Nauka  RSS
Fabiola Gianotti, dyrektorka CERN: Nie ma nic bardziej seksownego niż odkrycie nowej cząstki


Fizyka i muzyka mają wiele wspólnego: opierają się na zasadzie piękna i symetrii. Podczas grania utworu precyzja jest absolutnie niezbędna i dokładnie tak samo jest w przypadku fizyki. Muzyka i fizyka są wynikiem naszej wyobraźni i zdolności do marzeń — mówi dyrektorka europejskiego ośrodka CERN, włoska fizyczka Fabiola GIanotti.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Ściśnij, rozciągnij, a ten materiał zmieni kolor. "Wiele zastosowań"


Naukowcy z najlepszej amerykańskiej politechniki opracowali materiał, który zmienia kolor na skutek ściskania i rozciągania. Efekt nie tylko przepięknie się prezentuje, ale może mieć również praktyczne zastosowania

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Polak na Księżycu? Dlaczego nie? "Możemy grać w pierwszej lidze"


Czy hasło "polski astronauta" brzmi niepoważnie? A nie powinno! Jesienią dowiemy się, czy Polak zwyciężył w naborze na ludzi kosmosu organizowanym przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA). Jednak nawet jeśli się nie uda, mamy plan B - wysłać rodaka na Księżyc. Z Amerykanami

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Monitoring rzek w Polsce leży. "Ślepo trzymają się wadliwych zarządzeń"


— Najbardziej obawiam się, że sprawa zakończy się w sposób charakterystyczny dla poprzedniego systemu: znajdzie się jakiś kozioł ofiarny i tyle — mówi Onetowi o odrzańskiej katastrofie prof. Mariusz Czop z Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. — Bez docieknięcia, co właściwie się zdarzyło, co nie zadziałało, kto realnie ponosi odpowiedzialność. I przede wszystkim bez trwałej poprawy całego systemu.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Naukowiec pokazał zdjęcie "odległej gwiazdy". Prawda zszokowała internautów


Francuski fizyk Etienne Klein zrobił coś, czego nikt się nie spodziewał. Najpierw opublikował na Twitterze zdjęcie, które miało zostać wykonane przez potężny teleskop Webba i przedstawiać odległą gwiazdę Proxima Centauri. Później przyznał, że był to żart, a w rzeczywistości na fotografii jest... plasterek kiełbasy chorizo.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Skąd wzięły się kury? Nie od razu trafiały na talerze


Według nowych ustaleń kury dotarły do Europy nawet tysiące lat później, niż przypuszczaliśmy. Z początku wcale nie trafiały na talerz – traktowano je raczej jako zwierzę egzotyczne.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Globalna zima, śmierć słońca, fałszywa próżnia... Dziewięć sposobów, w jakie może skończyć się świat


Niektóre są mniej, a niektóre bardziej prawdopodobne. Do niektórych już się przygotowujemy, przed innymi nie sposób się ochronić. Niektóre dają szansę ludzkości na przetrwanie, a innych nawet nie zauważymy. Poniżej zebraliśmy listę dziewięciu sposobów, w jakie może skończyć się świat.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Wywołali u świni zawał, by po godzinie ją ożywić. Częściowo się udało


Naukowcy z Yale School of Medicine dokonali niezwykłego przełomu, który może pomóc m.in. w przechowywaniu organów do przeszczepów czy ratowaniu ludzi po udarach i zawałach. Z pomocą specjalnego płynu, badacze przywrócili do życia niektóre komórki i narządy nieżyjącej od godziny świni. Zaobserwowano także powrót krążenia w całym ciele i szczątkowej aktywności mózgu.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Na to USG nie trzeba chodzić do lekarza. Przyklejasz i zapominasz

#zrodlo
Naukowcy z USA opracowali absolutnie rewolucyjny aparat USG. Urządzenie jest wielkości znaczka pocztowego i przykleja się je na skórę. Potrafi monitorować wybraną część ciała nawet przez 2 dni z rzędu

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Polskie rzeki wysychają coraz bardziej. Mamy na to dowody


Stan wody na wielu polskich rzekach jest zatrważająco niski. To widok, do którego musimy się przyzwyczaić. Podziękować możemy zmianom klimatycznym.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Polacy pracują nad szybszymi łączami z kosmosem


Do niedawna walczyliśmy o jak najszybszą łączność na Ziemi: bardziej pojemne łącza internetowe, sieci komórkowe nowej generacji, światłowody... Teraz walka idzie o to, żebyśmy mieli jeszcze szybszą łączność z innymi planetami. Włączyli się do niej także polscy specjaliści od optyki kwantowej

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Rosja wycofa się z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej


Rosja wycofa się z projektu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej po 2024 r., w tym czasie rozpocznie tworzenie własnej stacji kosmicznej na orbicie — zapowiedział stojący na czele Roskosmosu, Jurij Borisow.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Szczecińscy naukowcy chcą badać ścieki. "Ta metoda to przyszłość"


Ma to pozwolić na szybsze i dokładniejsze wykrywanie ewentualnych zagrożeń epidemicznych. Uczeni szukają obecnie pieniędzy na sfinansowanie projektu.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Wielkie korporacje pracują nad sztuczną inteligencją. "Dokładnie tak widzimy jej rolę"


Kiedy powstanie prawdziwa, samodzielna sztuczna inteligencja (AI)? — Myślę, że to będzie nieustanny proces, w którym algorytmy będą coraz bardziej inteligentne i będą miały coraz więcej zadań i umiejętności. "Wow, ona wie naprawdę dużo" — zauważymy. Nawet wtedy jednak to będzie wciąż po prostu umiejętność interpretacji danych. A od tego do prawdziwego "rozumowania" kognitywnego jest długa droga — przekonuje w rozmowie z Onetem jeden z mówców podczas Critical Communications World 2022 w Wiedniu Paul Steinberg, dyrektor ds. technologii w Motorola Solutions i ekspert ds. sztucznej inteligencji.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Najmłodszy profesor w Polsce: Łamię stereotypy. Nie wszystkim to się podoba


— Generalnie uważa się, że profesor to musi być ktoś doświadczony, w związku z czym nie może być młody. A przynajmniej za młody. A tymczasem doświadczenie i kompetencje nie zawsze są równe wiekowi — mówi prof. Mateusz Hołda z Uniwersytetu Jagiellońskiego, a zarazem najmłodszy badacz w historii Polski, który otrzymał profesurę.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Czy rozpoznamy, kiedy sztuczna inteligencja stanie się świadoma

#zrodlo
Dyskusję wywołał Blake Lemoine, specjalista z Google, który wielokrotnie rozmawiał z programem przeznaczonym do tworzenia czatbotów o nazwie LaMDA – i doszedł do wniosku, że ma do czynienia z osobą, a nie zwykłym programem. Trudno się oprzeć wrażeniu, że rozmawiają dwie rozumne osoby, a nie człowiek i program komputerowy.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

"Nauka nie należy do żadnej partii politycznej. Badania i wiedza nie są częścią polityki"


Na całym świecie naukowcy czują się atakowani przez falę niecierpliwości, podejrzliwości, czasem ignorancji, a często także złości. Aby dowiedzieć się, co o tym myślą i co dalej z nauką, zwróciliśmy się do jednego z najbardziej błyskotliwych umysłów naukowych na świecie: 54-letniego szkockiego laureata Nagrody Nobla z chemii Davida W.C. MacMillana.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Napędzany Słońcem dron bije rekordy. Szybuje już prawie miesiąc


Prawie miesiąc w powietrzu, dzień i noc, bez żadnych przerw i międzylądowań. Bezzałogowy statek Zephyr napędzany wyłącznie za pomocą ogniw fotowoltaicznych właśnie pobił kolejny rekord długości lotu

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Europa stara się dogonić Elona Muska. Ta rakieta to początek pościgu


Z Centrum Kosmicznego w Gujanie Francuskiej poleciała w swój dziewiczy rejs nowa, europejska rakieta: Vega-C. Udany start to doskonała wiadomość dla sektora kosmicznego w Europie, który stara się dostosować do gwałtownych zmian na rynku lotów orbitalnych — w tym pojawienia się prywatnych przewoźników, jak Elon Musk

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Takiego wynalazku nie było nigdy. "Bezprecedensowe odkrycia"


Taki dzień zdarza się raz na trzy dekady. NASA zaprezentowała dzisiaj pierwsze efekty pracy kosmicznego teleskopu Jamesa Webba. Agencja zorganizowała wielką fetę, podczas której pokazała i omówiła kilka zdjęć, jakie już wykonało obserwatorium. Spoiler: robią kolosalne wrażenie.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Wszystkie "za" i "przeciw" czterodniowego tygodnia pracy. To może dotyczyć także ciebie


Wraz z weekendową zapowiedzią Donalda Tuska dyskusja o czterodniowym tygodniu pracy z pełną siłą dotarła również nad Wisłę. Wokół tego tematu narosło jednak mnóstwo nieporozumień, dlatego zebraliśmy wszystkie najważniejsze informacje o tym pomyśle.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Gdyby kolega nie pożyczył, Newton nie wydałby tej książki


"Matematyczne zasady filozofii naturalnej" Isaaca Newtona to bez wątpienia jedna z najważniejszych książek naukowych wszech czasów. Mało kto pamięta dzisiaj, że jej akuszerem — i mecenasem — był Edmond Halley (ten od komety). Dzisiaj mija 335 lat od jej publikacji

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Putin pokazuje środkowy palec z kosmosu. I nie ma go jak ukarać


Kiedy rosyjscy astronauci sfotografowali się z flagami Republik Ludowych: Ługańskiej i Donieckiej na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), stało się jasne, że wojna na Ukrainie – przynajmniej w symbolicznym wymiarze — dotarła także na orbitę okołoziemską.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Matematyczne Noble przyznane. Wśród laureatów Ukrainka


Maryna Wiazowska jest jedną z czterech osób, którym przyznano dzisiaj Medal Fieldsa — wyróżnienie, które nazywa się matematycznymi Noblami. Laureatka podczas ceremonii powiedziała, że praca akademicka pozwoliła jej nieco zapomnieć o lęku związanym z wojną na Ukrainie. — W lutym mój świat się zmienił — przyznała.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

10 lat temu odkryto bozon Higgsa. "Jedyny ważny pomysł, jaki miałem w życiu"


Dokładnie 10 lat temu, w napakowanej po brzegi sali konferencyjnej laboratorium CERN niedaleko Genewy fizycy poinformowali o jednym z największych odkryć naukowych w historii: udało im się potwierdzić istnienie nowej cząstki elementarnej, która wcześniej istniała tylko jako zestaw równań na papierze.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Czihuahua, pomeranian i york najwięcej mają z syberyjskich wilków


Psy towarzyszą człowiekowi od mniej więcej 15 tys. lat. Nie mamy jednak pewności, gdzie właściwie stały się ludzkimi towarzyszami. Wyniki najnowszych analiz wskazują, że prawdopodobnie stało się to w Azji. To jedna z największych zagadek początków ludzkiej cywilizacji.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Zaskakujące, na jak dziwnych planetach może występować woda


Woda w stanie ciekłym jest niezbędna do rozwoju życia — naukowcy nie mają co do tego wątpliwości. Tyle że może ona występować także na planetach zupełnie niepodobnych do naszej.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Quiz z geografii Polski. Wiesz, gdzie leżą te miasta?


Do 1999 r. w Polska składała się z 49 województw. Po wielkiej reformie rządów AWS-UW ich liczbę zmniejszono do 16. Tylko 18 z 49 pozostało miastami wojewódzkimi. Lubuskie i woj. kujawsko-pomorskie mają dwa miasta stołeczne. Sprawdź w tym quizie z geografii Polski, czy wiesz, w którym województwie znajdują się pozostałe 31 miast.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Sztuczna inteligencja pomaga ustalić, kiedy człowiek ujarzmił ogień


Naukowcy podejrzewają, że ludzie zaczęli wykorzystywać ogień nawet dwa miliony lat temu. Problem w tym, że nie mamy na to zbyt wielu dowodów. Teraz naukowcy z Izraela donoszą, że w poszukiwaniu śladów może pomóc... sztuczna inteligencja.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Ekspertka z Instytutu Oceanologii wyjaśnia, jak powstają i od kiedy towarzyszą nam sinice


— Zakwity sinicowe są bardziej intensywne w wyniku ocieplenia klimatu. Sprzyja im także zwiększenie ilości biogenów, które dostają się do środowiska w rezultacie różnej działalności człowieka — mówi w rozmowie z Onetem prof. dr hab. inż. Grażyna Kowalewska z Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk. Ekspertka tłumaczy, jak dochodzi do zakwitów charakterystycznych kożuchów, które często psują urlop polskim wczasowiczom.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

reklama

reklama
Motoryzacja   Filmy   Finanse   Gry (eng)   Wiadomości (Strona główna)   Kobieta   Komputery   Wiadomości (eng)   Plotek   Turystyka   Praca   Sport
Kontakt z nami