Nauka  RSS
Gdzie najłatwiej zarazić się koronawirusem? Czy skorzystasz ze szczepionki? Weź udział w badaniu


Koronawirus od marca wpływa na szereg dziedzin naszego życia. Jak zmieniają się nasze postawy? Czy boimy się zarażenia i czy chcielibyśmy przetestować się na koronawirusa? W Onecie od wielu tygodni prezentujemy odpowiedzi na te pytania. Możemy to robić, dzięki Państwa zaangażowaniu. Dziś po raz kolejny zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnej ankiecie.

Tagi: USA
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Tej nocy będzie początek astronomicznego lata


Tegoroczne astronomiczne lato rozpocznie się w sobotę 20 czerwca o godz. 23:44. Latem, na nocnym niebie miłośnicy astronomii mogą obserwować dobrze widoczne planety, przeloty Międzynarodowej Stacji Kosmicznej czy rój meteorów - Perseidów, zwanych spadającymi gwiazdami.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Co Polacy myślą o kolejnym etapie odmrażania gospodarki? Weź udział w badaniu

#zrodlo
Koronawirus obecny jest w naszym życiu - tym społecznym, ale czasami również prywatnym - już od marca. Jak zmieniają się nasze postawy? Czego oczekujemy od państwa? Czego się boimy a co nas uspokaja? W Onecie od wielu tygodni prezentujemy odpowiedzi na te pytania. Możemy to robić, dzięki Państwa zaangażowaniu. Dziś po raz kolejny zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnej ankiecie.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Powstały ludzkie komórki przezroczyste, jak u kałamarnicy


Do hodowanych w laboratorium ludzkich komórek naukowcy wprowadzili gen dla białka, które pozwala kałamarnicom stawać się przezroczystymi i zmieniać barwę. Ludzie raczej nie staną się niewidzialni, ale metoda może pomóc w medycznych i biologicznych badaniach.

Tagi: Badania
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Każdy dzień bez wdrożenia społecznego dystansu wydłuża epidemię o 2,4 dnia

#zrodlo
Miasta, w których szybciej zarządzono społeczny dystans, szybciej też epidemię opanowały - wynika z analizy danych z 58 chińskich miast. Według naukowców jeden dzień zwłoki z wdrożeniem izolacji "wydłużał" czas trwania epidemii o 2,4 dnia.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

W piątek częściowe zaćmienie "truskawkowego Księżyca"


W najbliższy piątek na wieczornym niebie będzie można zobaczyć pełnię "truskawkowego Księżyca", nazywaną też Różanym albo Gorącym Księżycem. Przy wschodzie Księżyca będzie też widoczne także jego półcieniowe zaćmienie.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Ważne odkrycie badaczy. Może przyczynić się do odpowiedzi, jak powstają galaktyki


Nasza galaktyka otoczona jest obszarem, który jest znacznie gorętszy, niż wcześniej sądzili naukowcy. Co więcej, inne galaktyki mogą być otoczone przez taki sam gorący pierścień. Nowe odkrycia mogą pomóc zrozumieć sposób, w jaki powstają galaktyki - pisze "The Independent".

Tagi: Znaczki
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Kapsuła załogowa Dragon zacumowała do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej [ZDJĘCIA]


Dwaj amerykańscy astronauci Robert Behnken i Douglas Hurley z kapsuły Dragon są już na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Misja firmy SpaceX miliardera Elona Muska oraz NASA przebiegła w weekend bez zakłóceń.

Tagi: Firmy, Ameryka
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Kapsuła załogowa Dragon zacumowała do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej


Dokowanie rozpoczęło się po godzinie 16.18 czasu polskiego, około 19 godzin po wyniesieniu na orbitę przez rakietę Falcon 9. Do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) dotarli tym samym dwaj amerykańscy astronauci, którzy pierwszy raz po 9 latach przerwy startowali z amerykańskiej ziemi. Był to także pierwszy start rakiety skonstruowanej przez komercyjną firmę Elona Muska SpaceX.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Prof. Andrzej Dragan: przełomowym momentem dla nauki był wybuch bomby atomowej


- Trudno wyobrazić sobie dziś Alberta Einsteina, który próbuje sformułować teorię względności. Musiałby rozpisać grant na pięć lat do przodu – mówi w rozmowie z Onetem fizyk, prof. Andrzej Dragan. Z naukowcem rozmawiamy przy okazji polskiej premiery znakomicie ocenianej książki "How to. Jak? Absurdalnie naukowe rozwiązania codziennych problemów" Randalla Munroe'a.

Tagi: Alberta
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Naukowcy: za pół wieku miejsce życia 3,5 mld ludzi będzie niemożliwe do zamieszkania


Jeśli utrzymamy obecny poziom emisji gazów cieplarnianych, obszary zamieszkane przez 1/3 ludności stanie się niemożliwy do zamieszkania – wynika z analizy naukowców z Chin, Europy i USA, którą publikuje pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Pozytywy płynące z epidemii? Przestaliśmy umierać z powodu smogu


Mniejsze zanieczyszczenie powietrza, spowodowane ograniczeniami związanymi z pandemią COVID-19, uratowało w Polsce więcej osób, niż zmarło z powodu koronawirusa – wynika z raportu organizacji badawczej CREA, zajmującej się energetyką i kwestiami smogowymi.

Tagi: USA
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Zamykajmy okna, nadciąga chmura z Czarnobyla? Nawet jeśli, to nic nie trzeba zamykać [KOMENTARZ]


Wielu z Was dostało dziś zapewne wiadomość na swoim Facebooku, która mogła, a nawet powinna zaniepokoić. W skrócie, fizycy z Polskiej Akademii Nauk mieli ostrzegać, że nad Polskę nadciąga chmura z Czarnobyla, wobec czego trzeba pozamykać okna i pod żadnym pozorem nie wychodzić na zewnątrz. Czy faktycznie powinniśmy się bać?

Źródło: wiadomosci.onet.pl

2020 rokiem katastrof naturalnych? Wszystko na to wskazuje


Cały świat pochłonęła walka z pandemią koronawirusa, spychając na dalszy plan inne zagrożenia. A wiele wskazuje na to, że nawet bez ataku wirusa bieżący rok może zostać zapamiętany jako szereg następujących po sobie katastrof naturalnych.

Tagi: USA
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Wszechświat jednak nie rozszerza się równomiernie? Możliwe, że upada jeden z filarów kosmologii


Badania niemieckich naukowców współpracujących z NASA mogą przewrócić do góry nogami współczesną astronomię. – Jeżeli tak faktycznie się stanie, trzeba będzie zweryfikować wyniki wielu badań – mówi Onetowi dr Weronika Śliwa*, astronom z Centrum Nauki Kopernik.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Dlaczego nie powinniśmy pozwolić młodym na swobodne zakażanie się koronawirusem?


Im więcej obostrzeń ze strony rządu, tym więcej głosów, że więcej z tego będzie kosztów, niż korzyści. Podajemy przykłady Szwecji, Holandii czy Malty, wymieniamy potencjalne zyski – zarówno ekonomiczne, jak i społeczne. Tyle że logika epidemii jest brutalna. I daje nam co najmniej kilka powodów, by nie pozwalać na swobodne zakażanie się młodych ludzi.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Co robić z czasem spędzonym w domu? Może studia, w dodatku całkowicie za darmo

#zrodlo
Znakomita większość z nas najbliższe dni spędzi w domu. Co robić z wolnym czasem? Można oglądać filmy, czytać książki, grać. Można też... pójść na studia, skończyć je i otrzymać dyplom. Wszystko za darmo! Taką możliwość oferuje Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych Uniwersytetu Jagiellońskiego, dzięki platformie Copernicus College.

Tagi: Filmy
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Śmiertelny przypadek hantawirusa w Chinach. Dlaczego nie musimy się bać?


Media na całym świecie informowały wczoraj o śmiertelnym przypadku zakażenia hantawirusem w Chinach. Niektórych skusiła łatwa w czasie pandemii możliwość wystraszenia czytelników w tytułach swoich artykułów. Czy hantawirus jest groźniejszy od koronawirusa? Tak, zdecydowanie. Czy musimy bać się kolejnej strasznej zarazy? Na szczęście nie.

Tagi: USA
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Koronawirus na świecie. Naukowcy o nowych objawach zakażenia


Lekarze z Wuhan Medical Treatment Group for COVID-19 w swojej publikacji przekonują, że koronawirus wywołuje objawy ze strony układu pokarmowego. Zaznaczają jednak, że ich badania należałoby powtórzyć na większej próbie pacjentów, by potwierdzić lub odrzucić wyciągnięte wnioski.

Tagi: Badania
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Koronawirus w Polsce i na świecie. Które leki mogą okazać się skuteczne?


Naukowcy i lekarze z całego świata mają dziś tylko jednego przeciwnika, skupieni są tylko na nim. Wierzą, że albo już mamy, albo w niedługim czasie znajdziemy skuteczny lek na koronawirusa SARS-CoV-2. Co konkretnie testują?

Tagi: USA, Leki
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Pandemia koronawirusa. Ekspert: śmiertelność we Włoszech może być dużo niższa


Rozwój epidemii koronawirusa będzie zależał od nas wszystkich. Jeżeli będziemy unikać zgromadzeń, nie będziemy wychodzić z kwarantanny, gdy zostaniemy na nią wysłani, będziemy myć ręce, nosić maseczki w przypadku choroby – spowolnimy bardzo rozwój tej epidemii. Jeżeli jednak zaniedbamy nasze działania – bardzo dużo osób się zarazi, a nasz system opieki może niestety nie nadążać z pomocą chorym – mówi Onetowi prof. Krzysztof Pyrć, wirusolog z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Tagi: USA
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Prof. Piotr Skubała: jeżeli zmienimy swoje podejście, to jako cywilizacja przetrwamy


- Człowiek bardzo mocno przyczynia się do wymierania gatunków na Ziemi, tutaj nie ma o czym dyskutować. W Polsce jeszcze nie obserwujemy spektakularnych wymierań, ale za chwilę ta sytuacja może się zmienić – mówi Onetowi prof. Piotr Skubała, ekolog z Instytutu Biologii, Biotechnologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Prof. Kleczkowski: za nasze grzechy w kwestii smogu ludzie będą cierpieć jeszcze w 2050 r.


- To pokazuje, jak bardzo trzeba się spieszyć z działaniem. Czy my mamy prawo upośledzać zdrowie następnego pokolenia? To nie jest kwestia rozwoju, a przeżycia – mówi w rozmowie z Onetem prof. Piotr Kleczkowski, specjalista z zakresu ochrony środowiska z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Koronawirus we Włoszech. Ekspert: są różne scenariusze rozwoju epidemii


- Choćbyśmy podjęli wszelkie działania prewencyjne, znalezienie i wychwycenie pacjenta zero często jest niemożliwe – mówi Onetowi prof. Krzysztof Pyrć, wirusolog z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Gdy "skup się" nie pomaga


ADHD dotyka nie tylko dzieci. Cierpi na nie ponad milion dorosłych Polaków - pisze Anna Brzeska z tygodnika "Przegląd".

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Dyrektor Centrum Nauki Kopernik: nauka nigdy nie miała i nie ma charakteru narodowego


W Polsce powinniśmy jak najszybciej włączyć się w nurt światowych badań nad odnawialnymi źródłami energii i stać się liderem innowacji, które służą konkretnym rynkowym rozwiązaniom - mówi Dyrektor Naczelny Centrum Nauki Kopernik Robert Firmhofer w rozmowie z Onetem z okazji Dnia Nauki Polskiej.

Tagi: Energia
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Fakty z życia polskich wynalazców. Co wiesz o naszych naukowcach?

#zrodlo
Przez kogo Maria Skłodowska-Curie mogła nigdy nie odkryć polonu i radu? Który Polak wynalazł kasownik do biletów, a co uwiecznił na swoim pierwszym nagraniu pionier polskiej kinematografii? Kto z naszych rodaków odkrył pierwsze planety spoza Układu Słonecznego? Rozwiąż quiz o kulisach życia i pracy polskich wynalazców!

Tagi: Polonez, Praca
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Nie tylko polon i rad. Które pierwiastki odkryli Polacy?

#zrodlo
Układ okresowy pierwiastków chemicznych ma polskie akcenty, o których nie wszyscy wiedzą. Poza słynnym polonem, którego nazwa nawiązuje bezpośrednio do Polski, tablica Mendelejewa kryje inne pierwiastki, wynalezione przez naszych rodaków. Sprawdź, kim byli ich odkrywcy.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Nowoczesny komputer, wycieraczki samochodowe, sprzęt filmowy. Niezwykłe historie polskich wynalazców


Jeden z polskich wynalazców stworzył najlepszy w ówczesnym świecie model komputera, który przewyższał urządzenia od IBM. Zrobił to zanim jeszcze Steve Wozniak i Steve Jobs założyli Apple'a. Innemu Polakowi zawdzięczamy istnienie wycieraczek w samochodach. Kolejni byli prekursorami w rozwoju telewizji, kamer i kolorowego filmu. Nie brakowało też wynalazców, którzy dzięki swoim urządzeniom pomogli aliantom wygrać II wojnę światową. Oto nieznani szerzej polscy geniusze, inżynierowie i konstruktorzy.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Polskie wynalazki, które mogą odmienić przyszłość

#zrodlo
Nasza cywilizacja nieustannie mierzy się z nowymi wyzwaniami i poszukuje rozwiązań, które pomogą im sprostać. Kryzys klimatyczny, kończące się surowce naturalne czy choroby można przezwyciężyć przez odkrycia nauki i techniki, których polskim naukowcom nie brakuje. Przedstawiamy najciekawsze wynalazki ostatnich lat opracowane w naszym kraju.

Tagi: Surowce
Źródło: wiadomosci.onet.pl

reklama

reklama
Motoryzacja   Filmy   Finanse   Gry (eng)   Wiadomości (Strona główna)   Kobieta   Komputery   Wiadomości (eng)   Plotek   Turystyka   Praca   Sport
Kontakt z nami