Gospodarka  RSS
Tomasz Chróstny został powołany na prezesa UOKiK

#zrodlo
Prezes Rady Ministrów powołał Tomasza Chróstnego na stanowisko prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), podał Urząd.

Tagi: UOKiK
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

W jakich sklepach kupimy najwięcej najtańszych produktów

#zrodlo
Najwięcej najtańszych produktów mogliśmy kupić w sieci Makro, choć Auchan okazał się w innym rankingu najtańszą siecią handlową w 2019 r.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Hostessa zaprosiła do stoiska? Można zrezygnować z zakupu bez podania przyczyn

Umowa zawarta na targach bezpośrednio po tym, gdy kontakt z klientem nawiązano we wspólnej alei, jest sprzedażą poza lokalem przedsiębiorstwa. Tak wynika z postanowienia trybunału w Luksemburgu.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Inflacja może jeszcze rosnąć. I będzie się to działo równolegle z gospodarczym spowolnieniem

Stagflacja – to słowo, które po wstępnych danych o grudniowej inflacji coraz częściej przewija się w ekonomicznych dysputach. Określa stan, w którym nie ma wzrostu gospodarczego, ale ceny gwałtownie rosną. Jest niszcząca: inflacja pożera wartość pieniądza, ograniczając w ten sposób konsumpcję i ogólnie popyt, przez co gospodarka wpada w zaklęte koło, bo słaby popyt pogłębia zjawiska recesyjne.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Przetargi: Wątpliwości należy interpretować na korzyść wykonawcy

Organizator przetargu nie może dopiero na etapie badania ofert określać metodologii, na podstawie której będzie oceniał wymagane przez siebie próbki. Jeśli uznaje za dopuszczalny tylko jeden konkretny sposób, to powinien go wskazać już w specyfikacji istotnych warunków zamówienia (SIWZ) – uznała Krajowa Izba Odwoławcza.

Tagi: Badania
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Odrębne postępowanie w sprawach gospodarczych. Czy to rozwiązanie się sprawdzi

7 listopada 2019 r. za sprawą nowelizacji k.p.c. do procedury cywilnej wróciło odrębne postępowanie: Sprawy gospodarcze. O tym, na czym polegają zmiany, jaki będą miały skutek w stosunku do przedsiębiorcy i jego pozycji w procesie – mówi radca prawny Natalia Basałaj z Kancelarii Kondrat i Partnerzy.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Rośnie liczba upadłości konsumenckich. Zmiana prawa sprzyja zadłużonym

Liczba upadłości konsumenckich opublikowanych w Monitorze Sądowym i Gospodarczym, wyniosła 7 944 w na koniec grudnia 2019 r., co oznacza wzrost o 20,9% r/r, podał Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej (COIG).

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Bank Światowy podtrzymał prognozy wzrostu PKB Polski

Ekonomiści Banku Światowego podtrzymali swoje prognozy z października, zakładające wzrost PKB Polski na poziomie 4,3% w 2019 r., 3,6% w 2020 r. i 3,3% w 2021 r., wynika z aktualizacji prognoz gospodarczych. Instytucja podała też, że prognozuje wzrost PKB Polski na poziomie 3,1% w 2022 r.

Tagi: Banki, Wzrok
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą zbankrutuje jak zwykły obywatel

#zrodlo
Od 24 marca 2020 r. ogłoszenie upadłości konsumenckiej ma być znacznie łatwiejsze niż obecnie. Tego dnia wejdzie wejdzie bowiem w życie, po półrocznym vacatio legis, ustawa z 30 sierpnia 2019 r. o zmianie ustawy ‒ Prawo upadłościowe i innych ustaw (Dz.U. poz. 1802). Od początku budziła duże emocje.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Ważne dla przedsiębiorcy 2020: Obowiązkowa strona internetowa dla spółek akcyjnych i komandytowo-akcyjnych

Wszystkie spółki akcyjne (SA) lub komandytowo-akcyjne (SKA), które nie mają jeszcze własnej strony internetowej – muszą jak najszybciej ją założyć. A to dlatego, że od 1 stycznia 2020 r. jej posiadania wymaga od nich wprost znowelizowany kodeks spółek handlowych – i to pod rygorem surowych kar.

Tagi: Internet
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Borys: Gospodarka wyhamuje bez kryzysu [WYWIAD]

Do końca marca Grupa PFR opublikuje strategię, w której pokażemy jak będziemy wspierali politykę państwa – mówi w wywiadzie dla DGP Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Uproszczenia dla firm 2020: Drobny przedsiębiorca zyskał prawa konsumenta, a rzemieślnik może założyć spółkę

Z nowym rokiem wszedł w życie kolejny pakiet uproszczeń dla przedsiębiorców, określany mianem pakietu przyjazne prawo. To kolejna seria regulacji mających ułatwiać prowadzenie działalności gospodarczej.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

GUS: Nakłady na działalność B+R przez rok wzrosły o prawie 25 proc.

Nakłady krajowe brutto na działalność badawczo - rozwojową (B+R) wyniosły 25,6 mld zł w 2018 roku i zwiększyły się o 24,6% w skali roku. Liczba podmiotów zaangażowanych w działalność B+R wyniosła 5 779, co oznacza wzrost ich liczby o 13,3% r/r, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Tagi: GUS
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Ograniczenie zatorów płatniczych 2020. Nowy prawny bat na niesolidnych dłużników

Skrócenie terminów zapłaty, uprawnienie prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów do ścigania przedsiębiorstw generujących zatory, zobowiązanie największych firm do raportowania swoich praktyk płatniczych, ulga na złe długi w PIT i CIT. To tylko niektóre nowe narzędzia mające przeciwdziałać zatorom płatniczym od 1 stycznia 2020 r.

Tagi: Firmy, Praca
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Rząd Morawieckiego upiera się, że zamierza zlikwidować deficyt budżetowy i doprowadzić do zrównoważenia budżetu

Trudno oczekiwać, aby globalna gospodarka jeszcze raz zaliczyła spektakularne spowolnienie i dalej pogrążała się w niepewności z powodu napięcia między Waszyngtonem a Pekinem oraz brexitu. Raczej nie powtórzy się też zaskakujący zwrot o 180 stopni w polityce monetarnej największych banków centralnych świata. Z kolei polska gospodarka nie uniknie dalszego spowolnienia, które jednak nikogo nie zaskoczy, bo wszyscy je prognozują od wielu miesięcy.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Polak na czele sojuszu zarządców przestrzenią

Koordynacją zarządzania ruchem lotniczym nad Europą od początku stycznia zajmie się Janusz Janiszewski, szef Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej

Tagi: Europa
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Przeciwdziałanie zatorom płatniczym: Co się zmieni się po 1 stycznia 2020?

Nie ma wątpliwości, że autorzy projektu ustawy nowelizującej skrupulatnie i starannie – również w wyniku ogromu wniesionych uwag i wniosków przez uczestniczące w konsultacjach podmioty – przystąpili do uniemożliwienia dużym przedsiębiorcom uniknięcia zobowiązań wynikających ze zmienionej ustawy o przeciwdziałaniu opóźnieniom. Poznaj nowe zasady przeciwdziałania zatorom płatniczym, które będą obowiązywać od 1 stycznia 2020 r.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Cezary Kochalski nowym członkiem Rady Polityki Pieniężnej

Najlepsza osoba - w moim przekonaniu - jaką mogłem wybrać, zasiądzie w imieniu prezydenta Rzeczypospolitej, jako jego przedstawiciel, w Radzie Polityki Pieniężnej - powiedział w poniedziałek Prezydent Andrzej Duda podczas uroczystego wręczenia Cezaremu Kochalskiemu aktu powołania w skład RPP.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Sprawdzone używane auto w niskich ratach? Tak działa oferta Autonomia

Kilkuletni Volkswagen, SEAT, Audi lub ŠKODA prosto od dealera, z dokumentowaną historią i niską ratą miesięczną to doskonałe rozwiązanie zarówno dla przedsiębiorców jak i klientów indywidualnych.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Rząd przyjął projekt budżetu na 2020 rok bez deficytu

Rząd na poniedziałkowym posiedzeniu przyjął projekt budżetu na 2020 rok bez deficytu - poinformował na konferencji premier Mateusz Morawiecki. Dochody i wydatki mają wynieść po 435,3 mld zł, czyli o ok. 5 mld więcej niż planowano we wrześniu.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Świąteczne postanowienie: udowodnię, że potrafię posługiwać się komputerem!

Większość z nas posługuje się komputerem zarówno w pracy, jak i w nauce. Jednak czy potrafimy to robić sprawnie? Czy potrafimy to udowodnić? Udowodnić szefowi, rekruterowi i sobie, że posiadamy konkretną KWALIFIKACJĘ.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Ułatwienia w sukcesji przedsiębiorstw od 2020 roku [PODCAST]

28 listopada 2018 r. weszła w życie ustawa o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej. Nie rozwiązała ona jednak wszystkich problemów związanych z sukcesją przedsiębiorstw. Dlatego w ramach Pakietu Przyjazne Prawo jeszcze raz pochylono się nad tą problematyką. Zawarte w ramach tego pakietu zmiany ułatwiające sukcesję przedsiębiorstw zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2020 r. Posłuchaj podcastu!

Tagi: Praca
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Senat poparł ustawę wprowadzającą tzw. Mały ZUS plus (opis)

Senat opowiedział się w środę za nowelizacją ustawy o tzw. Małym ZUS plus bez poprawek. Przewiduje ona obniżenie i uzależnienie wysokości składek najmniejszych firm od ich dochodów. Przepisy mają wejść w życie 1 lutego 2020 r.

Tagi: ZUS, Plus, Senat
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Dotacje dla biznesu w Łódzkiem

We współczesnej gospodarce firma, która nie stawia na rozwój, oddaje pole konkurencji. Więc jeśli nie chcesz zostać w tyle, zastanawiasz się skąd czerpać fundusze na ekspansję, badania i wprowadzanie innowacji w swojej firmie - już dziś zapoznaj się z ofertą konkursową Centrum Obsługi Przedsiębiorcy.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Prosta spółka akcyjna [KOMENTARZ DO PRZEPISÓW, CZĘŚĆ 2]

W drugiej części komentarza praktycznego do przepisów o prostej spółce akcyjnej omówiona zostanie procedura zgłoszenia jej do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego. Zgłoszenie takie może zostać dokonane na dwa sposoby: przy użyciu formularzy urzędowych lub przez internet.

Tagi: Internet
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Eksport napędzany zerami i jedynkami

Dzięki nowoczesnym technologiom pół miliarda konsumentów z Europy jest w zasięgu paru kliknięć. To olbrzymia szansa dla polskiego biznesu

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Dlaczego ceny mieszkań z rynku wtórnego są coraz częściej wyższe niż kupowanych od dewelopera

Jeszcze dwa lata temu wydawało się normalne, że nowe mieszkania są droższe niż używane. To się zmieniło. Po ostatnich zmianach cen w niektórych miastach więcej trzeba zapłacić za te z rynku wtórnego. Różnice w cenie dochodzą nawet do 2 tys. zł za m kw.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Precedensowy wyrok: Dom maklerski może odpowiadać przed inwestorem za to, że namówił go na zakup papierów od podmiotu w kiepskiej kondycji

To orzeczenie, do uzasadnienia którego dotarł DGP, jest ważne dla tysięcy obligatariuszy, którzy nie doczekali się spłaty. Wynika bowiem z niego, że choć co do zasady odpowiedzialność spoczywa na emitencie papierów, to w niektórych przypadkach można wyegzekwować pieniądze od pośrednika w obrocie, np. domu maklerskiego.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Executive MBA to inwestycja w karierę

Rafał Mrówka: Wielu polskich menedżerów ma niezaspokojoną potrzebę rozwoju. Te studia dają okazję do tego, by tę potrzebę zrealizować.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

430 wymagań do spełnienia, by zostać prezesem banku. DGP dotarł do wytycznych KNF

Metodyka, zgodnie z którą nadzór daje zielone światło na objęcie stanowiska, będzie jawna. To powinno uczynić decyzje KNF bardziej przewidywalnymi i szybszymi

Tagi: Banki, KNF
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

reklama

Giełda
Money.pl - Kliknij po więcej
Giełda
GPW (2020-01-28 18:59)
WIG Informujemy, iż w związku ze zmianami zasad dystrybucji danych GPW wprowadzonymi 1 stycznia 2018 r. notowania dostępne są bezpośrednio na stronie money.pl
WIG20
mWIG40
sWIG80
Wspierane przez Money.pl
Waluty
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2020-01-28
USD 3,8844 +0,31%
EUR 4,2794 +0,27%
CHF 4,0094 +0,45%
GBP 5,0614 -0,19%
Wspierane przez Money.pl
reklama
Motoryzacja   Filmy   Finanse   Gry (eng)   Wiadomości (Strona główna)   Kobieta   Komputery   Wiadomości (eng)   Plotek   Turystyka   Praca   Sport
Kontakt z nami