Nauka  RSS
Nasi kuzyni dzieciobójcy. O nietypowym przykładzie morderstwa wśród kapucynek


Choć dzieciobójstwo wśród samców zdarza się w naturze stosunkowo często, dopiero niedawno opisano pierwszy przypadek mordu na młodym dokonanego przez samicę kapucynki. Około 20-letnia samica opiekująca się dwutygodniowym dzieckiem została zaatakowana przez 8-letnią samicę. Dziecko zostało ciężko ranione i ostatecznie zginęło. O kilku hipotezach wyjaśniających dzieciobójstwo z rąk samic pisze Łukasz Kwiatek dla Onetu.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Wylesianie Amazonii gwałtownie przyspieszyło. "To jest wstyd, to jest zbrodnia!"


W porównaniu z poprzednim rokiem poziom wylesiania brazylijskiej Amazonii wzrósł aż o 22 proc. Jak wynika z najnowszych danych, Amazonia wylesia się najszybciej od 15 lat. Skutki będą katastrofalne.

Tagi: Amazon, Azyl
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Czy stać nas na brak edukacji klimatycznej? [KOMENTARZ]


Zakończył się COP26 w Glasgow. Jego głównym celem była solidarność klimatyczna i troska o los przyszłych pokoleń. Wybiegając w przyszłość, często zapominamy, że zmiana klimatu już dramatycznie odciska swoje piętno na najmłodszych - pisze Zofia Piwowarek, Dyrektorka ds. Rozwoju i Programu Climate Positive w UN Global Compact Network Poland.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Autorka bestsellera o zanieczyszczeniu powietrza: polskie przywiązanie do węgla drastycznie zawęziło perspektywę


W Polsce węgiel jest niesamowicie związany z kulturą i tożsamością. Dla niektórych to wręcz kwestia egzystencjalna dla kraju jako takiego. To kompletny brak wyobraźni — mówi w rozmowie z Onetem Beth Gardiner, autorka nagradzanej książki o zanieczyszczeniu powietrza "Uduszeni. Toksyczna prawda o powietrzu, którym oddychamy". Dziś razem z Airly publikujemy coroczny raport o stanie powietrza w Polsce.

Tagi: Praca
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Na szczycie COP26 nie ma sprawiedliwości [KOMENTARZ]


Lata bierności wobec kryzysu klimatycznego postawiły ludzkość w sytuacji bez wyjścia. Musimy natychmiast odejść od paliw kopalnych. Na ulicach Glasgow tłumne protesty mówią politykom: zawiedliście nas – pisze w komentarzu dla Onetu Agnieszka Kula, aktywistka Młodzieżowego Strajku Klimatycznego.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

2030 r. to najpóźniejszy moment na odejście od węgla [KOMENTARZ]


Lata trzydzieste i lata czterdzieste nie wystarczą. Zdaniem naukowców, by zatrzymać kryzys klimatyczny, Polska musi odejść od węgla do roku 2030 – pisze dla Onetu Wiktoria Jędroszkowiak, aktywistka klimatyczna.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Soczewki grawitacyjne. Czyli w jaki sposób przyglądamy się galaktykom powstałym krótko po początku świata


Bardzo odległe galaktyki są zwykle widoczne jako bardzo słabo świecące. Można więc powiedzieć, że soczewki grawitacyjne pogłębiają nasz wgląd w kosmos. Soczewkowanie grawitacyjne sonduje bowiem rozkład materii w galaktykach i ich gromadach oraz umożliwia obserwacje bardzo odległego Wszechświata.

Tagi: Kosmos
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Polska dokona skoku cywilizacyjnego czy zostanie skansenem? Wszystko zależy od naszych działań wokół klimatu


Były kraje, które lata temu przeprowadziły rewolucję przemysłową i dzięki temu stały się bogate. Były też kraje, które odrzucały twórczą destrukcję rewolucji. Nie chciały dokonywać przemian społecznych i na długi czas stały się skansenami, które nie radziły sobie w rywalizacji z nowoczesnymi gospodarkami. Nie chcę tego samego losu dla Polski teraz, gdy buduje się zielony ład - mówi w rozmowie z Onetem Marcin Popkiewicz, popularyzator nauki, współautor portalu Nauka o Klimacie.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Deklaracja ws. metanu. To jeden z największych sukcesów COP26

#zrodlo
Metan jest gazem cieplarnianym, który przez pierwsze 20 lat obecności w atmosferze wiąże ciepło 80 razy bardziej niż dwutlenek węgla. To dlatego jest tak bardzo niebezpieczny i to dlatego ogłoszenie deklaracji w sprawie redukcji emisji metanu jest tak ważne.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

W USA odkryto, że jelenie chorują na COVID-19. To groźba nowych mutacji


Jelenie zarażają się od ludzi COVID-19, a w ich organizmach koronawirus może mutować – wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z uniwersytetów stanowych w Pensylwanii i Iowa, które w czwartek przytacza "USA Today".

Tagi: USA
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Alarmujące dane o zmianach klimatu. Ekspert zapowiada: Pojawią się konflikty o wodę, ziemię i miejsce do życia


Kryzys klimatyczny się nasila. Coraz większa powierzchnia Ziemi ma klimat, który jest bardzo uciążliwy dla człowieka. Naukowcy ostrzegają przed tym, że do połowy wieku aż 216 mln ludzi może być zmuszonych do opuszczenia miejsca swojego zamieszkania przez klimat. – Wygląda to bardzo pesymistycznie – powiedziała w rozmowie Onetem dr hab. Dorota Heidrich z Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

"Zachowawczo, mało ambitnie i nijako". Eksperci od klimatu komentują wystąpienie premiera na COP26


Premier Mateusz Morawiecki wystąpił na zainaugurowanym w niedzielę szczycie klimatycznym COP26 w Glasgow. Wystąpienie szefa polskiego rządu komentują eksperci zajmujący się tematyką klimatyczną.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Komentarz po wystąpieniu premiera na COP26. "Nie mamy czasu na mydlenie oczu"


Nie umiem zliczyć, ile razy zwracałam się do polityków z tym samym apelem. "Dość gadania, czas działać", "Nasza przyszłość w waszych rękach", czy "Wasza bierność, nasza złość" to tylko niektóre z haseł na transparentach, pod którymi protestowałam dla bezpiecznej przyszłości i sprawiedliwości klimatycznej - pisze w komentarzu dla Onetu Wiktoria Jędroszkowiak, aktywistka klimatyczna.

Tagi: Polityka
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Chiny blisko uruchomienia stacji kosmicznej. Możliwość rozwoju technologii wojskowych wzbudza niepokój Zachodu


Chiny wysłały na orbitę drugi zespół taikonautów budujących stację kosmiczną Tiangong ("niebiański pałac"). Zgodnie z planem stacja zacznie działać w 2022 r. Ma się tam odbyć ponad tysiąc eksperymentów z różnych dziedzin nauki, w tym projekt współtworzony przez badaczy z Polski.

Tagi: Wojsko, Chiny
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Jak to jest (i nie jest) z kotem Schrödingera?


O hipotetycznym kocie, który jest równocześnie żywy i martwy, słyszał chyba każdy. O co właściwie chodziło Erwinowi Schrödingerowi, jednemu z twórców mechaniki kwantowej, gdy rozmyślał o losach zamkniętego w pudełku zwierzaka? O tym pisze specjalnie dla Onetu dr Tomasz Miller.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Tradycyjny wypas owiec jest korzystny dla środowiska? Okazuje się, że tak


Górski, leśny krajobraz, przeplatany charakterystycznymi halami, to jeden z najbardziej polskich widoków, jakie możemy sobie wyobrazić. Tradycyjne pasterstwo zanika, a więc i te wycięte z drzew placki terenu wydają się być swego rodzaju przeżytkiem i zaledwie wspomnieniem po wędrujących stadach owiec. Wydawałoby się, że to szansa dla natury na odbudowę i powrót drzew do należnych im miejsc. Czy to jednak rzeczywiście korzystne dla tego środowiska? Niekoniecznie.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Prawnuk Siedzącego Byka odnaleziony przez naukowców. Wykorzystali nową metodę


Żyjący prawnuk Siedzącego Byka został odnaleziony - poinformowała w czwartek BBC. Dokonano tego dzięki nowatorskim badaniom DNA, pochodzącego z próbki jego włosów. Legendarny wódz poprowadził zwycięską dla rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej bitwę nad rzeką Little Bighorn z 1876 r.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Naukowcy odkryli niezwykły rubin. Ślady życia sprzed 2,5 mld lat


Szlachetny kamień został odnaleziony na Grenlandii - informuje CNN. W rubinie, który liczy 2,5 mld lat, naukowcy odkryli ślady życia prehistorycznego z czasów, gdy na Ziemi brakowało jeszcze tlenu.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Ludzki organizm po raz pierwszy nie odrzucił nerki przeszczepionej z genetycznie zmodyfikowanej świni

#zrodlo
Chirurdzy nowojorscy dokonali przeszczepu nerki z genetycznie zmodyfikowanej świni, której nie odrzucił organizm człowieka, poinformowała we wtorek Agencja Reutera, oceniając eksperyment jako postęp w złagodzeniu „tragicznego niedoboru ludzkich narządów do przeszczepów”.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Potężne asteroidy zbliżają się do Ziemi. Szanse uderzenia w naszą planetę nie są zerowe


W ciągu kilku najbliższych tygodni w pobliżu naszej planety przemknie kilka potężnych asteroid. Jedna z nich, która stosunkowo blisko Ziemi pojawiła się w piątek, była większa od egipskiej Wielkiej Piramidy Cheopsa w Gizie, niewiele ustępując rozmiarami Empire State Building.

Tagi: Piraci
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Łazik potwierdził istnienie jeziora oraz rzeki na Marsie


Marsjański łazik Perseverance (Wytrwałość) wystrzelony w ramach misji badawczej amerykańskiej agencji kosmicznej NASA od lutego pokonał już 2,6 km, potwierdził istnienie jeziora oraz rzeki na Marsie i pozyskał dwie z ok. 40 planowanych próbek.

Tagi: Ameryka
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Statystyki są bezwzględne. Wszyscy idealizujemy swoich partnerów i partnerki


Prawie wszyscy idealizujemy swoje związki. Czy to jednak coś złego? Badania Sandry Murray pokazały, że osoby, które idealizują partnera, są bardziej zadowolone ze związku. Pary podtrzymujące pozytywne iluzje są bardziej zaangażowane w relację i skuteczniej radzą sobie z rozczarowaniami i konfliktami - pisze dla Onetu dr hab. Magdalena Śmieja.

Tagi: Badania
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Obcy grzyb doprowadza do wymierania w Europie jesionów. Polscy naukowcy mają pomysł na ich uratowanie


Naukowcy nie mają pewności. Wydaje mi się, że dużą rolę odegrały tu zmiany klimatu, zaburzenia w gospodarce wodnej różnych ekosystemów oraz zanieczyszczenie środowiska. W ten sposób grzyb z organizmu obojętnego dla jesionu stał się dla niego patogenem - tłumaczy biofizyk i biochemik roślin dr Dariusz Latowski w rozmowie z Michałem Sowińskim dla Onetu.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Naukowcy po raz pierwszy odkryli tę chorobę u szympansów. "To niespotykane"


Naukowcy z Uniwersytetu w Exeter w Wielkiej Brytanii oraz Instytutu Roberta Kocha wykryli trąd u dzikich szympansów w dwóch rejonach Afryki Zachodniej. Choroba, powodująca zmiany skórne i utratę części ciała, to poważne wyzwanie dla zwierząt zagrożonych wyginięciem.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Tych katastrof naturalnych w Polsce będzie coraz więcej. "Dotyczą i dotykają każdego z nas"


W Polsce doskwierać nam będą głównie susze i powodzie, w tym powodzie błyskawiczne, tzw. flash floody, które potrafią w parę godzin zalać miasto. Do tego silny wiatr, wręcz trąby powietrzne – niektóre mogą nabrać charakteru tornad i częste, gwałtowne burze. No i oczywiście groźne fale upałów – wymienia w rozmowie z Onetem rzecznik prasowy IMGW-PIB, hydrolog Grzegorz Walijewski.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Niedoceniony i pogardzany. Czego nie wiemy o gołębiu?

#zrodlo
Biorąc pod uwagę, jak imponująca jest inteligencja tych skrzydlatych stworzeń, spoglądanie na gołębie z góry należało uznać za co najmniej niestosowne - pisze Nina Burton w książce "Bujne życie pewnego domu. O przyrodzie mówiącej wieloma językami". Autorka przygląda się z bliska różnorodności i bogactwu świata biologii. Wyjątkowym polem do obserwacji stają się dla niej nie odległe kontynenty, na których gości podczas wakacyjnej eskapady, ale pozornie dobrze znane otoczenie własnego domu.

Tagi: Intel
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Pierwszy tego typu raport o hodowlach ośmiornic. To ostatni dzwonek na ich powstrzymanie


Ośmiornice to zwierzęta, które nie nadają się do hodowli. Będą miały fatalny dobrostan i proszę mi wierzyć, że biorąc pod uwagę cechy, jakie mają ośmiornice, nie jest to możliwe, by zapewnić im godne warunki w przemysłowej hodowli - mówi nam dyrektor zespołu ds. dobrostanu ryb i ochrony środowiska wodnego w Fundacji Compassion Polska dr Krzysztof Wojtas. Opublikowany raport o tych zwierzętach jest pierwszym tego typu na świecie. Ekspert wyjaśnia nam, co sprawia, że ośmiornice są tak wyjątkowe, a uprzemysłowienie ich hodowli tak niebezpieczne.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Specjalny quiz wiedzy ogólnej z drugim życiem


Niestety, współczesny świat przyzwyczaja nas do jednorazówek. Często rzeczy, które da się jeszcze "doużywać" albo chociaż przerobić na coś nowego, lądują w śmieciach. A można im przecież dać drugie życie i jeszcze raz wykorzystać! Tak jak w tym quizie wiedzy ogólnej - dajemy pytaniom drugie życie.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Niepokojące wyniki badań. Ziemia nam "gaśnie". Skutki mogą być opłakane


Globalne ocieplenie powoduje, że Ziemia staje się coraz ciemniejsza i przez to odbija coraz mniej światła słonecznego. Może to nieść ze sobą szereg daleko idących konsekwencji w przyszłości - ostrzegają naukowcy.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Trwa walka, by "ryba dinozaur" wróciła do polskich wód


- Mówiąc metaforyczne, jesiotr jest "dinozaurem" wśród ryb, ponieważ jako gatunek nie zmienił się od epoki tych wielkich gadów. 200 mln lat temu wyglądał dokładnie tak samo, jak wygląda teraz - mówiła w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" dr Alicja Pawelec z WWF Polska. Organizacja ta pracuje nad przywróceniem jesiotra do polskich wód.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

reklama

Polecamy
Brytyjska mutacja wirusa daje inne objawy

Brytyjska odmiana wirusa może u pacjentów objawiać się częściej bólem gardła i nie zawsze utratą węchu i smaku - powiedział w czwartek prof. Wojciech Maksymowicz, powołując się na doniesienia naukowych czasopism. Maksymowicz zaapelował do mieszkańców Olsztyna oraz Warmii i Mazur, by przestrzegali obostrzeń sanitarnych.

Tagi: USA, Olsztyn
Źródło: nauka.wiara.pl

reklama
Motoryzacja   Filmy   Finanse   Gry (eng)   Wiadomości (Strona główna)   Kobieta   Komputery   Wiadomości (eng)   Plotek   Turystyka   Praca   Sport
Kontakt z nami