Gospodarka  RSS
Trzy filary polskiej zbrojeniówki. Nowe szanse i stare zagrożenia

Polska zbrojeniówka, która w III RP przez długie lata, poza nielicznymi wyjątkami, była obrazem nędzy i rozpaczy w wyniku wojny na Ukrainie stanęła przed niespotykaną od dziesięcioleci szansą na rozwój.

Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

Seryjna produkcja wozów piechoty Borsuk. Błaszczak: W przyszłym roku podpiszemy umowę z Polską Grupą Zbrojeniową

W przyszłym roku zakładam, że po pozytywnym zakończeniu testów podpiszemy umowę ramową z Polską Grupą Zbrojeniową, z Hutą Stalowa Wola dotyczącą seryjnej produkcji bojowych wozów piechoty Borsuk - powiedział w poniedziałek wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.

Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

Przesyłkę z Zalando odbierzesz w paczkomacie. InPost nawiązał współpracę z platformą modową

Do grona partnerów InPostu dołączyło Zalando, dzięki czemu klienci platformy mogą odbierać swoje zakupy za pośrednictwem urządzeń Paczkomat. Polska jest pierwszym krajem, w którym klienci Zalando mogą skorzystać z usług świadczonych przez Grupę InPost, podała spółka.j

Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

Krajowa Grupa Spożywcza bezpośrednim dystrybutorem nawozów Grupy Azoty i Anwilu

Krajowa Grupa Spożywcza została oficjalnym dystrybutorem nawozów Grupy Azoty S.A. i Anwil S.A. KGS chce obecnie zwiększyć sprzedaż nawozów, oferując rolnikom atrakcyjne ceny - poinformowała we wtorek spółka.

Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

Największy komercyjny bank węgierski zamierza kupić duży bank w Uzbekistanie

Największy komercyjny bank na Węgrzech OTP może wkrótce ogłosić zakup dużego uzbeckiego banku – poinformował w czwartek na Facebooku Viktor Orban, przebywający na spotkaniu Organizacji Państw Tureckich w Samarkandzie w południowo-wschodnim Uzbekistanie.

Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

Polskie wojsko testuje Borsuka. Producent: Nie da się go porównać z innym wozem bojowym

"Jest to jedyny w swoim rodzaju wóz, ponieważ spełnia odpowiedni poziom ochrony przeciwbalistycznej, przeciwminowej, a przy okazji pływa. W tym momencie nie ma takich wozów produkowanych przez inne państwa" - powiedział o testowanym na poligonie na Mazurach Borsuku prezes Huty Stalowa Wola Jan Szwedo.

Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

MF planuje zmienić zasady opodatkowania małych browarów

Ministerstwo Finansów chce zmienić zasady opodatkowania, czyli stosowania obniżonej stawki akcyzy dla małych browarów – w celu dostosowania zapisów do projektowanej zmiany ustawy o podatku akcyzowym w zakresie pozostałych napojów alkoholowych - wynika z projektu zmiany rozporządzenia.

Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

Proces ws. SKOK Wołomin. "Chcieli uciszyć wiceszefa KNF, żeby nie uciął spirali kredytów"

Na jaw wychodzą kolejne informacje w procesie dotyczącym brutalnego pobicia ówczesnego wiceszefa KNF Wojciecha Kwaśniaka, który nadzorował kontrolę w SKOK Wołomin. "Byłam przy rozmowie na korytarzu, mówili, że trzeba go jakoś uciszyć, żeby nie zablokował spirali kredytów" - zeznał kluczowy świadek.

Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

Jeff Bezos przekaże większość swej fortuny na cele charytatywne

Założyciel Amazona Jeff Bezos, którego majątek jest wyceniany na 124 mld dol., powiedział w poniedziałek w wywiadzie dla CNN, że przekaże większość swej fortuny na cele charytatywne związane z walką z ociepleniem klimatu oraz podziałami politycznymi i społecznymi.

Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

Duże zwolnienia w fabryce autobusów MAN w Starachowicach. Pracę może stracić 25 proc. załogi

860 pracowników może stracić pracę w starachowickim zakładzie MAN Truck – oświadczył w czwartek po południu zarząd firmy. Producent poinformował, że zwolnienia są spowodowane koniecznością restrukturyzacji w związku z trudną sytuacją gospodarczą.

Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

Gwiazdy ubezpieczeń na Kongresie 590 [PROJEKT DGP]

W czwartek, podczas odbywającego się w Rzeszowie Kongresu 590, Dziennik Gazeta Prawna przyzna nagrody w rankingu „Gwiazdy ubezpieczeń”. To pierwsza edycja przedsięwzięcia, którego celem jest wskazanie zakładów ubezpieczeń wyróżniających się pod względem rezultatów finansowych.

Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

Dubakina: Do 2030 r. chcemy być biznesem w pełni cyrkularnym

Budowanie bezpieczeństwa energetycznego stało się wyzwaniem dla biznesu. W jaki sposób o te kwestie dba koncern IKEA? Rozmawiamy z Mariną Dubakiną, prezeską i dyrektorką ds. zrównoważonego rozwoju IKEA Retail w Polsce.

Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

PIE: Sprzedaż detaliczną i produkcję budowlaną czeka wyraźne spowolnienie

W najbliższych miesiącach sprzedaż detaliczną i produkcję budowlaną czeka wyraźne spowolnienie - prognozuje Polski Instytut Ekonomiczny (PIE), komentując dane GUS.

Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

Firmy obsługujące przewozy pasażerskie z 408 mln zł długów

Zaległości wobec kontrahentów firm świadczących usługi przewozów pasażerskich wzrosły do 408 mln zł - wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Większość długów przypada na przewoźników oferujących wynajem i przewozy autokarowe oraz oferujących usługi na terenach wiejskich.

Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

Przywódcy 27 państw UE zgodzili się na wspólne zakupy gazu. Nie ma decyzji co do limitu cen

Podczas szczytu UE w Brukseli przywódcy 27 państw zgodzili się w nocy z czwartku na piątek, że będą pracować razem nad „środkami" mającymi na celu powstrzymanie wzrostu cen energii – poinformował przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.

Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

Pomoc finansową dla podmiotów w sektorze rybołówstwa w zw. z wojną w Ukrainie zakłada projekt rządowy

Pomoc finansową dla podmiotów w sektorze rybołówstwa w związku z agresją Rosji na Ukrainę zakłada opublikowany w czwartek na stronach RCL projekt noweli rozporządzenia w sprawie pomocy w ramach programu Rybactwo i Morze.

Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

W teorii przedsiębiorczości się nie nauczysz [WYWIAD]

- Formuła uczenia biznesu w szkołach nie sprawdza się. Nowy przedmiot ma stawiać na współdziałanie – mówi Paula Bruszewska, szefowa Fundacji Zwolnieni z Teorii.

Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

Żabka na celowniku PiS. Filozofia odbijania przez państwo firm inwestorom zagranicznym jest niebezpieczna

Zapowiedziane przez Jarosława Kaczyńskiego „odbijanie najbardziej strategicznych części polskiej gospodarki z rąk kapitału zewnętrznego” to deklaracja głębokiego niezrozumienia procesów gospodarczych.

Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

Już nie tylko Polska. Kolejne kraje chcą wypowiedzenia Traktatu Karty Energetycznej

#zrodlo
Polska, która jest bliska formalnego wypowiedzenia Traktatu Karty Energetycznej, okazała się w tej sprawie trendsetterką. Następne w kolejce są Hiszpania i Holandia. I to może nie być koniec. Głównym punktem zapalnym w sprawie umowy jest mechanizm, który umożliwia koncernom skarżenie niekorzystnych dla nich zmian prawnych do międzynarodowego arbitrażu.

Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

Dwa końce kija. Państwa rywalizują na programy wsparcia obywateli i przedsiębiorstw

Państwa rywalizują dziś nie na jak najniższe podatki, lecz na programy wsparcia obywateli i przedsiębiorstw. Protekcjonizm może jednak przynieść kłopoty gospodarkom, których na niego nie stać. Takim jak polska.

Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

Diesel coraz droższy. To nie koniec podwyżek

Wskutek wzrostu cen oleju napędowego w hurcie, na stacjach paliwo to znów podrożało; za litr płaci się średnio 8,08 zł, o 7 groszy więcej niż przed tygodniem - poinformowali w środę analitycy e-petrol.pl. Według nich to nie koniec podwyżek diesla.

Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

Panika bankowa. Model tegorocznych noblistów dostarczył argumentów do ubezpieczania depozytów [GRAPE]

Ekonomicznego Nobla otrzymali w tym roku Ben Bernanke, Douglas Diamond oraz Philip Dybvig. Ta trójka zajmuje się bankami i kryzysami finansowymi. Bernankego, byłego szefa Fedu, doceniono za badania nad znaczeniem upadłości banków w czasie wielkiego kryzysu. Diamonda oraz Dybviga za wkład w rozwój teoretycznych modeli banków – ich praca z 1983 r. doczekała się ponad 13 tys. cytowań i dała początek obszernej literaturze.

Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

Kawał wiedzy o strategii. Woś o książce "Myśl strategicznie" prof. Obłoja

Krzysztofa Obłoja traktuję tak, jak godzi się traktować każdego czołowego specjalistę w jego dziedzinie. To wielka oraz pożyteczna skarbnica wiedzy, do której warto mieć dostęp - choćby w formie książki takiej jak ta.

Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

Produkcja przemysłowa wzrosła we wrześniu w większości działów przemysłu [DANE GUS]

Wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 27 spośród 34 działów przemysłu (w ujęciu rocznym) we wrześniu 2022 r., poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

PIE: Produkcja przemysłowa wzrosła we wrześniu mocno powyżej oczekiwań rynkowych

Produkcja przemysłowa wzrosła we wrześniu mocno powyżej oczekiwań rynkowych - ocenił Marcin Klucznik z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Dodał, że przemysł w kolejnych miesiącach spowolni.

Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

Constant: Francja chce dekarbonizować Europę. Kryzys energetyczny tego nie zmienia

Czy obecny kryzys energetyczny przyspiesza dekarbonizację i zieloną zmianę czy ją spowalnia? Podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu rozmawiamy z Moniką Constant, dyrektor generalną Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej.

Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

Prof. Kowalski: Pandemia przemodelowała polski rynek usług zdrowotnych

Polacy przywiązują ogromną wagę do zdrowia i swojego dobrostanu. Sektor farmaceutyczny rozwija się bardzo dynamicznie. O zagrożeniach i szansach dla polskiej farmacji mówi prof. Arkadiusz Kowalski, wicedyrektor Instytutu Gospodarki Światowej SGH.

Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

Niedziółka: Zależność pomiędzy cenami energii a procesami inflacyjnymi może się utrzymać

- Mówiąc o inflacji, należy uwzględnić specyfikę każdej gospodarki, jej strukturę, rolę usług, charakter przemysłu – zauważa Dorota Niedziółka, dr hab. Prof. Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie

Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

Obroniecki: Raportowanie środowiskowe to ogromna szansa dla przedsiębiorstw

Na pytanie o to, czy polski biznes poradzi sobie z nowymi obowiązkami wynikającymi z raportowania niefinansowego w postaci ESG oraz jakie korzyści to przyniesie odpowiedział Marcin Obroniecki, prezes Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego.

Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

Wojtysiak-Kotlarski: Zagraniczna ekspansja to nie tylko eksport

Stosunkowo niewiele polskich firm znajduje się na listach największych przedsiębiorstw na świecie. Nasze badania pokazują jednak, że umiędzynarodowienie jest dla nich wielką szansą – mówi w rozmowie z DGP prof. Marcin Wojtysiak-Kotlarski z SGH w Warszawie.

Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

reklama

Giełda
Money.pl - Kliknij po więcej
Giełda
GPW (2022-12-08 18:58)
WIG Informujemy, iż w związku ze zmianami zasad dystrybucji danych GPW wprowadzonymi 1 stycznia 2018 r. notowania dostępne są bezpośrednio na stronie money.pl
WIG20
mWIG40
sWIG80
Wspierane przez Money.pl
Waluty
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2022-12-08
USD 4,4760 -0,17%
EUR 4,6976 +0,02%
CHF 4,7496 -0,24%
GBP 5,4484 +0,19%
Wspierane przez Money.pl
reklama
Motoryzacja   Filmy   Finanse   Gry (eng)   Wiadomości (Strona główna)   Kobieta   Komputery   Wiadomości (eng)   Plotek   Turystyka   Praca   Sport
Kontakt z nami