Nauka  RSS
Nauka nie ma przed Tobą tajemnic? Sprawdź się w quizie!


Nauki ścisłe tłumaczą nam coraz większe fragmenty rzeczywistości. Jeśli lubisz nauki ścisłe, ten quiz jest dla Ciebie! Jeśli omijasz je szerokim łukiem - odpowiedz na przygotowane przez nas pytania, a dowiesz się wielu interesujących rzeczy. W każdym wariancie: wygrywasz! Gotowy? Powodzenia!

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Ogromna kometa zbliża się do Słońca. Są pierwsze sygnały o aktywności


Kometa C/2014 UN271 to jedna z potężniejszych, jakie naukowcy odkryli w ostatnim czasie. Właśnie zbliża się ona do Słońca z zewnętrznych obszarów Układu Słonecznego.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Czy miasto napędza burzę?


Gwałtowne burze to ogromne zagrożenie dla życia i komfortu mieszkańców miast, a także wielkie wyzwanie dla infrastruktury miejskiej. Powalone drzewa, porażenia piorunem i podtopienia to główne skutki intensywnych zjawisk konwekcyjnych w obszarach zurbanizowanych.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Stworzył "szklane jajko", by obserwować rozwój kurzego zarodka [WIDEO]


Znany ukraiński vloger i popularyzator nauki postanowił umieścić wnętrze zapłodnionego kurzego jaja w specjalnym inkubatorze. Obserwował rozwój pisklęcia, aż do jego wyklucia się. Niezwykłe nagranie umieścił w sieci. Eksperyment jest niesamowity.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Od prawie 20 lat nie mówił. Dzięki pionierskim badaniom może się komunikować


Przełom w badaniach nad ludzką mową. Sparaliżowany od prawie 20 lat mężczyzna może znowu samodzielnie komunikować się ze światem. Jego mózg został połączony z komputerem, który z impulsów elektrycznych oraz zachowania ciała odczytuje poszczególne słowa. Badania opisał "The New York Times".

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Błyskawiczna klasyfikacja galaktyk. Duże ułatwienie dla naukowców


Powstała sztuczna inteligencja, która w kilka sekund potrafi przypisać tysiące galaktyk do odpowiednich kategorii. Naukowcom taka czynność zajęłaby kilka miesięcy. Sklasyfikowanie kształtów galaktyk to ważny krok w stronę zrozumienia ich powstawania i ewolucji.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Sztuczna inteligencja zmieni świat. Tylko jak?


Według OECD sztuczna inteligencja więcej pracy wykreuje, niż zabierze - mówi w rozmowie z Robertem Walenciakiem z tygodnika "Przegląd" prof. Aleksandra Przegalińska*. Twierdzi, że najważniejsza w tym temacie jest umiejętność znalezienia odpowiedniego narzędzia i korzystania z niego.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

18 lat od poznania "instrukcji człowieka" - co kryje się w naszych genach?

#zrodlo
Nasze DNA osiągnęło "pełnoletniość". W 2003 r. ogłoszono ukończenie przełomowego projektu odczytania genomu, czyli zapisu informacji genetycznej organizmu człowieka. Poznaliśmy zapis, który decyduje o większości naszych cech – wyglądzie, upodobaniach, zainteresowaniach, a także predyspozycjach zdrowotnych. Prezentujemy 10 faktów na temat tej stosunkowo młodej dziedziny nauki, która w coraz większym stopniu wpływa na sposób naszego pojmowania życia.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Czy można kopnąć robota?

#zrodlo
Roboty stały się częścią naszego życia. Od tych sprzątających, poprzez pilnujące dystansu społecznego, na seksrobotach kończąc – są wszędzie. Dlatego stoimy przed wyzwaniem zorganizowania naszych wzajemnych interakcji. Kwestią często podnoszoną przy tej okazji jest przemoc wobec maszyn. Medialne zainteresowanie budzą przykłady takich zachowań za sprawą robotów Boston Dynamics.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Jak będzie wyglądało życie młodego Polaka w 2050 roku? "Największy stres dotknie tych, którzy dziś są nastolatkami"


Gdyby wejść w buty młodego obywatela Polski w 2050 r. - jaki może być największy zarzut, jaki będzie miał do nas i naszego pokolenia? O wyzwania, przed jakimi staną młodzi Polacy za kilkadziesiąt lat, zapytaliśmy Prezesa WWF Polska. W rozmowie z Onetem Mirosław Proppé podkreślił, że kryzysy w niektórych obszarach to już nie kwestia dwudziestu czy trzydziestu, ale kilkunastu najbliższych lat. Wskazuje również na kluczowy charakter edukacji klimatycznej. - Najgorszą rzeczą, jakiej dopuszczają się dziś politycy, jest odsuwanie trudnego tematu poza dyskusję, w dodatku za pomocą dziecinnych, nieracjonalnych argumentów - mówi. I jak sam dodaje: to jest przykładanie ręki do katastrofy.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Naukowcy sfotografowali atomy w rekordowej rozdzielczości. To szansa na rozwój nowych technologii


W 2018 r. do księgi rekordów Guinnessa został wpisany najdokładniejszy do tej pory mikroskop elektronowy wykonany przez grupę badawczą z Uniwersytetu Cornella. W ostatnich dniach ten sam zespół pobił swój rekord sprzed trzech lat i zbudował mikroskop o jeszcze większej rozdzielczości.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Mógłby zabić całą ludzkość, niektórzy wstrzykują go sobie w usta, a naukowcy mają pomysł na leczenie nim depresji


Część badaczy uważa, że zastrzyki z botoksem mogą wywoływać terapeutyczny efekt u osób chorych na depresję. Nie tylko dlatego, że wyeliminowanie zmarszczek, jak głoszą reklamy salonów piękności, poprawia samoocenę.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Naukowcy chcą wskrzesić ptaka, który już dawno wyginął w Polsce


Naukowcy planują przywrócić do życia gatunek ptaka, który dawno wyginął. Chodzi o dropie, czyli "polskiego strusia", który ze strusiem ma wspólny jedynie rozmiar i wagę.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

#NiechZyjePlaneta. Za nami pierwsza edycja, zaczynamy drugą!


Gdy mniej więcej rok temu ruszyliśmy w Onecie z akcją #NiechZyjePlaneta, mieliśmy dużo zapału, ambitne plany, ale też trochę mało pojęcia na temat skali zagrożenia, jakie niosą ze sobą zmiany klimatu. Dziś, bogatsi o tę wiedzę, zdajemy sobie sprawę, że musimy robić wszystko, by zatroszczyć się o naszą Ziemię. Innej nie mamy.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Oszczędzaj wodę! Specjalny matematyczny quiz wiedzy


Quiz ten nie wymaga wielkiej wiedzy matematycznej. Można korzystać z wyszukiwarek i kalkulatora. Liczy się logika i zdrowy rozsądek. Podobnie jak jest z korzystaniem z wody. Nie mamy jej za dużo na Ziemi, a zwłaszcza w naszym kraju, więc zanim zaczniecie quiz, zapraszam do zapoznania się z kilkoma alarmującymi faktami.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Udany start rakiety Virgin Orbit z polskimi satelitami na pokładzie


Należąca do koncernu Virgin Orbit rakieta LauncherOne zaliczyła w środę swoją drugą udaną misję, wynosząc na orbitę okołoziemską sześć satelitów, w tym dwa polskie satelity obserwacyjne firmy SatRevolution. - To ważna chwila dla wielu polskich firm - powiedział PAP prezes Polskiej Agencji Kosmicznej.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Polacy po raz kolejny najlepsi w dziedzinie sztucznej inteligencji. Synerise wśród zwycięzców prestiżowego konkursu Twittera


Polacy inżynierowie udowodnili, że konsekwentnie realizowane inwestycje we własne IP w dziedzinie sztucznej inteligencji, są doceniane na świecie. Tym razem nieznacznie ustępując specjalistom z NVIDIA, spółki wycenianej obecnie na 500 mld dolarów, znaleźli się wśród zwycięzców najbardziej prestiżowego konkursu na świecie, związanego z systemami rekomendacji pod patronatem Twittera.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Rakieta LauncherOne wyniesie na orbitę okołoziemską dwa polskie satelity


Należąca do koncernu Virgin Orbit rakieta LauncherOne, w ramach swojego drugiego w historii pełnego lotu, w środę wyniesie na orbitę okołoziemską dwa satelity wrocławskiej firmy SatRevolution. - To początek naszej ekspansji - powiedział jeden z dyrektorów firmy.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Kosmiczne problemy NASA. Teleskop Hubble'a od tygodnia nie działa

#zrodlo
Amerykańscy naukowcy już od tygodnia nie mają kontaktu z Teleskopem Hubble'a. Winna jest temu awaria głównego komputera. Trzy kolejne próby rozwiązania problemu się nie powiodły. NASA rozważa przełączenie teleskopu na komputer zapasowy.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Na niebie można zaobserwować planety i wyjątkowe zjawiska. Trzeba tylko wiedzieć kiedy i gdzie patrzeć


W Polsce czas wakacji nie całkiem sprzyja podziwianiu nieba, gdyż letnie noce są u nas krótkie. Do tego, w zależności od konkretnego miejsca na mapie naszego kraju, przez określoną liczbę dni w roku są one… wyjątkowo jasne. Z drugiej strony lato to czas urlopów, wyjazdów i ciepłych wieczorów spędzanych w ogrodzie. Patrzmy więc w letnie niebo, szukając na nim nie tylko gwiazd.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Czego Jaś się nie nauczy… o klimacie?


Społeczeństwo potrzebuje kompleksowej i rzetelnej edukacji klimatycznej, dostarczającej narzędzi do zrozumienia i zapobiegania skutkom zmiany klimatu. Organizacja Narodów Zjednoczonych wielokrotnie apelowała o zwiększenie wysiłków na rzecz globalnej edukacji klimatycznej. Odpowiadając na wezwanie ONZ, o wprowadzenie w Polsce rzetelnej edukacji nt. zmiany klimatu apeluje młodzież, a także środowiska akademickie i eksperckie.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Koronawirus. Jak przygotować się do szczepienia przeciw COVID-19?


Koronawirus zmobilizował koncerny farmaceutyczne i świat nauki do wynalezienia i produkcji skutecznej szczepionki, która powstrzyma pandemię COVID-19. To choroba, która utrudnia życie na całym świecie. Aktualnie, w Polsce, mamy dostępne cztery różne szczepionki. Na ich skuteczność ma wpływ to jak przygotujemy się do szczepienia przeciw COVID-19.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Szczepionka AstraZeneca. Kiedy najlepiej przyjąć drugą dawkę szczepionki?


Szczepionka AstraZeneca to jeden z dostępnych i dopuszczonych do obrotu na terenie Unii Europejskiej, preparat, który ma chronić nas przez zachorowaniem na COVID-19 lub przynajmniej złagodzić objawy tej choroby. Szczepionka AstraZeneca jest podawana w dwóch dawkach. Sprawdź kiedy najlepiej przyjąć drugą dawkę szczepionki, aby była najskuteczniejsza.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Do Ziemi zbliża się asteroida. Czy grozi nam niebezpieczeństwo?

#zrodlo
Potencjalnie niebezpieczna asteroida już 25 czerwca zbliży się do Ziemi. Obiekt nazwany 2010 NY65 ma 187 m długości. Przemierza Układ Słoneczny z prędkością ponad 48 tys. km na godz. Jak poważne jest ryzyko, że asteroida zagrozi naszej planecie?

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Cyberprzestrzeń areną wojny? Największe państwa już tam walczą


Wiele wskazuje na to, że państwa o najwyższym poziomie rozwoju gospodarczego już wybrały cyberprzestrzeń jako płaszczyznę rywalizacji skuteczną i bardziej bezpieczną od tradycyjnych konfliktów zbrojnych – USA, Chiny i Rosja od gorącej wojny wolą „zimną wojnę w cyberprzestrzeni”.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Zdjęcia początków Wszechświata. Polski udział w niezwykłej publikacji


Międzynarodowy zespół naukowy, w którego składzie znaleźli się astronomowie z polskich ośrodków badawczych, opublikował najdokładniejszą jak dotąd mapę wycinka młodego Wszechświata. Wykorzystano w tym celu sieć odbiorników radiowych o nazwie LOFAR. Ta „starożytna” mapa jest tak głęboka, że ukazuje nam obrazy pierwszych, dopiero formujących się galaktyk.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Badania wskazują, że to Maorysi pierwsi odkryli Antarktydę


Podania historii mówionej Polinezji wskazują, że maoryski odkrywca Hui Te Rangiora już w VII wieku n.e. podróżował na lodowy kontynent - informuje brytyjski dziennik "Guardian".

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Powstał pierwszy na świecie "słownik mowy słoni". Prace nad nim trwały od 40 lat

#zrodlo
Powstał pierwszy na świecie słownik mowy słoni afrykańskich. Joyce Polle opisała wszystkie zachowania i dźwięki tych zwierząt. Badaczka pracowała nad projektem prawie 40 lat. Jako pierwszy sprawę opisał magazyn "National Geographic".

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Zaćmienie Słońca. Operatorzy systemów energetycznych przygotowują się do wydarzenia


Rosnąca rola fotowoltaiki w systemach energetycznych sprawia, że operatorzy przesyłowi, odpowiedzialni za stabilne działanie tych systemów muszą brać pod uwagę takie zjawiska, jak zaćmienia Słońca. Przygotowują się więc zawczasu na czwartkowe zjawisko.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Sonda Juno zbliża się do największego księżyca Jowisza. Historyczna chwila


Sonda kosmiczna Juno znajdzie się w poniedziałek w odległości 1 038 km od powierzchni Ganimedesa, największego księżyca Jowisza. - Podlatując tak blisko, przeniesiemy eksplorację planety w XXI wiek - mówią badacze z NASA.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

reklama

reklama
Motoryzacja   Filmy   Finanse   Gry (eng)   Wiadomości (Strona główna)   Kobieta   Komputery   Wiadomości (eng)   Plotek   Turystyka   Praca   Sport
Kontakt z nami