Nauka  RSS
Odkryto gatunek ptaka, który wyginął tysiące lat temu


Naukowcy odkryli, że na jednej z wysp Oceanu Indyjskiego mieszka ptak - chruścielowiec białogardły, gatunek, który wyginął dziesiątki tysięcy lat temu. Okazało się, że ptak odrodził się dzięki zjawisku tzw. ewolucji iteratywnej.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Osy są mądrzejsze niż do tej pory sądziliśmy


Zdaniem badaczy z Uniwersytetu w Michigan osy potrafią wyciągać logiczne wnioski na podstawie dotychczasowych doświadczeń.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Chemia na poziomie podstawowym. Sprawdź, ile pamiętasz! [QUIZ]


Przygotowaliśmy kilkanaście pytań z chemii, wyjętych bezpośrednio z arkuszy maturalnych, a także kilka znacznie prostszych zagadnień. Rozwiąż quiz i sprawdź swoją wiedzę!

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Polscy archeolodzy odkryli nieznaną drogę migracji homo erectus z Afryki

#zrodlo
Na Pustyni Wschodniej w Sudanie polscy archeolodzy odkryli ślady obecności Homo erectusa, pochodzące sprzed 500 tysięcy lat. Zdaniem odkrywców jest to dowód na istnienie nieznanego do tej pory szlaku migracji tego gatunku poza kontynent.

Tagi: USA
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Unia straszy: ludzkość wyginie, jeśli nie powstrzymamy wzrostu temperatury


W ciągu najbliższych 10 lat Europa stanie się drugą po Chinach potęgą gospodarczą świata, a nasza siła nabywcza wzrośnie czterokrotnie. Ale jeśli nie zadziałamy zawczasu, to globalne ocieplenie najpierw przyniesie wielkie ekonomiczne i środowiskowe szkody, a potem – jeszcze w tym stuleciu – doprowadzi do wymarcia rodzaju ludzkiego. Na dodatek miasta, w których do 2030 roku mieszkać będzie już dwie trzecie ludzkości, pogrążą się w przemocy i zanieczyszczeniu, przed czym ostrzega opublikowany właśnie wspólny raport najważniejszych instytucji Unii.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Sukces sondy New Horizons


Bezzałogowa sonda New Horizons przeleciała w pobliżu planetoidy Ultima Thule - poinformowała o tym amerykańska agencja kosmiczna NASA. Jest to najbardziej odległy od Ziemi obiekt, w pobliżu którego przeleciał statek kosmiczny.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Nowy narząd, woda na Marsie, klonowanie małp. Największe odkrycia naukowe 2018 roku


Miniony rok zostanie zapamiętany w nauce z wielu przełomowych odkryć. O części z nich mówili wszyscy, kilkoma ekscytowano się wyłącznie we własnym środowisku. Jak zwykle w wielu przypadkach wyniki wywołały poważne debaty natury etycznej.

Tagi: WOÅšP
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Nieprzebrane bogactwa w Kosmosie. Nadchodzi era bilionerów?


Coraz głośniej mówi się o eksploatacji surowców zawartych w asteroidach - pisze "Rzeczpospolita". Jest szansa, że wkrótce pojawią się pierwsi bilionerzy?

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Sonda New Horizons przesłała zdjęcia obiektu Ultima Thule

#zrodlo
Sonda New Horizons przesłała pierwsze wyraźne zdjęcia obiektu Ultima Thule, najbardziej oddalonego od Ziemi ciała niebieskiego, jakie kiedykolwiek zostało zbadane - poinformowała agencja NASA.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Media o sukcesie chińskiego pojazdu kosmicznego Czang'e 4


Chiński pojazd kosmiczny Czang'e 4 wylądował na niewidocznej z Ziemi półkuli Księżyca - poinformowała Telewizja Centralna Chin. Jest to pierwsze lądowanie pojazdu wysłanego z Ziemi na tej pólkuli.

Tagi: Chiny, Chile
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Tajemnicze spojrzenie Mony Lisy rozkodowane


Tak zwany efekt Mony Lisy polegający na wrażeniu, że osoba z portretu na nas patrzy, na słynnym obrazie Leonarda da Vinci wcale nie występuje - doszli do wniosku naukowcy po przeanalizowaniu kierunku patrzenia Giocondy. Złudzenie może wynikać z naturalnej potrzeby skupiania uwagi innych - argumentują badacze.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Nowe badania. Najazd obcych gatunków zwierząt i roślin na Europę; zagrażają naturalnym ekosystemom


Niewystępujące dotąd w Europie gatunki, m.in. ryby, raki czy wiewiórki - zaliczono do najgroźniejszych inwazyjnych gatunków obcych, które mogą zagrozić przyrodzie UE. Większość pochodzi ze strefy tropikalnej, w Polsce miałyby małe szanse na przetrwanie - ocenia biolog z IOP PAN w Krakowie. To jednak nie znaczy, że wszystkie rodzime gatunki są bezpieczne.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Justyna Socha skazana za pomówienie lekarza


Justyna Socha z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Wiedzy o Szczepieniach STOP NOP przegrała proces wytoczony jej przez lekarza dr. Pawła Grzesiowskiego. Sąd uznał, że pomówiła ona epidemiologa, sugerując, że jest lobbystą firm farmaceutycznych.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Superpełnia oraz całkowite zaćmienie Księżyca


21 stycznia nastąpi całkowite zaćmienie Księżyca. W Polsce będzie widoczne nad ranem podczas zachodu Księżyca. Dodatkowo na ten sam dzień przypada tzw. superpełnia Księżyca.

Tagi: The Sun
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Najjaśniejszy kwazar odkryty na granicy wszechświata

#zrodlo
Międzynarodowy zespół badawczy, wykorzystujący kilka potężnych naziemnych teleskopów i kosmiczny Teleskop Hubble'a, odkrył najjaśniejszy kwazar, jaki dotąd znano. Stało się tak dzięki wykorzystaniu soczewkowania grawitacyjnego.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Meteoryt uderzył w Księżyc podczas zaćmienia. Opublikowano nagranie


W poniedziałek w wielu miejscach na świecie można było obserwować całkowite zaćmienie Księżyca. Tego samego dnia przypadała także tzw. superpełnia. Na nagraniach tego niezwykłego zjawiska dostrzeżono też meteoryt uderzający w Srebrny Glob.

Tagi: Glock
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Ptasi

#zrodlo
Kawki, gawrony, sroki, wrony są elitą intelektualną wśród ptaków, potrafią świetnie się dostosowywać do warunków – mówi dr Andrzej Kruszewicz – ornitolog, dyrektor warszawskiego ogrodu zoologicznego.

Tagi: Intel, Zoo
Źródło: wiadomosci.onet.pl

KE apeluje do Polski ws. inwazyjnych gatunków


Komisja Europejska uruchomiła procedurę naruszenia prawa Unii Europejskiej wobec dziewięciu państw członkowskich, w tym Polski, wzywając je, by przyspieszyły wdrożenie rozporządzenia o ochronie środowiska przed inwazyjnymi gatunkami obcymi.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Izraelska firma: za rok będziemy mieć lekarstwo na raka


- W ciągu roku zaprezentujemy kompletne lekarstwo na raka - poinformował Dan Aridor z firmy Accelerated Evolution Biotechnologies Ltd. (AEBi). Niewielki zespół naukowców w tej firmie pracuje nad terapią, która ma być skuteczna w walce z nowotworami - czytamy na stronach "Rzeczpospolitej".

Tagi: Firmy, Izrael
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Izraelscy naukowcy o krok od leku na raka? To niestety nieprawda [KOMENTARZ]


W ostatnich dniach media obiegła, jak co jakiś czas, informacja, że naukowcy są o krok od cudownego lekarstwa na raka. Już pierwsza dawka ma być skuteczna, efektów ubocznych w zasadzie brak, a po kilku tygodniach terapii zupełnie zdrowy człowiek wraca do domu. Niestety, jak zawsze, okazało się, że nie jest to prawda – i nigdy prawdą nie będzie.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Coraz więcej groźnych przedawkowań leku na biegunkę


Zdarzające się coraz częściej przedawkowanie dostępnych bez recepty leków na biegunkę zawierających loperamid może być przyczyną niewydolności serca - informuje pismo "Clinical Toxicology”.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Teleskop Hubble’a przypadkowo odkrył nową galaktykę


Przy pomocy Kosmicznego Teleskopu Hubble’a astronomowie wykonali zdjęcie jednej z gromad gwiazd znajdujących się w naszej galaktyce. Okazało się, że widać na nim dodatkowo nieznaną wcześniej galaktykę karłowatą – informuje Space Telescope Science Institute (STScI).

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Nasza galaktyka jest krzywa. Przedstawiono nowy model Drogi Mlecznej


Galaktyka, w której mieszkamy, nie jest płaskim dyskiem, jak to się wcześniej wydawało. Im dalej od jądra, tym jest bardziej zniekształcona. Pokazuje to nowa, trójwymiarowa mapa Drogi Mlecznej.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Mężczyźni mają starsze mózgi niż kobiety


Mózgi kobiet są średnio o trzy lata młodsze niż mężczyzn – wskazuje badanie przeprowadzone z użyciem najnowszych technologii. Może to być jedna z przyczyn większej podatności mężczyzn na choroby neurodegeneracyjne i lepszej kondycji mentalnej kobiet na starość.

Tagi: Badania
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Biohacking. Czy bezpieczeństwo DNA stanie się globalnym problemem?


Naukowcy z Seattle byli w stanie przejąć kontrolę nad komputerem dzięki złośliwemu oprogramowaniu zakodowanemu w nici DNA. Ten niespodziewany sposób wykorzystania kwasów nukleinowych otwiera zupełnie nową, niespodziewaną dziedzinę z zakresu cyberbezpieczeństwa. Czy powinniśmy obawiać się biohackingu?

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Pole magnetyczne Ziemi gwałtownie się zmienia


Wędrówka północnego bieguna magnetycznego Ziemi przyspiesza i obecnie osiągnęła prędkość aż 55 km rocznie. Zmusiło to specjalistów do modyfikacji Światowego Modelu Pola Magnetycznego wykorzystywanego do nowoczesnej nawigacji.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Badanie: kwiaty to najczęściej kupowany prezent z okazji Walentynek


W Polsce najczęściej kupowanym prezentem z okazji Dnia Zakochanych są kwiaty, ale wysoko cenimy też romantyczną kolację czy wspólny wyjazd - wynika z badania nt. trendów zakupowych związanych z Walentynkami. Dodano, że na walentynkowe upominki wydajemy coraz więcej.

Tagi: Badania
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Przegrywamy ze zmianami środowiska. Raport IPPR


Światowi przywódcy i politycy przegrywają walkę ze zmianami środowiska – wynika z raportu think tanku IPPR, cytowanego przez BBC. Naukowcy przestrzegają, że nałożenie się wszystkich czynników wywoła katastrofalną w skutkach kombinację.

Tagi: BBC
Źródło: wiadomosci.onet.pl

NASA ogłosiła "śmierć" łazika Opportunity

#zrodlo
Naukowcy ogłosili, ze marsjański łazik Opportunity oficjalnie zakończył niemal 15-letnią misję, po tym, jak uznano go za niedziałający. Pierwotnie zakładano, że będzie działał 90 dni.

Tagi: Niemcy
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Czym żywili się neandertalczycy?


Ostatnie badania przyniosły nowe informacje na temat diety neandertalczyków. Ich głównym źródłem pożywienia było zdecydowanie mięso - informuje "Rzeczpospolita".

Źródło: wiadomosci.onet.pl

reklama

Polecamy
Hałasem można mądrze zarządzać

Hałasu nie da się zwalczyć, ale można nim zarządzać, aby był dla ludzi mniej dokuczliwy. O tym, że nasze otoczenie jest coraz głośniejsze, i jak sobie z tym radzić, mówi PAP akustyk prof. Janusz Kompała.

Źródło: nauka.wiara.pl

reklama
Motoryzacja   Filmy   Finanse   Gry (eng)   Wiadomości (Strona główna)   Kobieta   Komputery   Wiadomości (eng)   Plotek   Turystyka   Praca   Sport
Kontakt z nami