę Polską, że listy dochodzą za późno, listonosz zostawia awizo, chociaż jesteśmy w domu, a w placówkach są długie kolejki. Z kolei pocztowcy utyskują na przepracowanie i niskie zarobki. Gdyby operator więcej płacił, nie miałby problemów kadrowych, co poprawiłoby poziom usług.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Ustawa z 31 lipca 2019 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia obciążeń regulacyjnych [Komentarz]

#zrodlo
(Dz.U. poz. 1495). Obowiązująca od 28 listopada ub.r. ustawa z 5 lipca 2018 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej (Dz.U. poz. 1629), której przepisy szczegółowo już omawialiśmy w tygodniku Firma i Prawo, nie rozwiązała wszystkich problemów związanych z sukcesją firm. Dlatego też ustawodawca postanowił wprowadzić pewne zmiany – zarówno w samej ustawie, jak i innych aktach prawnych.

Tagi: Firmy, Praca
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

PPK z szansami na duży sukces

Pracownicze programy kapitałowe pomogą nam efektywnie oszczędzać na przyszłą emeryturę i przyczynią się do rozwoju polskiego rynku kapitałowego – to wnioski z debaty „Nowe narzędzia budowania długoterminowych oszczędności Polaków – droga do sukcesu?” w ramach Konferencji Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

GovTech, czyli jak zrealizować swoje pomysły, zarobić i pomóc społeczeństwu

Inicjatywa GovTech ma służyć angażowaniu obywateli i przedsiębiorców w rozwiązywanie publicznych wyzwań informatycznych i technologicznych.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Juliusz Krzyżanowski: Nie ma jednego winnego kryzysu lekowego

- Proces dystrybucji leków jest dynamiczny, więc przyczyny opóźnień w dostawie mogą być różne - uważa adwokat Juliusz Krzyżanowski z Baker McKenzie Polska.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

PPK mogą być ciekawym benefitem pracowniczym

W dobie rynku pracownika wielu pracodawców zastanawia się, jak przyciągać i utrzymać najlepszych specjalistów. Zatrudnieni zwracają uwagę nie tylko na wynagrodzenie, ale coraz częściej również na dodatkowe, pozapłacowe korzyści czy renomę firmy. PPK mogą skutecznie pomóc w budowaniu wizerunku odpowiedzialnego pracodawcy.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

GłosPrzedsiębiorcy: FPP i Rzecznik MŚP współpracują dla poprawy sytuacji przedsiębiorców

Inicjatywa usprawnia funkcjonowanie biznesu

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Banki muszą zapłacić. Wcześniej torpedowały wszystkie próby systemowego rozwiazania problem[OPINIA]

Kto zapłaci za frankowy cud? – pyta prof. Witold Orłowski i straszy, że eliminacja nieuczciwych umów z obrotu „może doprowadzić gospodarkę do kryzysu, a miliony Polaków obciążyć kosztami dofinansowania walutowych kredytobiorców” (Dziennik Gazeta Prawna z 2 września 2019 r.).

Tagi: Banki
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Więcej za mniej, czyli jak optymalizować koszty w samorządzie

#zrodlo
Wyraźnie zwiększają się dochody gmin z podatków, ale rosną też koszty związane z bieżącym funkcjonowaniem samorządu czy utrzymywaniem systemu oświaty

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Ścieżka dla Mazowsza - granty na innowacje

Aż 600 mln zł czeka na przedsiębiorców w konkursie „Ścieżka dla Mazowsza” Narodowego Centrum Badań iRozwoju. Warunkiem zgłoszenia jest opracowanie innowacyjnego projektu izaplanowanie jego realizacji na terenie województwa mazowieckiego. Na wnioski NCBR czeka do 23 września.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Tweet tygodnia: Zielony must have sezonu, czyli działo się w Krynicy

Krynica-Zdrój, miejsce, gdzie już od trzech dekad przyjeżdżają w różnych proporcjach politycy i biznes, ma swoje mody. Modne było budowanie narodowych czempionów, które ze swojej lokalnie mocarstwowej pozycji miały podbijać najpierw region, a później świat. Teraz jest moda na zielone.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Pierwsze obserwacje z wdrażania PPK

Na początku lipca ustawa o PPK objęła pierwszą grupę – największych pracodawców w Polsce, czyli firmy zatrudniające minimum 250 osób. Wielu z nich wybrało instytucję finansową i już operacyjnie wprowadza program. Jakie są pierwsze obserwacje?

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

To trzeba wiedzieć, żeby założyć biznes w Niemczech

#zrodlo
Niemcy to jedno z najlepszych na świecie miejsc do prowadzenia działalności gospodarczej. W rankingu FM Resilience Index 2019 zajęły w tej dziedzinie czwarte miejsce spośród 130 ocenianych państw świata. Prowadzenie biznesu w Niemczech – oprócz chłonnego rynku i wysokiego eksportu – ułatwia doskonała infrastruktura, łatwy dostęp do kapitału, przejrzyste praktyki biznesowe, wysoko wykwalifikowani pracownicy, innowacyjność i stabilne prawo. Wiele polskich firm weszło już na ten rynek a kolejne zamierzają to zrobić.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Nie taki wniosek straszny

Masz pomysł, myślisz o staraniu się o dotację unijną, ale nie wiesz, od czego zacząć. To normalne, nie jesteś przecież specjalistą od Funduszy Europejskich. Możesz jednak bezpłatnie skorzystać z wiedzy wielu ekspertów. Jest to możliwe dzięki platformie STEP udostępnionej przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju oraz Punktom Informacyjnym Funduszy Europejskich.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Zespół Moore Stephens Central Audit dołącza do TPA Poland

#zrodlo
Połączenie zespołu Moore Stephens Central Audit z międzynarodową firmą doradczą TPA w Polsce stało się faktem. Na mocy zawartego porozumienia, 2 września 2019 roku ponad 60 ekspertów i specjalistów podatkowych, księgowych i audytorów pracujących dotychczas pod szyldem Moore Stephens dołączy do warszawskich działów doradztwa podatkowego, audytu oraz outsourcingu księgowości i płac TPA Poland. W wyniku połączenia, z zespołem ponad 270 ekspertów i obrotami przekraczającymi 60 mln PLN za 2019 rok, TPA Poland znajdzie się wśród największych i najdynamiczniej rozwijających się firm konsultingowych.

Tagi: Audi
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

E-papierosy groźne jak dopalacze? GIS wyśle ostrzeżenia do szkół

E-papierosy jak dopalacze – główny inspektor sanitarny planuje rozesłać ostrzeżenie do placówek edukacyjnych. Główne ryzyko nowej używki: uzależnienie od nikotyny oraz nieznane skutki zdrowotne.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

13. emerytura pod znakiem zapytania. Rząd nie wpisał świadczenia do projektu ustawy budżetowej

W projekcie ustawy budżetowej na 2020 r. ani w jej uzasadnieniu nie ma punktu pt. „wypłata trzynastej emerytury”. Premier Morawiecki i inni czołowi politycy PiS obiecują jednak, że wprowadzą rozwiązanie, jeśli partia wygra wybory. Jest to więc rodzaj politycznego kontraktu. Wypłata dodatkowego oświadczania oznaczałaby dla finansów publicznych dodatkowy koszt w wysokości 10 mld zł.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Malinowski: Największy problem, na jaki skarży się polski przedsiębiorca, to ciągłe zmiany [STUDIO DGP]

#zrodlo
Andrzej Malinowski, prezydent Pracodawców RP w rozmowie z DGP przypomina politykom, że gospodarka nie jest tylko ich domeną, ale dobrem wspólnym. Podkreśla też siłę polskiej przedsiębiorczości.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Rząd przyjął projekt budżetu na 2020 r. Pierwszy raz od 1989 r. nie ma w nim deficytu

#zrodlo
Projekt budżetu na 2020 r., przyjęty we wtorek przez rząd nie zakłada deficytu, dochody i wydatki mają wynieść po 429,5 mld zł - poinformował we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Podsiadło i ekonomia. Ile wydajemy pieniędzy, by posłuchać muzyki?

Rynek muzyczny jest tym segmentem gospodarki, który w największym stopniu przechodzi zmiany za sprawą procesów cyfryzacji, piratyzacji i zmian form własności związanych z nowoczesną gospodarką. Jak w lustrze, i to czasem krzywym, odbijają się w nim wszystkie problemy i nierówności współczesnej gospodarki.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Czy warto wypisać się z PPK?

#zrodlo
Jeśli wpiszemy w wyszukiwarkę internetową hasło „PPK”, to wśród najpopularniejszych pozycji pojawią się artykuły z gatunku: Jak się wypisać z PPK. Zanim jednak zechcecie z nich skorzystać, sprawdźcie, czy warto rezygnować z pracowniczych planów kapitałowych. Ten artykuł nie da gotowej odpowiedzi, ale przybliży zasady PPK, zaprezentuje naprawdę atrakcyjne obliczenia na kalkulatorze PPK i wyjaśni, dlaczego pracownicze plany kapitałowe to nie to samo co OFE.

Tagi: Internet, Lato
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Kto zarabia, a kto traci na SKOK-ach: 500+ problemem dla kas

#zrodlo
Problemem kas jest topniejąca baza członków, do czego przyczyniają się demografia i program „Rodzina 500 plus”. Upadłe mają 3 mld zł deficytu

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Jak pracować inaczej. Na czym polega turkusowe zarządzanie? [PODCAST]

Czy da się zrezygnować z hierarchicznego zarządzania firmą? Czy możemy zaufać pracownikom zamiast stale ich kontrolować i wywierać na nich niepotrzebną presję? Dowiedz się, czy lepsze zrozumienie drugiego człowieka przyniesie pozytywne efekty w twojej organizacji.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Polski biznes potrzebuje zastrzyku B+R

Nowoczesne gospodarki karmią swój wzrost innowacjami wykuwanymi głównie przez sektor prywatny. Także nad Wisłą przedsiębiorcy powoli przekonują się, że warto podjąć to ryzyko. Jednak dla realnej szansy na wdrożenie w Polsce ekonomii przyszłości potrzeba jeszcze szerszego otwarcia na innowacje i większej odwagi przedsiębiorców do współtworzenia całego ekosystemu wspierania rozwoju.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Ustawa o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej (cz. 8) [KOMENTARZ]

W ósmym odcinku komentarza do ustawy o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej (dalej: u.z.s.p.o.f.) kończymy omawianie rozdziału 12 „Zmiany w przepisach” oraz analizujemy przepisy rozdziału 13 „Przepisy przejściowe i przepis końcowy”.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Przełomowy wyrok w sprawie UFK: Tysiące ludzi mogą odzyskać utopione pieniądze

Umowa, zgodnie z którą zaledwie 1 proc. kwoty przeznaczano na ochronę ubezpieczeniową, a 99 proc. lokowano w akcjach lub obligacjach, jest nieważna – orzekł prawomocnie Sąd Apelacyjny w Warszawie. Tysiące ludzi mogą odzyskać utopione pieniądze

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Wsparcie elektromobilności przerwie sponsorowanie rosyjskiej armii

Corocznie na paliwo do samochodów wydajemy w Polsce nawet 50 mld zł. Z raportu „Napędzamy Polską Przyszłość” opracowanego przez Fundację Promocji Pojazdów Elektrycznych i Cambridge Econometrics wynika, że elektryfikacja transportu mogłaby przynieść w tym zakresie ogromne oszczędności. Mówimy o sumach niebagatelnych. Warto przypomnieć, że roczny koszt programu „Rodzina 500 plus” to „jedynie” ok. 25 mld zł, czyli połowa naszych wydatków na ropę naftową.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Dobrze ma się tylko budowlanka. Tak prowadzi się biznes w Polsce

Z najnowszych danych GUS wynika, że Polacy coraz rzadziej zakładają własny biznes. Wzrost liczby rejestracji firm nastąpił jedynie w budownictwie. Powód? Inna działalność może okazać się mało opłacalna.

Tagi: GUS
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Woś: Pożytki z cyfrowej strefy walutowej

Od dłuższego czasu rośnie we mnie przekonanie, że wszystkie zmiany technologiczne dotyczące obrotu pieniądzem muszą w końcu wpłynąć na politykę monetarną. I to wpłynąć fundamentalnie. Okazuje się, że podobnego zdania jest rosnąca grupa ekonomistów.

Tagi: Polityka
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

reklama

Giełda
Money.pl - Kliknij po więcej
Giełda
GPW (2019-09-20 11:59)
WIG Informujemy, iż w związku ze zmianami zasad dystrybucji danych GPW wprowadzonymi 1 stycznia 2018 r. notowania dostępne są bezpośrednio na stronie money.pl
WIG20
mWIG40
sWIG80
Wspierane przez Money.pl
Waluty
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2019-09-20
USD 3,9319 +0,13%
EUR 4,3438 +0,03%
CHF 3,9668 +0,14%
GBP 4,9277 +0,44%
Wspierane przez Money.pl
reklama
Motoryzacja   Filmy   Finanse   Gry (eng)   Wiadomości (Strona główna)   Kobieta   Komputery   Wiadomości (eng)   Plotek   Turystyka   Praca   Sport
Kontakt z nami