Nauka  RSS
Dzień Ziemi to już za mało. Pora zacząć działać

#zrodlo
Już od ponad dekady 22 kwietnia to dzień, w który uwaga opinii publicznej skupia się na przyszłości naszej planety. Wzdychamy, mówimy o tym, jak to niszczymy Ziemię i jaki marny jej los. Po czym 23 kwietnia zapominamy o sprawie i przestajemy przejmować się dwutlenkiem węgla, odpadami, szalejącymi zmianami klimatu. Właśnie dlatego, że zapominamy, dzisiaj Dzień Ziemi to już za mało.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Kamil Wyszkowski: "TAK! dla edukacji klimatycznej" to decyzja strategiczna


– Nie jest dobrze. Polacy w pięciostopniowej skali ocen mają wiedzę na dwa z plusem. Badanie pokazuje, że mamy świadomość zagrożenia wynikającego z kryzysu klimatycznego, ale nie jesteśmy w stanie zdefiniować, na czym ono polega i jak mu przeciwdziałać. Brak wiedzy dotyczy nie tylko społeczeństwa, ale także decydentów, którzy w konsekwencji nie podejmują optymalnych dla skali zagrożenia decyzji. Dlatego też przy okazji Dnia Ziemi apelujemy o wprowadzenie w polskich szkołach rzetelnej edukacji klimatycznej – mówi Onetowi Kamil Wyszkowski, Przedstawiciel i Prezes Rady UN Global Compact Network Poland.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Kosmiczne szyfry. Wciąż brakuje nam klucza, by je złamać


Każdy z nas intuicyjnie wie, że szyfr służy ukrywaniu wiadomości. Jednak większość z nas nie uświadamia sobie, że z szyframi mamy do czynienia cały czas. Bo to dzięki nim, ukrytym nierzadko głęboko w czeluściach internetu, możemy bezpiecznie poruszać się w sieci. To szyfrom zawdzięczamy dostęp do bankowości elektronicznej, możliwość płacenia kartami chipowymi, jak również zachowanie pewnej dozy prywatności podczas rozmów telefonicznych. Dzięki nim odchodzimy też od ręcznych podpisów na rzecz elektronicznych. Przykłady można mnożyć. Jedno jest pewne - swoją ciężką pracę wykonują, pozostając w cieniu.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Co nowego słychać na Marsie?


W lutym na Marsie wylądowały – i to z powodzeniem! – trzy nowe sondy kosmiczne. Emocje wszystkich fanów astronautyki i astronomii zdążyły już nieco ostygnąć, więc możemy spokojnie przyjrzeć się, co dzieje się na Czerwonej Planecie.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Z tajnych akt wiemy, jak dziewiczy lot w kosmos wyglądał oczami samego Jurija Gagarina


Jurij Gagarin chwilę po tym jak wylądował na Ziemi po swoim dziewiczym locie w kosmos, musiał przekonywać napotkaną kobietę, że jest człowiekiem i nie trzeba się go obawiać. Dla Rosjanki, która zobaczyła dziwnie ubraną postać, która przed chwilą spadła z nieba, radziecki kosmonauta mógł być bowiem zarówno Marsjaninem, jak i amerykańskim szpiegiem. Te i inne szczegóły z pierwszego lotu człowieka w kosmos 12 kwietnia 1961 r. możemy dziś poznać dzięki odtajnionemu raportowi, jaki na temat swojego lotu napisał sam major Gagarin.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Duży wpływ smogu na zakażenie koronawirusem. Analiza naukowców


Najnowsza analiza opublikowana w renomowanym czasopiśmie "Ecological Informatics" przez naukowców związanych z firmą Airly wykazuje, że zanieczyszczenie powietrza w Polsce było najsilniejszym czynnikiem, który wpływał na zachorowania i nadwyżkę śmiertelności w wyniku COVID-19 jesienią 2020 r.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Ból kobiet jest traktowany mniej poważnie niż ból mężczyzn


Kobiety zgłaszające taki sam poziom bólu jak mężczyźni są traktowane mniej poważnie, ich skargi są bagatelizowane, a cierpienie uznawane za mniej intensywne. Wynika to wyłącznie ze stereotypów dotyczących płci - ogłosili badacze z Uniwersytetu w Miami na łamach "Journal of Pain".

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Od 3,6 mln lat nie było na Ziemi tak wysokiego stężenia dwutlenku węgla, jak obecnie


Według obliczeń National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA) poziom dwutlenku węgla (CO2) i metanu w atmosferze w 2020 r. nadal wzrastał i osiągnął najwyższy poziom od 3,6 mln lat. Bariera została przełamana, pomimo że zakładano zmniejszenie się spodziewanych emisji spowodowanych pandemią COVID-19 - informuje CBS News.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Rewolucyjne odkrycie w fizyce. "To nasze lądowanie na Marsie"


Istnieje coraz więcej dowodów na to, że na maleńką cząstkę subatomową wpływają formy materii i energii, które nie są jeszcze znane nauce, ale mogą jednak wpływać na naturę i ewolucję wszechświata. Nowe odkrycie naukowców, w ich opinii, jest czymś rewolucyjnym w rozumieniu fizyki – informuje "New York Times".

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Japońscy naukowcy znaleźli sposób na regenerowanie utraconych zębów


Utrata zębów jest problemem, który skutkuje niską jakością życia. Obecnie rozwiązaniami tego problemu są sztuczne zęby i implanty. Ale nie są one tak dobre jak "prawdziwe zęby". Naukowcy z Japonii dokonali odkrycia, które może umożliwić odrastanie zębów. W badaniach na zwierzętach odkryli, że tłumienie genu USAG-1 za pomocą jednego przeciwciała może skutecznie prowadzić do wzrostu zębów.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Jak lepiej uzyskiwać energię słoneczną i jednocześnie dbać o rezerwuar wodny? Naukowcy mają pomysł


Pokrycie kanałów panelami słonecznymi pomaga tej technologii działać wydajniej - a cień sprawia, że znacznie mniej wody ulega parowaniu. Ten fakt odkryli naukowcy z Uniwersytetu w Kaliforni - czytamy w "Nature".

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Ludzie preferują roboty o cechach i głosie kobiet. To niesie pewne zagrożenie

#zrodlo
Roboty, którym nadano żeńską osobowość, są odbierane przez użytkowników jako posiadające więcej pozytywnych ludzkich cech, takich jak ciepło, doświadczenie i emocjonalność. To z kolei sprawia, że konsumenci preferują kobiecą sztuczną inteligencję - wynika z najnowszych badań opisanych przez "The Academic Times". Badacze wskazują jednak pewne zagrożenie, które towarzyszy temu odkryciu.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Projekt naukowców z Olsztyna. To szansa na rozwój roślinności w kolonii na Marsie


Naukowcy z Olsztyna prowadzą pionierskie badania w dziedzinie tworzenia ekosystemu na obcej planecie. Ich praca może doprowadzić do przełomu w tej dziedzinie i pomóc w realizacji kosmicznych podbojów NASA czy Elona Muska. To także potencjalny przełom dla wyjałowionych terenów na Ziemi - informuje Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Najbliższa nam gromada gwiazd jest rozrywana przez coś niewidocznego


Satelita Gaia dostarczyła zaskakujące informacje na temat Drogi Mlecznej. Jak się okazuje, najbliższa naszemu Układowi Słonecznemu gromada gwiazd jest obecnie rozrywana na strzępy. Dzieje się to na skutek nie tylko normalnych procesów, ale także przez grawitacyjne przyciąganie czegoś masywnego, czego nie jesteśmy w stanie dostrzec.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Znamy ludzki genom, umiemy go edytować. Czy projektowanie super-ludzi jest na wyciągnięcie ręki?


- W pewnym momencie rozwoju dojdziemy do sytuacji, w której modyfikacje genetyczne mogą okazać się niezbędne do przetrwania ocieplenia klimatu, radzenia sobie z zanieczyszczaniem powietrza, a idąc dalej, do kolonizacji innych planet. Jak sobie poradzimy z tym w sposób sprawiedliwy? – mówi dr Krzysztof Chyliński, jeden z odkrywców rewolucyjnej metody edycji genomów CRISPR-Cas9, za którą w 2020 r. przyznano Nagrodę Nobla.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Czworo naukowców, którzy osiągnęli wielki sukces przed trzydziestką


Naukowiec z sukcesami, często kojarzy się nam z osobą w podeszłym wieku, która do swojego wielkiego dzieła doszła poprzez dziesiątki lat prób i doświadczeń. Choć tak jest w sporej części przypadków, to bywają naukowcy z ogromnym talentem, którzy swoje największe sukcesy odnieśli, nie mając nawet 30 lat. Wśród nich można znaleźć również Polaków. Oto wybrana czwórka takich wybitnych ludzi.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Botoks może spowolnić reakcję na bodźce. Czym jest ucieleśnione poznanie?


Twarz to zwierciadło naszych emocji. W wyniku ewolucji nasze zdolności mimiczne rozwinęły się w niesamowitym stopniu. Gdyby nie to, nasze życie społeczne wyglądałoby zupełnie inaczej - o ile w ogóle byłoby możliwe.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Małpy na Bali kradną na handel


Wiadomo nie od dzisiaj, że małpy potrafią nauczyć się wartości pieniądza. Makaki na indonezyjskiej wyspie Bali wyniosły jednak tę umiejętność na zupełnie nowy poziom.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Eksperyment "Wszechświat 25" trwał 1588 dni. "Mysia utopia" zakończyła się katastrofą


Wynik eksperymentu sprzed 50 lat był druzgocący. Okazało się, że niczym nieograniczony dostęp do pożywienia, wody oraz brak zagrożeń spowodował... wymarcie całej populacji myszy.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Człowiek odporny na pluton. Niezwykły przypadek Alberta Stevensa


Maj 1945 r. był dla kalifornijskiego malarza pokojowego Alberta Stevensa wyjątkowo potwornym miesiącem. Najpierw lekarz powiedział mu, że ma przed sobą najwyżej kilka tygodni życia. Później, zamiast dać mu w spokoju umrzeć, cały czas otaczali go natrętni naukowcy. Ci sami, którzy wstrzyknęli mu do organizmu olbrzymią dawkę radioaktywnego plutonu.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Naukowcy: Za miliard lat zakończy się życie na Ziemi. Zabraknie tlenu


Za miliard lat atmosfera Ziemi będzie zawierała bardzo mało tlenu, co sprawi, że nie będzie nadawała się do zamieszkania dla złożonych organizmów oddychających tlenem – informuje portal naukowy New Scientist w oparciu o badanie naukowców z Japonii i USA.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Elektryzujący quiz wiedzy. Tylko omnibus zdobędzie 10/10


Od 150 lat żyjemy w wieku elektryczności. Prąd jest dla nas czymś oczywistym. Wiemy, że jest nam niezbędny i korzystamy z niego wszędzie, gdzie się da. Jednocześnie jednak mniej zdajemy sobie sprawę z jego kosztów, kosztów dla nas i środowiska. 10 pytań, które znajdziecie poniżej, nie tylko pozwolą wam przetestować swoją wiedzę w różnych obszarach - od historii po fizykę na poziomie podstawówki, ale również dadzą wyobrażenie, jak i dlaczego warto oszczędzać prąd. A więc zapraszamy do rozwiązania quizu i naszego wyzwania - oszczędzaj prąd, gdziekolwiek możesz. Powodzenia!

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Łazik Perseverance wylądował na Marsie


Kluczowy manewr lądowania na Marsie łazika Perseverance powiódł się. Wydarzenie transmitowała NASA.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Co wiesz o plastiku?

#zrodlo
Wszędzie go pełno: w sklepach, naszych domach, ale niestety też w lasach i zbiornikach wodnych na całym świecie. Co wiesz na temat plastiku? Sprawdź się w naszym quizie!

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Nie tylko walka z COVID-19. Największe odkrycia naukowe 2020 r.

#zrodlo
Gdy wchodziliśmy w rok 2020, nikt z nas nie mógł przypuszczać, jak bardzo zmieni on nie tylko świat, ale też postrzeganie naukowców. Dawno nie pokładano w nich tak wielkiej nadziei, nigdy wcześniej też nie atakowano ich tak brutalnie, choć to temat na inny tekst. 2020 bez wątpienia był rokiem szczególnym dla nauki – oto najważniejsze odkrycia mijających miesięcy.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Morze Kaspijskie skurczy się nawet o jedną trzecią


Morze Kaspijskie może skurczyć się do końca XXI wieku nawet o jedną trzecią - prognozują naukowcy na łamach "Nature". To druga strona globalnego ocieplenia. Zasadniczo grozi nam ono podniesieniem się poziomu mórz ze względu na topniejące podbiegunowe lodowce. Ale wielkie, zwłaszcza słonowodne jeziora, czeka wysychanie.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Polskie kopalnie emitują duże ilości metanu. To duże zagrożenie dla klimatu


Wycieki metanu z polskich kopalń są bardziej szkodliwe dla klimatu niż emitująca najwięcej dwutlenku węgla w Polsce elektrownia Bełchatów – wynika z opublikowanego dziś raportu think tanku energetycznego Ember. Jak wyliczono, negatywny wpływ wycieków na środowisko jest niemal dwukrotnie większy niż w przypadku największej polskiej elektrowni.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Wpływ zanieczyszczenia powietrza na zachorowania na COVID-19 w Polsce [ANALIZA]


Od połowy marca 2020 naszemu życiu towarzyszy pandemia COVID-19. Nie ustają dyskusje o strategiach obieranych przez państwa, obostrzeniach czy też czynnikach wpływających na ilość i przebieg zachorowań. Pandemii tej towarzyszy również niespotykany nigdy wcześniej w historii wysyp danych, wykresów, modeli i analiz. Jednocześnie, pomimo tego, brakuje wciąż wystarczającej wiedzy na temat tej epidemii i wiele pytań pozostaje bez odpowiedzi. Na przykład kluczowa kwestia tego jak długo trwa odporność po przejściu infekcji wirusem, wciąż nie została wystarczająco zbadana - pisze w analizie Marcin Szwagrzyk z Airly.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Co znajduje się w dymie ze spalania drewna?

#zrodlo
Dym ze spalania drewna ma dla wielu osób przyjemny zapach, budzi też miłe skojarzenia. W przeciwieństwie do węgla, drewno jest często uważane za opał „ekologiczny”. Jednak dym powstający przy spalaniu biomasy zawiera wiele substancji szkodliwych dla zdrowia.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Antysmogowy chodnik, wieże, murale. Czy to działa?


Antysmogowe nowinki obiecują wiele, kosztują krocie, a nie dają znaczących efektów. Mimo to innowacyjne urządzenia czy instalacje są wciąż testowane przez polskie miasta czy firmy. W ostatnich latach przekonaliśmy się, że wykorzystanie niektórych z nich może nie mieć najmniejszego sensu. Pokazują to profesjonalne pomiary i badania naukowe.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

reklama

reklama
Motoryzacja   Filmy   Finanse   Gry (eng)   Wiadomości (Strona główna)   Kobieta   Komputery   Wiadomości (eng)   Plotek   Turystyka   Praca   Sport
Kontakt z nami