Nauka  RSS
Zmiany klimatu mają wpływ na zdrowie człowieka? Raport nie pozostawia wątpliwości


Uszkodzenia serca, płuc i innych istotnych narządów, które już dotykają osoby starsze, a zaczną też dzieci – na takie skutki narażona jest ludzkość przez wypadkową zmian klimatu. Do takich wniosków doszli naukowcy i lekarze z całego świata, których badania publikuje w swoim raporcie prestiżowe czasopismo Lancet.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Czy sztuczna inteligencja może prognozować jakość powietrza?


Jakość powietrza jest bardzo ogólnym pojęciem, jednak w ostatnich czasach bardzo często pod tym pojęciem kryją się dwie główne składowe zanieczyszczeń – pisze dr hab. inż. Piotr A. Kowalski, prof. AGH, ekspert Airly ds. uczenia maszynowego, naukowiec z Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej AGH i Instytutu Badań Systemowych PAN.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Jak wielki biznes walczy ze smogiem? "Polegając na kapitale ludzkim firm, udało się stworzyć coś wartościowego"


- Dla nas raport o domach ubóstwa był sygnałem, że jest duża potrzeba wiedzy na temat źródeł problemu smogu w Polsce. Dlatego postanowiliśmy skupić się na edukacji, która jest centralnym punktem wszystkich innych działań w walki o czyste powietrze – mówi w rozmowie z Onetem Dorota Franczukowska z PwC, poruszając temat raportu "Domy ubóstwa. Warunki mieszkaniowe osób ubogich" oraz programu „Biznes kontra smog", którego druga edycja właśnie wystartowała.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Dr Wojciech Feleszko: mamy niezbite dowody na wpływ smogu na nasze dzieci

#zrodlo
Dzieci narażone na smog chorują częściej – do takich wniosków doszli lekarze w pierwszym ogólnopolskim badaniu epidemiologicznym w tej sprawie. O tym, dlaczego tak się dzieje, mówi w rozmowie z Onetem dr Wojciech Feleszko, pediatra, jeden z autorów badania.

Tagi: Badania
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Naukowiec ostrzega: powodzie miejskie będą częstsze


Trudno jest przewidywać powodzie miejskie spowodowane przez opady deszczu. Trzeba się liczyć z tym, że będą one coraz częstsze, z powodu globalnych zmian klimatu - powiedział hydrolog, prof. Artur Magnuszewski. Jego zdaniem miasta mogą się jednak do nich przygotować.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

30 Polaków na Święto Niepodległości. Ilu z nich rozpoznasz?

#zrodlo
30 Polaków - znanych i mniej znanych, ale na pewno takich, którzy zapisali się na kartach polskiej historii. Z okazji dzisiejszego Święta Niepodległości proponujemy wam podróż w przeszłość i rozpoznanie polskich królów, pisarzy, polityków oraz naukowców. Czy trzy informacje o postaci wystarczą, by ją rozpoznać? Spróbujcie zdobyć komplet punktów.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Jak wyglądałby świat bez testów na zwierzętach?

#zrodlo
Ujawnione niedawno filmy z okrutnych testów na małpach, kotach i psach w niemieckim laboratorium wzbudziły na nowo dyskusję na temat sensowności eksperymentów na zwierzętach. Sam fakt, że w ogóle głośno poruszamy kwestię potencjalnego zakazu takich praktyk, pokazuje, na jak zaawansowanym etapie rozwoju jesteśmy. Bez badań na zwierzętach nie zbudowalibyśmy jednak nawet fundamentów współczesnej nauki. A co za tym idzie – całej naszej cywilizacji.

Tagi: Filmy
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Naukowcy o podnoszącym się poziomie mórz: jest znacznie gorzej, niż sądziliśmy


Nawet trzy razy więcej ludzi niż pierwotnie sądzono mieszka na terenach zagrożonych powodziami w związku ze zmianami klimatycznymi – wynika z najnowszych badań opublikowanych w naukowym czasopiśmie "Nature Communications". W Polsce w 2050 r. coroczne powodzie będą problemem dla co najmniej 200 tys. ludzi.

Tagi: Znaczki
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Litwa kupi miliony tabletek jodu. Szykują się na katastrofę atomową


Litewskie ministerstwo zdrowia ogłosiło przetarg na kupno 4 milionów tabletek jodu na wypadek ewentualnej katastrofy w białoruskiej elektrowni atomowej w Ostrowcu, powstającej w odległości 50 km od Wilna.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Eksplozja w centrum naszej galaktyki. Naukowcy nie znają przyczyny


Ślady potężnej eksplozji w centrum Galaktyki Drogi Mlecznej zauważył prof. Joss Bland-Hawthorn z Uniwersytetu w Sydney, analizując fotografie rentgenowskie galaktyki. O całej sprawie szeroko pisze dziś "Gazeta Wyborcza".

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Fauna Grenlandii wymiera? Przyczyną ekstremalne zjawiska pogodowe


Rosnące temperatury to niejedyne zagrożenie dla arktycznej przyrody. Jak wykazują naukowcy, co najmniej równie poważnym problemem są coraz częstsze ekstremalne zjawiska pogodowe – informuje "Scientific American", powołując się na badaczy, którzy obserwowali grenlandzką faunę przez ostatnie 20 lat.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Zidentyfikowano pierwszy w tym sezonie wirus grypy w Polsce


U jednorocznego dziecka zidentyfikowano pierwszy w tym sezonie przypadek wirusa grypy w naszym kraju - poinformowała prof. Lidia Brydak z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-PZH. Od początku października 2019 r. w całym kraju odnotowano ponad 228 tys. zachorowań na grypę i infekcje grypopodobne.

Tagi: USA
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Laureat Nobla z fizyki: nigdy nie skolonizujemy innej planety


Rzeczywistość jest brutalna: psujemy Ziemię, a wszystkie marzenia o kolonizacji innych planet nie mają szans się ziścić – uważa Michel Mayor, laureat tegorocznej Nagrody Nobla z fizyki, odkrywca pierwszej egzoplanety krążącej wokół gwiazdy podobnej do Słońca. Jego wytłumaczenie, dlaczego nigdy nie skolonizujemy innej planety przedstawiła francuska agencja AFP.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Prof. Piotr Skubała: wszyscy musimy się nauczyć brać tyle, ile potrzebujemy, nigdy więcej


Dane, które płyną z kolejnych raportów naukowych są zatrważające. Zmiany przyspieszają. Nie udaje się zatrzymać żadnych negatywnych trendów – mówi w rozmowie ze SmogLabem prof. Piotr Skubała z Uniwersytetu Śląskiego.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Historyczne wojny. Jak dobrze je znasz?

#zrodlo
Historia świata to historia wojen: konfliktów, bitew, rozejmów, zdrad i pokojów. Mamy quiz dla prawdziwych miłośników historii - sprawdźcie, co wiecie o wojnach od starożytności aż po czasy najnowsze. Powodzenia!

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Naukowcy odkryli życie na Marsie 40 lat temu? Tak twierdzi były pracownik NASA

#zrodlo
Gilbert V. Levin, pracując w NASA, odpowiadał m.in. za misje wysyłające lądownik Viking na Marsa. Teraz ujawnia, że życie na Marsie odkryto już w 1976 r. Wszystko opisał w czasopiśmie Scientific American.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Nagroda Nobla w dziedzinie fizyki. Ekspert tłumaczy osiągnięcia laureatów


James Peebles otrzymał Nagrodę Nobla za tworzenie modeli kosmologicznych uwzględniających dane eksperymentalne. Z modeli tych możemy dowiedzieć się czegoś o składnikach Wszechświata, o których niewiele wiemy, tzn. o ciemnej materii i ciemnej energii. Z kolei Michael Mayor i Didier Queloz zajmują się czymś o wiele bardziej "przyziemnym" – tłumaczy Onetowi Jacek Błoniarz-Łuczak, szef Laboratorium Fizycznego w Centrum Nauki Kopernik.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Odkryto 20 nowych księżyców Saturna


Naukowcy odkryli aż 20 nowych księżyców Saturna, co oznacza, że jest to teraz planeta Układu Słonecznego o największej liczbie znanych naturalnych satelitów. Ma ich 82, czyli o trzy więcej niż Jowisz.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Centrum Drogi Mlecznej rozerwała gigantyczna eksplozja. Zdaniem naukowców całkiem niedawno


Według najnowszych badań astronomów 3,5 mln lat temu, a więc w kategoriach astronomicznych całkiem niedawno, w centrum naszej galaktyki Drogi Mlecznej nastąpiła gigantyczna eksplozja, której skutki dawały się odczuć w odległości do 200 tys. lat świetlnych.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Bardzo toksyczny grzyb rozprzestrzenia się po Australii


Wyjątkowo niebezpieczny gatunek grzyba Podostroma cornu-damae zaczyna występować w miejscach, w których nigdy nie był notowany. Grzyb jest tak trujący, że spożycie niecałego grama jego owocnika może być zabójcze. O jego pojawieniu się w Australii poinformował portal ABC.net.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Japońscy naukowcy wynaleźli uniwersalną sztuczną krew


Japońscy naukowcy opracowali sztuczną krew, którą można przetaczać pacjentom bez względu na grupę krwi, zwiększając tym samym szansę na przeżycie wielu potrzebujących - informuje największy japoński dziennik "Asahi Shimbun".

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Pijesz herbatę z plastikowych torebek? Naukowcy ostrzegają


Stosowane przez niektórych producentów plastikowe torebki porcjowanej herbaty kruszą się we wrzątku. Oznacza to, że wypicie szklanki takiej herbaty to również spożycie miliardów cząsteczek plastiku - poinformowali naukowcy z Montrealu.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Drapieżne żurnale. "Fake science"


– Jeśli chcesz zaprzeczyć zmianom klimatycznym lub powiedzieć, że szczepionki powodują autyzm, możesz napisać artykuł, a drapieżne czasopisma chętnie go opublikują, jeśli tylko za to zapłacisz – mówi Jeffrey Beall*.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Kolejne smutne wnioski naukowców, tym razem o oceanach. Raport IPCC


Tylko znaczne ograniczenie emisji gazów cieplarnianych w krótkim czasie może powstrzymać skutki oddziaływania kryzysu klimatycznego na zbiorniki wodne i lodowce – wskazuje Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu (IPCC) w najnowszym raporcie specjalnym, dotyczącym oceanów i kriosfery.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Erupcja wulkanu na Kurylach spowodowała zmianę koloru nieba na całej półkuli


22 czerwca doszło do wybuchu wulkanu Rajkokie na archipelagu Wysp Kurylskich (obwód sachaliński, w pobliżu Japonii). Ilość dwutlenku siarki, jaki eksplozja wprowadziła do atmosfery, wystarczyła, by zmienić kolor nieba na wiele dni na całej półkuli północnej naszej planety – informuje portal LiveScience.com.

Tagi: Japonia
Źródło: wiadomosci.onet.pl

WMO: za pięć lat temperatura może być o 1,2-1,3 st. C wyższa niż w epoce przedindustrialnej


Już w ciągu pięciu najbliższych lat średnia temperatura na świecie osiągnie prawdopodobnie poziom o 1,2-1,3 stopnia Celsjusza wyższy w stosunku do epoki przedindustrialnej – oświadczył przedstawiciel Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) Omar Baddour.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

"Natura będzie się mścić z furią". Co oznaczają słowa Guterresa? [KOMENTARZ]


Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres w czasie swojego przemówienia na szczycie klimatycznym ONZ wygłosił wyjątkowo płomienne jak na siebie przemówienie. Jakie znaczenie mają jego słowa? Czy to kolejna piękna mowa, za którą nie pójdą działania? Wydaje się, że nie tym razem.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Antonio Guterres: Natura jest na nas zła. I będzie się na nas mścić z furią


Sekretarz Generalny ONZ wezwał obecnych na szczycie klimatycznym do podjęcia natychmiastowych działań w celu zatrzymania zmian klimatu. - Jeśli nie zaczniemy działać, może stać się najgorsze – mówił.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Węgiel niskiej jakości, ryby i świetlówki. Czy powinniśmy bać się rtęci?


Rtęć to cichy zabójca – mówi w rozmowie z Onetem prof. Józef Pacyna, wieloletni dyrektor ds. badań w Norweskim Instytucie Badań Atmosfery oraz wykładowca krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej. - Z każdą spaloną w domowym piecu toną węgla emitujemy do atmosfery zauważalne ilości tego metalu ciężkiego.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Ptaki znikają w Ameryce


W ciągu ostatniego półwiecza Stany Zjednoczone i Kanada straciły prawie jedną trzecią ptactwa. Wymarły lub zginęły w tym czasie trzy miliardy ptaków.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

reklama

reklama
Motoryzacja   Filmy   Finanse   Gry (eng)   Wiadomości (Strona główna)   Kobieta   Komputery   Wiadomości (eng)   Plotek   Turystyka   Praca   Sport
Kontakt z nami