Nauka  RSS
Koronawirus z Wuhan. Co wiemy o nim do tej pory?

#zrodlo
Stosunkowo niewielka liczba ofiar śmiertelnych czy taka idąca w tysiące? Działania mające na celu ukrywanie strasznej prawdy czy próba powstrzymania epidemii? Dramatyczne relacje ze szpitali w Wuhan czy klasyczne fejki? Ostatnie doniesienia z Chin przyniosły lawinę pytań i mało konkretnych odpowiedzi. Co naprawdę wiemy o nowym koronawirusie?

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Epidemia wirusa z Wuhan. Ekspert: widać, że władze Chin odrobiły lekcję z SARS


Koronawirus z Wuhan jest nowym patogenem i powinien wzbudzać poczucie zagrożenia. Obecnie wszyscy z niepokojem śledzą rozwój sytuacji, która z czasem może stać się bardzo poważna – mówi w rozmowie z Onetem prof. dr hab. Krzysztof Pyrć*, wirusolog z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Tagi: USA
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Pierwszy raz w historii nagrano proces łączenia się i dzielenia atomów


Po raz pierwszy w historii naukowcom udało się zarejestrować proces łączenia i dzielenia się atomów. Dokonano tego dzięki „zaawansowanym metodom mikroskopowym”, które pozwoliły na zobaczenie atomów o wielkości od 0,1 do 0,3 nanometrów. Za nagraniem stoją naukowcy z niemieckiego Uniwersytetu w Ulm oraz brytyjskiego Uniwersytetu w Nottingham. Zespołowi przewodzili prof. Ute Kaiser oraz prof. Andriej Chłobystow. Badacze zastosowali metodę zwaną transmisyjną mikroskopią elektronową (TEM), która polega na przebijaniu cienkiego preparatu wiązką elektronów o wysokiej energii. Na filmie widać dwa atomy łączące się ze sobą, a następnie poruszające się i wibrujące aż do momentu rozłączenia i rozerwania wiązania.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Jak i czym wylądujemy na Marsie? Animacja

#zrodlo
Dlaczego jeszcze nie wylądowaliśmy na Marsie? Lądowanie tam jest bardzo trudne. Najnowszym modelem rakiety, która byłaby w stanie przenieść ludzi na Marsa, jest Starship firmy SpaceX. Projekt ten może zmniejszyć koszty podróży kosmicznych - zobaczcie, jak będzie wyglądać i czym się wyróżnia. Materiał powstał we współpracy z National Geographic

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Wyjątkowe znalezisko sprzed 550 mln lat


Skamieniały fragment przewodu trawiennego zwierzęcia sprzed 550 mln lat odkryli paleontolodzy w Stanach Zjednoczonych. O wynikach badań informują na łamach pisma „Nature Communications”.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Australia w ogniu. Czy faktycznie zbliża się koniec świata? [KOMENTARZ]


Od ostatnich tygodni świat wraz z Australijczykami wstrzymuje oddech, z przerażeniem patrząc na olbrzymie pożary, które pustoszą najmniejszy z kontynentów. Jako że nigdy wcześniej nie byliśmy aż tak małą globalną wioską, pojawiło się mnóstwo informacji na temat tej katastrofy, które niekoniecznie mają wiele wspólnego z prawdą.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Czekają nas wojny o dostęp do wody. A co z Polską?


Postępujące zmiany klimatyczne skutkują stopniowym ograniczaniem dostępu do zasobów wodnych. Dzieje się to na całym świecie i nie omija także Polski. Coraz bardziej prawdopodobne wojny o dostęp do źródeł wody, znikanie krajów wyspiarskich, gigantyczne migracje, pustynnienie całych regionów. Konsekwencje znikającej wody uderzą w nas bardzo mocno - pisze dla portalu Klubu Jagiellońskiego Zbigniew Karaczun.

Tagi: WOÅšP
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Człowiek epoki cyfrowej. Jak technologie uprzykrzają życie?

#zrodlo
Ewolucja ma na celu przystosować nas do otoczenia, w którym funkcjonujemy. Jednak tempo, w jakim zmienia się świat, sprawia że nasze mózgi nie są dostosowane do czasów, w których żyjemy. Czy jest to przyczyną stresu, przygnębienia i lęku? Jak wynika z obserwacji psychiatrów, nowe technologie paradoksalnie wcale nie ułatwiają nam codziennego życia. O skutkach życia z telefonem w dłoni opowiada Anders Hansen w książce pt. "Wyloguj swój mózg".

Tagi: Psy
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Szwajcarscy naukowcy chcą skraplać CO2 z ciężarówek


Naukowcy z Politechniki Federalnej w Lozannie (EPFL) opracowali koncepcję kompletnego systemu wychwytywania emisji wytwarzanych przez ciężarówki - pisze Patrycja Rapacka dla portalu BiznesAlert.pl.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Genetycznie modyfikowani ludzie, pierwsze zdjęcie czarnej dziury i cyklokarbon. Największe odkrycia naukowe 2019 r.


Minione dwanaście miesięcy obfitowało w odkrycia naukowe. Nie wszystkie cieszyły się należnym rozgłosem, mimo wielkiego wpływu na przyszłość świata. Nie brakowało rzecz jasna wielkich kontrowersji, głównie natury etycznej.

Tagi: Jasło
Źródło: wiadomosci.onet.pl

W meteorycie znaleziono minerał niewystępujący w naturze


W ostatnich czterech latach naukowcy odkryli 31 nowych minerałów węglowych. Największe zainteresowanie wzbudza tajemniczy minerał o nazwie edskotyt, który może pochodzić z rdzenia innej planety, a znaleziono go w meteorycie.

Tagi: Koty
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Święta bez śniegu zaczynają być normą. Klimatolog przeanalizowała polskie zimy z ostatnich 50 lat


Za nami kolejne Boże Narodzenie bez śniegu, którym mogą się cieszyć jedynie mieszkańcy i turyści na terenach podgórskich. Na skutek zmian klimatu zimą w Polsce pada coraz mniej śniegu, a coraz więcej deszczu – wynika z badań klimatolog dr hab. Ewy Łupikaszy z Uniwersytetu Śląskiego, które oparte są na analizie danych z około 50 stacji synoptycznych w kraju, gromadzonych codziennie od ponad 50 lat.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Metro na świecie - które jest najdłuższe, a które najdroższe?


Gdzie powstało pierwsze metro? Skąd wzięła się jego nazwa? Które metro jest najdłuższe, a która stacja położona jest najgłębiej? I w końcu: jak nazywa się pracownik upychający ludzi do metra? Zobaczcie infografikę o metrze na świecie.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

O której zobaczymy "pierwszą gwiazdkę"?


W tym roku na miano "pierwszej gwiazdki" największe szanse ma planeta Wenus, której możemy wypatrywać ok. godz. 15:30. Jeśli jednak chcemy zobaczyć prawdziwą gwiazdę, musimy poczekać jeszcze pół godziny i spojrzeć na wschód. Tam jako pierwszą dostrzeżemy Kapellę z konstelacji Woźnicy.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Obawy naukowców. Ryby z małymi kawałkami plastiku


Co dziesiąty dorsz i co dwudziesty śledź żyjące w Bałtyku mają w przewodzie pokarmowym maleńkie kawałki plastiku; naukowcy obawiają się, że substancje chemiczne z plastiku dostają się do jedzonego przez ludzi mięsa ryb - pisze "Gazeta Wyborcza".

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Co zmienią w naszym życiu technologie przyszłości?


Wiele z nich już istnieje, ale czas pełnego rozkwitu i dominacji ciągle przed nimi. Sprawdźcie, co zmienią, a co ułatwią w naszym życiu technologie przyszłości.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Zima 2019. Zima astronomiczna i zima owa. Kiedy się zaczynają?


Pierwszy dzień zimy kalendarzowej i astronomicznej przypadnie, jak co roku, w grudniu. Początek astronomicznej zimy - czyli najkrótszy dzień roku, wypada 22 grudnia. Zima kalendarzowa również rozpocznie się 22 grudnia.

Tagi: Zima
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Polak powstrzymał terrorystę kłem narwala. Co to za zwierzę?


W piątek Polak wraz z kilkoma przypadkowymi osobami powstrzymał w Londynie uzbrojonego w nóż terrorystę. Nasz rodak zaatakował napastnika półtorametrowym kłem narwala, który prawdopodobnie zdjął ze ściany w pobliskiej restauracji. Odpowiadamy na pytania - czym jest narwal i dlaczego ludzie pozyskują jego kły?

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Czy wiesz, co to za zwierzę?


Niedawno furorę w sieci zrobił uroczo wyglądający kanczyl – zwierzę zwane myszojeleniem, które zaobserwowano w wietnamskiej dżungli po raz pierwszy od prawie 30 lat! Poniżej znajdziecie 10 mniej znanych zwierzaków - ciekawe, ile z nich rozpoznacie na zdjęciach Małgorzaty Zdziechowskiej - "Polskiej Dr Dolittle", która od lat pracuje jako wolontariuszka w ośrodkach dla dzikich zwierząt na całym świecie.

Tagi: Wietnam
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Ogromna asteroida pędzi w kierunku Ziemi. Może uderzyć w 2022 roku


NASA opublikowała szczegóły dotyczące asteroidy JF1, która 6 maja 2022 r. znajdzie się niebezpiecznie blisko Ziemi. W przybliżeniu rozmiar asteroidy odpowiada Wielkiej Piramidzie w Gizie. Gdyby doszło do zderzenia siła wybuchu wyniosłaby 230 kiloton trotylu i byłaby piętnaście razy większa, niż siła bomby atomowej spuszczonej na Hiroszimę - informuje express.co.uk.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Kosmiczny spacer załogi ISS


Załoga Ekspedycja 61 rozpoczęła serię złożonych spacerów kosmicznych w celu naprawy wykrywacza cząstek kosmicznych w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Tagi: SpaceVR
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Zmiany klimatu mają wpływ na zdrowie człowieka? Raport nie pozostawia wątpliwości


Uszkodzenia serca, płuc i innych istotnych narządów, które już dotykają osoby starsze, a zaczną też dzieci – na takie skutki narażona jest ludzkość przez wypadkową zmian klimatu. Do takich wniosków doszli naukowcy i lekarze z całego świata, których badania publikuje w swoim raporcie prestiżowe czasopismo Lancet.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Czy sztuczna inteligencja może prognozować jakość powietrza?


Jakość powietrza jest bardzo ogólnym pojęciem, jednak w ostatnich czasach bardzo często pod tym pojęciem kryją się dwie główne składowe zanieczyszczeń – pisze dr hab. inż. Piotr A. Kowalski, prof. AGH, ekspert Airly ds. uczenia maszynowego, naukowiec z Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej AGH i Instytutu Badań Systemowych PAN.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Jak wielki biznes walczy ze smogiem? "Polegając na kapitale ludzkim firm, udało się stworzyć coś wartościowego"


- Dla nas raport o domach ubóstwa był sygnałem, że jest duża potrzeba wiedzy na temat źródeł problemu smogu w Polsce. Dlatego postanowiliśmy skupić się na edukacji, która jest centralnym punktem wszystkich innych działań w walki o czyste powietrze – mówi w rozmowie z Onetem Dorota Franczukowska z PwC, poruszając temat raportu "Domy ubóstwa. Warunki mieszkaniowe osób ubogich" oraz programu „Biznes kontra smog", którego druga edycja właśnie wystartowała.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Dr Wojciech Feleszko: mamy niezbite dowody na wpływ smogu na nasze dzieci


Dzieci narażone na smog chorują częściej – do takich wniosków doszli lekarze w pierwszym ogólnopolskim badaniu epidemiologicznym w tej sprawie. O tym, dlaczego tak się dzieje, mówi w rozmowie z Onetem dr Wojciech Feleszko, pediatra, jeden z autorów badania.

Tagi: Badania
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Naukowiec ostrzega: powodzie miejskie będą częstsze


Trudno jest przewidywać powodzie miejskie spowodowane przez opady deszczu. Trzeba się liczyć z tym, że będą one coraz częstsze, z powodu globalnych zmian klimatu - powiedział hydrolog, prof. Artur Magnuszewski. Jego zdaniem miasta mogą się jednak do nich przygotować.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

30 Polaków na Święto Niepodległości. Ilu z nich rozpoznasz?


30 Polaków - znanych i mniej znanych, ale na pewno takich, którzy zapisali się na kartach polskiej historii. Z okazji dzisiejszego Święta Niepodległości proponujemy wam podróż w przeszłość i rozpoznanie polskich królów, pisarzy, polityków oraz naukowców. Czy trzy informacje o postaci wystarczą, by ją rozpoznać? Spróbujcie zdobyć komplet punktów.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Jak wyglądałby świat bez testów na zwierzętach?


Ujawnione niedawno filmy z okrutnych testów na małpach, kotach i psach w niemieckim laboratorium wzbudziły na nowo dyskusję na temat sensowności eksperymentów na zwierzętach. Sam fakt, że w ogóle głośno poruszamy kwestię potencjalnego zakazu takich praktyk, pokazuje, na jak zaawansowanym etapie rozwoju jesteśmy. Bez badań na zwierzętach nie zbudowalibyśmy jednak nawet fundamentów współczesnej nauki. A co za tym idzie – całej naszej cywilizacji.

Tagi: Filmy
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Naukowcy o podnoszącym się poziomie mórz: jest znacznie gorzej, niż sądziliśmy


Nawet trzy razy więcej ludzi niż pierwotnie sądzono mieszka na terenach zagrożonych powodziami w związku ze zmianami klimatycznymi – wynika z najnowszych badań opublikowanych w naukowym czasopiśmie "Nature Communications". W Polsce w 2050 r. coroczne powodzie będą problemem dla co najmniej 200 tys. ludzi.

Tagi: Znaczki
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Litwa kupi miliony tabletek jodu. Szykują się na katastrofę atomową


Litewskie ministerstwo zdrowia ogłosiło przetarg na kupno 4 milionów tabletek jodu na wypadek ewentualnej katastrofy w białoruskiej elektrowni atomowej w Ostrowcu, powstającej w odległości 50 km od Wilna.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

reklama

reklama
Motoryzacja   Filmy   Finanse   Gry (eng)   Wiadomości (Strona główna)   Kobieta   Komputery   Wiadomości (eng)   Plotek   Turystyka   Praca   Sport
Kontakt z nami