Nauka  RSS
Polscy paleontolodzy odkryli najstarszy dwukorzeniowy ząb prassaka


Zaledwie 2 cm mierzy fragment żuchwy wraz z dwoma dwukorzeniowymi zębami, który należał do nieznanego dotąd prassaka przypominającego ryjówkę, sprzed 215 mln lat. O najstarszym takim znalezisku na świecie informują Polacy na łamach "PNAS".

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Jak oszukać ewolucję? "Jest to na tyle genialny mechanizm, że zawsze znajdzie rozwiązanie"


Zapobieganie starzeniu to Święty Graal medycyny. Obecnie znamy bardzo wiele procesów biochemicznych w organizmie człowieka, które potrafią życie wydłużyć, albo opóźnić starzenie - mówi Onetowi dr Szymon Drobniak, biolog ewolucyjny. Z naukowcem rozmawiamy zarówno o wyścigu ewolucyjnym, jak i wyścigu z ewolucją.

Tagi: Medycyna
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Geny przejęte od neandertalczyków mają istotny wpływ na podatność na COVID-19

#zrodlo
Warianty genów, które odziedziczyliśmy po naszych wymarłych krewniakach, neandertalczykach, wiążą się z większą podatnością na ciężką postać COVID-19 – poinformowali naukowcy na łamach tygodnika "Nature". - To uderzające, że genetyczne dziedzictwo przejęte od neandertalczyków ma tak tragiczne konsekwencje w trakcie obecnej pandemii – komentuje prof. Svante Paabo, który kierował zespołem z Uniwersytetu Technologicznego na Okinawie.

Tagi: Kina
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Czy człowiek jest mięsożercą? "Moda" na wegetarianizm trwa miliony lat

#zrodlo
- Ewolucja od weganina do mięsożercy trwała miliony lat. Mięso bardziej szkodzi człowiekowi, niż sprawia, że jest silny i zdrowy. Tak naprawdę jedzenie mięsa to w dużej mierze kwestia kulturowa, nie biologiczna – mówi Onetowi Marianna Darżynkiewicz-Wojcieska, edukatorka i kierowniczka zespołu Pracowni Edukacji Ogrodu Botanicznego UW.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Dlaczego ludzie rezygnują z jedzenia mięsa? "Ważny punkt w walce o przyszłość planety"


Dzisiaj, gdy nie musimy już walczyć z innymi plemionami o dostęp do świeżych produktów spożywczych, równie dobrze możemy nie jeść mięsa, a potrzebną liczbę kalorii dostarczyć w sposób bardziej zdywersyfikowany, bazując na pokarmach roślinnych. Mięso wcale nie musi być podstawą naszej diety - mówi Onetowi dr Justyna Pokojska, socjolog Uniwersytetu Warszawskiego.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Kto emituje najwięcej dwutlenku węgla? Najnowszy raport Oxfam daje do myślenia


W 25-letnim okresie bezprecedensowego wzrostu emisji najbogatszy procent ludności świata odpowiadał za ponad dwa razy większe zanieczyszczenie dwutlenkiem węgla niż biedniejsza połowa ludzkości, na którą składało się 3,1 miliarda ludzi – takie wnioski wypływają z najnowszego raportu Oxfam.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Jak zjadanie zwierząt zabija naszą planetę?

#zrodlo
Na świecie żyje 7,6 miliarda ludzi – jeszcze nigdy nie było nas tak wielu. To wcale jednak nie oznacza, że jesteśmy największą grupą ssaków zamieszkujących Ziemię. Stanowimy zaledwie 36 proc. Kim są pozostali? W 60 proc. to sprowadzone przez nas na świat zwierzęta hodowlane. Powiększająca się z roku na rok przemysłowa hodowla przyczynia się do nieodwracalnego niszczenia naszego wspólnego domu.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

"Nadzieja wymiera ostatnia". Najnowszy raport WWF


Przez niecałe pół wieku łączna liczebność populacji dzikich zwierząt kręgowych na Ziemi, czyli ssaków, ptaków, płazów, gadów i ryb zmniejszyła się o dwie trzecie. Poznaliśmy najnowszy raport WWF: Living Planet Report 2020.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Czy powrót do szkół w czasie pandemii był dobrze przygotowany? Weź udział w badaniu

#zrodlo
Co sądzisz na temat powrotu dzieci do szkół? Czy uważasz, że są tam bezpieczne? Te i inne pytania znajdują się w najnowszej ankiecie dot. koronawirusa. Zachęcamy do wypełnienia badania! Pandemia od marca wpływa na szereg dziedzin naszego życia. Jak zmieniają się nasze postawy? W Onecie od wielu tygodni prezentujemy wyniki inteligentnych testów firmy Neurohm. Możemy to robić, dzięki Państwa zaangażowaniu. Dziś po raz kolejny zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnej ankiecie.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Spora planetoida przeleci blisko Ziemię


Obok naszej planety przeleci we wtorek asteroida o oznaczeniu (2011 ES4) - informuje NASA. Dystans będzie zdecydowanie mniejszy, niż odległość do Księżyca.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Eksperci: nowe, inwazyjne gatunki doczekają się naturalnych wrogów

#zrodlo
Azjatycka ćma bukszpanowa i inne, nowe w naszej strefie owady w końcu doczekają się naturalnych wrogów. Dziś, by je zwalczać, ludzie sięgają po środki chemiczne. O wiele lepiej jednak zadbać o różnorodność w ogrodach - przekonuje entomolog prof. Stanisław Czachorowski.

Tagi: Azja
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Ekologiczna konieczność czy nowy trend. Dlaczego warto zbierać deszczówkę?


Coraz częściej odczuwamy negatywne skutki suszy, która od kilku lat dotyka cały kraj. Na skutek wzrostu temperatur, mniejszej wilgotności powietrza i wzrostu parowania deficyt wody staje się realnym problemem. W zabetonowanych miastach aż do 90 proc. spadającej w czasie deszczu wody spływa kanalizacją do rzek.

Tagi: Susza, WOÅšP
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Fala upałów na Syberii "prawie niemożliwa" bez zmian klimatu


Ostatnie długotrwałe upały na Syberii od stycznia do czerwca 2020 r. byłyby prawie niemożliwe bez wpływu zmian klimatu spowodowanych przez człowieka – wynika z analizy przeprowadzonej przez rosyjskich klimatologów.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Jak oceniasz wczorajsze "debaty" kandydatów na prezydenta? [ANKIETA]


Andrzej Duda czy Rafał Trzaskowski? Kto lepiej wypadł we wczorajszym korespondencyjnym pojedynku? Na kogo zagłosujesz w niedzielnych wyborach? Zapraszamy do udziału w inteligentnym badaniu firmy Neurohm. Dzięki państwa zaangażowaniu mamy szansę poznać postawy i przekonania dotyczące wczorajszych spotkań kandydatów.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Czy przez pandemię straciłaś/straciłeś pracę? Weź udział w badaniu


Jak pandemia wpłynęła na twoją pracę? Czy obawiasz się kolejnego wirusa z Chin? Te i inne pytania znajdują się w najnowszej ankiecie dot. koronawirusa. Pandemia od marca wpływa na szereg dziedzin naszego życia. Jak zmieniają się nasze postawy? W Onecie od wielu tygodni prezentujemy wyniki inteligentnych testów firmy Neurohm. Możemy to robić, dzięki Państwa zaangażowaniu. Dziś po raz kolejny zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnej ankiecie.

Tagi: USA, Firmy, Intel
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Gdzie najłatwiej zarazić się koronawirusem? Czy skorzystasz ze szczepionki? Weź udział w badaniu


Koronawirus od marca wpływa na szereg dziedzin naszego życia. Jak zmieniają się nasze postawy? Czy boimy się zarażenia i czy chcielibyśmy przetestować się na koronawirusa? W Onecie od wielu tygodni prezentujemy odpowiedzi na te pytania. Możemy to robić, dzięki Państwa zaangażowaniu. Dziś po raz kolejny zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnej ankiecie.

Tagi: USA
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Tej nocy będzie początek astronomicznego lata


Tegoroczne astronomiczne lato rozpocznie się w sobotę 20 czerwca o godz. 23:44. Latem, na nocnym niebie miłośnicy astronomii mogą obserwować dobrze widoczne planety, przeloty Międzynarodowej Stacji Kosmicznej czy rój meteorów - Perseidów, zwanych spadającymi gwiazdami.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Co Polacy myślą o kolejnym etapie odmrażania gospodarki? Weź udział w badaniu

#zrodlo
Koronawirus obecny jest w naszym życiu - tym społecznym, ale czasami również prywatnym - już od marca. Jak zmieniają się nasze postawy? Czego oczekujemy od państwa? Czego się boimy a co nas uspokaja? W Onecie od wielu tygodni prezentujemy odpowiedzi na te pytania. Możemy to robić, dzięki Państwa zaangażowaniu. Dziś po raz kolejny zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnej ankiecie.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Powstały ludzkie komórki przezroczyste, jak u kałamarnicy


Do hodowanych w laboratorium ludzkich komórek naukowcy wprowadzili gen dla białka, które pozwala kałamarnicom stawać się przezroczystymi i zmieniać barwę. Ludzie raczej nie staną się niewidzialni, ale metoda może pomóc w medycznych i biologicznych badaniach.

Tagi: Badania
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Każdy dzień bez wdrożenia społecznego dystansu wydłuża epidemię o 2,4 dnia

#zrodlo
Miasta, w których szybciej zarządzono społeczny dystans, szybciej też epidemię opanowały - wynika z analizy danych z 58 chińskich miast. Według naukowców jeden dzień zwłoki z wdrożeniem izolacji "wydłużał" czas trwania epidemii o 2,4 dnia.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

W piątek częściowe zaćmienie "truskawkowego Księżyca"


W najbliższy piątek na wieczornym niebie będzie można zobaczyć pełnię "truskawkowego Księżyca", nazywaną też Różanym albo Gorącym Księżycem. Przy wschodzie Księżyca będzie też widoczne także jego półcieniowe zaćmienie.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Ważne odkrycie badaczy. Może przyczynić się do odpowiedzi, jak powstają galaktyki


Nasza galaktyka otoczona jest obszarem, który jest znacznie gorętszy, niż wcześniej sądzili naukowcy. Co więcej, inne galaktyki mogą być otoczone przez taki sam gorący pierścień. Nowe odkrycia mogą pomóc zrozumieć sposób, w jaki powstają galaktyki - pisze "The Independent".

Tagi: Znaczki
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Kapsuła załogowa Dragon zacumowała do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej [ZDJĘCIA]


Dwaj amerykańscy astronauci Robert Behnken i Douglas Hurley z kapsuły Dragon są już na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Misja firmy SpaceX miliardera Elona Muska oraz NASA przebiegła w weekend bez zakłóceń.

Tagi: Firmy, Ameryka
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Kapsuła załogowa Dragon zacumowała do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej


Dokowanie rozpoczęło się po godzinie 16.18 czasu polskiego, około 19 godzin po wyniesieniu na orbitę przez rakietę Falcon 9. Do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) dotarli tym samym dwaj amerykańscy astronauci, którzy pierwszy raz po 9 latach przerwy startowali z amerykańskiej ziemi. Był to także pierwszy start rakiety skonstruowanej przez komercyjną firmę Elona Muska SpaceX.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Prof. Andrzej Dragan: przełomowym momentem dla nauki był wybuch bomby atomowej


- Trudno wyobrazić sobie dziś Alberta Einsteina, który próbuje sformułować teorię względności. Musiałby rozpisać grant na pięć lat do przodu – mówi w rozmowie z Onetem fizyk, prof. Andrzej Dragan. Z naukowcem rozmawiamy przy okazji polskiej premiery znakomicie ocenianej książki "How to. Jak? Absurdalnie naukowe rozwiązania codziennych problemów" Randalla Munroe'a.

Tagi: Alberta
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Naukowcy: za pół wieku miejsce życia 3,5 mld ludzi będzie niemożliwe do zamieszkania


Jeśli utrzymamy obecny poziom emisji gazów cieplarnianych, obszary zamieszkane przez 1/3 ludności stanie się niemożliwy do zamieszkania – wynika z analizy naukowców z Chin, Europy i USA, którą publikuje pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Pozytywy płynące z epidemii? Przestaliśmy umierać z powodu smogu


Mniejsze zanieczyszczenie powietrza, spowodowane ograniczeniami związanymi z pandemią COVID-19, uratowało w Polsce więcej osób, niż zmarło z powodu koronawirusa – wynika z raportu organizacji badawczej CREA, zajmującej się energetyką i kwestiami smogowymi.

Tagi: USA
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Zamykajmy okna, nadciąga chmura z Czarnobyla? Nawet jeśli, to nic nie trzeba zamykać [KOMENTARZ]


Wielu z Was dostało dziś zapewne wiadomość na swoim Facebooku, która mogła, a nawet powinna zaniepokoić. W skrócie, fizycy z Polskiej Akademii Nauk mieli ostrzegać, że nad Polskę nadciąga chmura z Czarnobyla, wobec czego trzeba pozamykać okna i pod żadnym pozorem nie wychodzić na zewnątrz. Czy faktycznie powinniśmy się bać?

Źródło: wiadomosci.onet.pl

2020 rokiem katastrof naturalnych? Wszystko na to wskazuje


Cały świat pochłonęła walka z pandemią koronawirusa, spychając na dalszy plan inne zagrożenia. A wiele wskazuje na to, że nawet bez ataku wirusa bieżący rok może zostać zapamiętany jako szereg następujących po sobie katastrof naturalnych.

Tagi: USA
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Wszechświat jednak nie rozszerza się równomiernie? Możliwe, że upada jeden z filarów kosmologii


Badania niemieckich naukowców współpracujących z NASA mogą przewrócić do góry nogami współczesną astronomię. – Jeżeli tak faktycznie się stanie, trzeba będzie zweryfikować wyniki wielu badań – mówi Onetowi dr Weronika Śliwa*, astronom z Centrum Nauki Kopernik.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

reklama

reklama
Motoryzacja   Filmy   Finanse   Gry (eng)   Wiadomości (Strona główna)   Kobieta   Komputery   Wiadomości (eng)   Plotek   Turystyka   Praca   Sport
Kontakt z nami