Nauka  RSS
Bańki informacyjne coraz szczelniejsze. To jednak kolejny krok w ewolucji postrzegania polityki [ANALIZA]


Pojęcie "bańka informacyjna" weszło już na stałe do naszego słownika. Dziś coraz więcej ludzi ma świadomość, że informacje, które otrzymujemy za pośrednictwem mediów społecznościowych, są filtrowane przez algorytmy. Rzecz z pozoru wygląda niewinnie, bo przecież w ten sposób otrzymujemy newsy, filmy czy reklamy, które, z dużym prawdopodobieństwem, mogą nas zainteresować. Problem w tym, że otaczający nas kordon informacyjny robi się coraz bardziej szczelny, przez co mniej dociera do nas informacji spoza naszych baniek. A ten brak komunikacji może mieć poważne konsekwencje — także polityczne.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Wszystko we Wszechświecie jest informacją? Najważniejsze fakty dotyczące pozornej oczywistości


Informacja jest jednym z najbardziej abstrakcyjnych pojęć używanych w nauce. Obecnie informacja, rozumiana w sensie konkretnej wiedzy o czymś, jest powszechnie traktowana jako dobro, wartość sama w sobie, podobnie jak dobra materialne i energia. Żyjemy ostatecznie w społeczeństwie informacyjnym, a inne masowe źródła informacji towarzyszą większości z nas na co dzień. Czym jednak tak naprawdę jest informacja i jak ją rozpoznać?

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Skąd ptaki wiedzą, gdzie lecieć? Mają specjalny gruczoł, który zawiera nikiel, miedź, cynk, a nawet ołów

#zrodlo
Pod bezchmurnym niebem Słońce działa jak kompas. Ptasi kompas. Jednak co się dzieje, gdy Słońce zasłonią chmury? Ptaki korzystają wtedy z pola magnetycznego Ziemi. Specjalny gruczoł w ptasim mózgu zawiera ferromagnetyczne żelazo. Magnetyczny materiał sprawia, że ptaki mają dodatkowy zmysł – wrażliwość na pole magnetyczne kuli ziemskiej.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Polak uczy roboty, jak smakuje jajecznica


Wyobraźmy sobie restaurację, w której posiłki przygotowuje robot. Albo sytuację, w której taki pomocnik kuchenny gotuje dla nas w domu. Zamawiamy coś u niego będąc jeszcze w pracy, a po przyjściu do domu czeka na nas gotowy posiłek. To odległa przyszłość, ale na drodze do niej stawiamy już pierwsze kroki. Tacy robokucharze będą musieli popisać się nie tylko zdolnościami manualnymi, ale również zdolnością smakowania robionych przez siebie potraw. Nad nauczeniem maszyn, czym jest smak pracuje Polak Grzegorz Sochacki, którego kariera naukowa z Tarnobrzegu posłała aż na Cambridge.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Copernicus Festival wraca do Krakowa. "Zaprosiliśmy fascynujących gości"


Ponieważ ostatnie dwa lata pandemii spowodowały, że nasze wydarzenie musiało przenieść się do sieci, nie mogliśmy się zobaczyć z naszymi gośćmi i widzami. Teraz wszystko się zmienia i możemy wrócić z naszym festiwalem na żywo — zapowiedziała w programie "Onet Rano." Diana Sałacka, rzeczniczka prasowa Copernicus Festival.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Tajemnicze "drzwi" na Marsie. Zdjęcie zrobione przez NASA rozpala wyobraźnię

#zrodlo
"Wejście do tajnego podziemnego tunelu" jako dowód istnienia życia na Marsie? Takie wnioski wyciągnęli internauci ze zdjęcia wykonanego przez łazik Curiosity wysłany na Marsa przez NASA. Pojawiła się też inna teoria.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Tak naprawdę wciąż nie posiadamy jednego doskonałego sposobu mierzenia czasu


Od 1 lipca do 30 września 2021 roku dni wydłużyły się o 0,05 milisekundy w stosunku do rekordowego roku 2020. Obrót Ziemi nie przyspiesza już więc aż tak bardzo, ale ciągle wiruje ona szybciej niż w ostatnich dekadach. Dzięki znajomości obecnego tempa tej rotacji można oszacować, że za około 10 lat potrzebna będzie mimo wszystko tak zwana ujemna sekunda przestępna. A to nie jedyny problem z pomiarem czasu na naszej planecie. Co jeszcze wiemy o kalendarzowych i zegarowych zagwozdkach ludzkości?

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Stanowisko zespołu ds. COVID-19 przy prezesie PAN o wariancie koronawirusa Omikron


Wariant Omikron już teraz jest opisywany w mediach jako "prawdopodobnie najgorszy zidentyfikowany dotychczas wariant". Zespół ds. COVID-19 przy prezesie PAN przedstawia swoje stanowisko na temat nowego wariantu koronawirusa. "Analiza sekwencji wykazała, że wirus ten cechuje się nagromadzeniem mutacji, które mogą budzić niepokój. Obecnie nie ma jeszcze danych, na ile zmiany te wpłyną na charakterystykę tego wariantu; jego zdolność do przenoszenia się, unikania przed odpowiedzią immunologiczną czy zdolność wywoływania ciężkiej choroby" - czytamy.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

"Wenecja epoki kamienia". Zaawansowana cywilizacja nagle zniknęła. Uczeni już wiedzą, dlaczego


Ponad cztery tysiące lat temu na wschodzie dzisiejszych Chin istniała bardzo rozwinięta cywilizacja. Oparta była ona na wyjątkowo mocno rozbudowanej infrastrukturze wodnej. Niestety, doszło do jej zniszczenia. Według najnowszych wyników badań opublikowanych w czasopiśmie Science Advances przyczyniły się do tego zmiany klimatu.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Specjalny quiz kulinarny dla sprytnych kucharzy


Dobry kucharz umie ze wszystkiego zrobić przepyszne danie. Dobry i sprytny kucharz wie, jak rozplanować pracę, by nie zmarnowało się wiele jedzenia. W tym quizie musisz wykazać się kulinarną wiedzą oraz możesz poznać kilka sprytnych sztuczek.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Od wybuchu pandemii minęły dwa lata. Wciąż nie wiemy, skąd wziął się wirus


Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) powołała nowy zespół naukowców do zbadania genezy pandemii, ale Pekin odrzucił plan dalszego śledztwa w Chinach i kontroli w wuhańskim laboratorium. Dwa lata od wykrycia pierwszych przypadków COVID-19 w Wuhanie geneza pandemii pozostaje nieznana.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Rekordowa liczba mutacji wariantu Omikron. Ekspert: o jego "sukcesie" może zadecydować wypadkowa dwóch cech


Wariant Omikron skumulował łącznie około 50 mutacji, z czego ponad 30 dotyczy zmian białka kolca. Nawet jeśli ta liczba zmian w białku kolca jest rekordowa, to są to zmiany około 30 aminokwasów z łącznej liczby około 1 tys. 270, z których składa się to białko – powiedział PAP dr hab. Piotr Rzymski z Zakładu Medycyny Środowiskowej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Trwa rewolucja mikrobiologiczna. Czy grzyby mogą uratować nas przed katastrofą klimatyczną?


Jeśli gdzieś miałabym szukać nadziei na naprawę tego, co przez wieki zniszczyliśmy, to właśnie tu. Wciąż wiemy mało i czeka nas wiele badań, ale ogólne kierunki są już wytyczone - mówi prof. nauk biologicznych Katarzyna Turnau, członkini PAN. Ekspertka opowiada o zaskakującej roli mikroorganizów w środowisku i potencjalnej szansie na uratowanie przez nie ekosystemu.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Ślady dinozaurów na Mazowszu. Sensacyjne odkrycie w kopalni w Borkowicach


Niezwykłego odkrycia dokonali naukowcy na terenie kopalni surowców ilastych w Borkowicach koło miasta Przysucha. Odnalezione zostały bloki z licznymi tropami dinozaurów. Znalezisko ma ok. 200 mln lat. — To może być największa kolekcja tropów dinozaurów w Europie — mówi dr Grzegorz Niedźwiedzki, współodkrywca znaleziska.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Większość Polaków popiera zakaz sprzedaży żywych karpi. Wystartowała petycja


Do podpisywania petycji wzywającej do zakazu sprzedaży żywych karpi zachęcała na ulicach Warszawy fundacja Compassion Polska. Organizacja przypomina, że w sondażu CBOS 59,3 proc. mieszkańców Polski poparło zakaz sprzedaży żywych karpi, jeśli w sklepach dostępna byłaby opcja kupna karpia już gotowego w postaci dzwonków lub płatów, lub całych tuszy. Powołuje się także na naukowe dowody cierpienia tych zwierząt.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Kryzys na rynku chipów. Większość z nas nie zdaje sobie sprawy z ich niezbędności w naszym życiu


Wytwarzanie chipów jest niezwykle złożone i należy do szczytowych osiągnięć ludzkiej techniki – to jeden z najdroższych procesów przemysłowych na planecie, który wymaga najnowocześniejszych technologii. Chipy, niczym tlen, stały się nam niezbędne do życia. I tak samo, jak tlen, dostrzegamy je, dopiero gdy zaczyna ich brakować.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Pierwsza gwiazdka czy pierwsza... planeta? Tak rozpoznasz, że to już pora na kolację wigilijną


24 grudnia pojawienie się wieczorem pierwszej dostrzegalnej gwiazdy tradycyjnie oznacza, że można już zasiąść do wigilijnego stołu. Co zatem zobaczymy jako pierwsze światełko na niebie w 2021 r.?

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Najbardziej dramatyczna wyprawa polarna w historii. Antarktyczna podróż Douglasa Mawsona


Ponad sto lat temu Douglas Mawson widział, jak jego dwaj towarzysze umierają i znalazł się w samym środku antarktycznego piekła. Przeżył je cudem, a jego relację możemy poznać w książce Davida Robertsa „Samotność polarnika. Najwspanialsza historia o przetrwaniu w dziejach wypraw odkrywczych”, Wydawnictwa Słowne.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

O tych planetach i materiałach, które je tworzą, nie mieliśmy pojęcia


W ciągu ostatniej dekady odkryliśmy wiele planet spoza naszego Układu Słonecznego. Wiemy też, że większość gwiazd w naszej galaktyce posiada krążące wokół nich planety. Ale czy są one – oczywiście w przypadku tych skalistych – podobne do Ziemi? Badania astronomiczne i geologiczne ostatnich lat wskazują, że wiele z nich może być zbudowanych ze skał zbliżonych do tych występujących tutaj. Jednocześnie niedawne odkrycia sugerują również możliwość istnienia planet zbudowanych z materiałów całkowicie odmiennych od tego, co znamy z naszego Układu Słonecznego.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Pierwsza na świecie mumia ciężarnej kobiety. Odkrycie polskich naukowców


Płód znajdujący się w zmumifikowanej Egipcjance sprzed ponad dwóch tysięcy lat przetrwał do naszych czasów za sprawą bardzo nietypowego procesu rozkładu. Był on podobny do tego znanego z odkrywanych pradziejowych ciał w bagnach - uważa zespół polskich badaczy.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Niepokojące zjawisko. Tysiące języków zagrożone wyginięciem


Według badań przeprowadzonych w Australii, około połowy wszystkich języków na świecie jest zagrożona. Aż 1500 z nich może wyginąć do końca wieku — pisze Deutsche Welle.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Broń biologiczna jest łatwa w produkcji i do ukrycia, tania i skuteczna. Czy należy się jej obawiać?


Konwencję o zakazie prowadzenia badań, produkcji i gromadzenia zapasów broni biologicznej i toksycznej oraz o ich zniszczeniu przyjęto w 1972 r. Mimo to w ciągu 21 lat od jej podpisania Związek Radziecki stworzył największy na świecie i najbardziej zaawansowany technologicznie program badań nad bronią biologiczna. Klucz do tak ogromnej wiedzy daje możliwość wykorzystania jej przez najbardziej dyktatorskie reżimy i szaleńców naszych czasów. Czy to nie wystarczający powód, by się jej obawiać? - pytają Dorota Szadkowska i prof. Krzysztof Simon, autorzy "Wirusy kontra fake newsy. Czy możemy przetrwać bez medycyny?".

Źródło: wiadomosci.onet.pl

"Polski DiCaprio" komentuje film "Nie patrz w górę". Bije na alarm


Prof. Szymon Malinowski, fizyk atmosfery, w rozmowie z TOK FM skomentował film "Nie patrz w górę", który wywołał poruszenie na całym świecie. Naukowiec już wcześniej w głośnym filmie dokumentalnym alarmował, że świat stoi u progu katastrofy. Teraz nie ukrywa zdziwienia, że niektórzy nie biorą na poważnie zagrożeń dla naszej planety i aby je zauważyć, potrzebują filmu science-fiction.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Zmiany klimatu. Co czeka nas w 2022 r.? Ekspert: skutki będą coraz bardziej widoczne


Pewne zmiany, w tym także pozytywne, zostaną z nami. Na przykład to, że jest więcej pracy zdalnej, co w pewnym stopniu wpłynie na podróże. Choć to paradoksalnie w żadnym stopniu nie zmniejsza planów inwestycyjnych. Dalej budujemy wielkie autostrady, super porty lotnicze, nie dbamy zupełnie o bezpieczeństwo żywnościowe, nie dbamy o bezpieczeństwo energetyczne ani klimatyczne. Chcemy po prostu, by wszystko toczyło się jak do tej pory — mówi Onetowi prof. Szymon Malinowski, fizyk atmosfery, bohater filmu "Można panikować" oraz współzałożyciel portalu Nauka o klimacie, podsumowując 2021 r. i przewidując, co wydarzy się 2022 r.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Gigantyczna asteroida wkrótce przemknie obok Ziemi


Duża, skalista asteroida przeleci w przyszłym tygodniu obok Ziemi. Ma długość km i została zaklasyfikowana jako "potencjalnie niebezpieczna” ze względu na swoje rozmiary i regularne wizyty w pobliżu naszej planety – podał w środę specjalistyczny portal „ScienceAlert”.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Jak bardzo świadomie robisz zakupy? Sprawdź się w quizie

#zrodlo
Świadomie robiąc zakupy, możesz bardzo pomóc naszej planecie. I w tej “świadomości” nie chodzi o jakąś głęboką ekologiczną wiedzę, znaną tylko entuzjastom zielonej polityki. Wystarczy garść wiedzy z historii, geografii czy tzw. wiedzy życiowej, by zdrowiej dla nas, a korzystniej dla Polaków i środowiska robić zakupy. Sprawdź teraz swoją wiedzę w tym szerokim zakresie.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

2 procent, aby powstrzymać zmiany klimatyczne. Znaczący postęp może się dokonać kosztem jedynie niewielkiego ułamka światowego PKB

#zrodlo
W miarę pogłębiania się kryzysu klimatycznego coraz więcej osób przechodzi od fazy zaprzeczania do rozpaczy. Jeszcze kilka lat temu częściej słyszało się wypowiedzi ludzi zaprzeczających zmianom klimatycznym, bagatelizujących ogrom zagrożenia lub twierdzących, że jest o wiele za wcześnie, by się tym przejmować. Dziś coraz więcej ludzi twierdzi, że jest już za późno. Nadchodzi apokalipsa, a my nie możemy nic zrobić, by jej zapobiec – pisze w swoim eseju Yuval Noah Harari.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Co przeszkadza nam w dbaniu o klimat i środowisko? Okazuje się, że... mózg


— Im bardziej odległe jest to, co może się wydarzyć, w tym przypadku to, co nam zagraża, tym wydaje się mniej prawdopodobne. A z drugiej strony to, co jest przyjemne, jest na wyciągnięcie ręki. Jest więc bardziej realne. Nasz mózg, planując i wytwarzając motywację do różnych zachowań, kieruje się m.in. czynnikiem czasu przy szacowaniu prawdopodobieństwa jakiegoś wydarzenia, a także własnymi doświadczeniami, więc tak długo, jak długo dane zachowanie nie przynosi mi strat, tak długo instynktownie nie będziemy widzieć w nim zagrożenia — tłumaczy Onetowi badacz mózgu, neurobiolog dr Wojciech Glac. Naukowiec wyjaśnia nam, dlaczego tak trudno jest nam bronić się przed katastrofą klimatyczną, co wspólnego ma uzależnienie od papierosów z degradacją środowiska, a także, kiedy ludzki mózg włącza tryb hedonistyczny.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Kosmos jest lodowaty. Ale gdzie jest najzimniej?


Niedawno na półkuli północnej naszej planety rozpoczęła się astronomiczna zima. Jednak nawet najzimniejsze miejsca na Ziemi wypadają niewinnie w zestawieniu z najchłodniejszymi planetami i innymi obiektami we Wszechświecie.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Wiesz, co wydarzyło się 30 lat temu? Sprawdź się w specjalnym quizie historycznym


1993 r. był rokiem pełnym różnorakich wydarzeń. Część pamiętamy do dziś — jak pierwszy finał WOŚP — część mogła zniknąć w mrokach pamięci. Teraz możesz sprawdzić, jak wiele pamiętasz z 1993 r. albo dla młodszych użytkowników — jak wiele wiesz o 1993 r.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

reklama

reklama
Motoryzacja   Filmy   Finanse   Gry (eng)   Wiadomości (Strona główna)   Kobieta   Komputery   Wiadomości (eng)   Plotek   Turystyka   Praca   Sport
Kontakt z nami