Nauka  RSS
"Natura będzie się mścić z furią". Co oznaczają słowa Guterresa? [KOMENTARZ]


Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres w czasie swojego przemówienia na szczycie klimatycznym ONZ wygłosił wyjątkowo płomienne jak na siebie przemówienie. Jakie znaczenie mają jego słowa? Czy to kolejna piękna mowa, za którą nie pójdą działania? Wydaje się, że nie tym razem.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Antonio Guterres: Natura jest na nas zła. I będzie się na nas mścić z furią


Sekretarz Generalny ONZ wezwał obecnych na szczycie klimatycznym do podjęcia natychmiastowych działań w celu zatrzymania zmian klimatu. - Jeśli nie zaczniemy działać, może stać się najgorsze – mówił.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Węgiel niskiej jakości, ryby i świetlówki. Czy powinniśmy bać się rtęci?


Rtęć to cichy zabójca – mówi w rozmowie z Onetem prof. Józef Pacyna, wieloletni dyrektor ds. badań w Norweskim Instytucie Badań Atmosfery oraz wykładowca krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej. - Z każdą spaloną w domowym piecu toną węgla emitujemy do atmosfery zauważalne ilości tego metalu ciężkiego.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Ptaki znikają w Ameryce


W ciągu ostatniego półwiecza Stany Zjednoczone i Kanada straciły prawie jedną trzecią ptactwa. Wymarły lub zginęły w tym czasie trzy miliardy ptaków.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Amerykańskie niebo pustoszeje. Trzy miliardy mniej ptaków w pół wieku


Liczba ptaków w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie spadła w ciągu ostatniego półwiecza o trzy miliardy, czyli o 29 proc. – czytamy w "New York Timesie", który przytacza badania opublikowane w "Science".

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Polacy boją się kryzysu klimatycznego. Są gotowi poświęcić wzrost gospodarczy dla ochrony planety


Zmiany klimatu i zanieczyszczenie środowiska to zdaniem Polaków dwa największe wyzwania i zagrożenia dla współczesnego świata – wynika z sondażu przeprowadzonego przez brytyjską organizację Hope not Hate, publikowane w przeddzień Młodzieżowego Strajku Klimatycznego. W badaniu poruszono wiele istotnych kwestii, które mogą dać do myślenia zwłaszcza politykom.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Czara dziura w centrum naszej galaktyki zrobiła się "głodna"


Gigantyczna czarna dziura, która zajmuje centralne miejsce w Drodze Mlecznej zaczęła pochłaniać niespotykanie duże ilości materii. Emituje przy tym potężne promieniowanie. Naukowcy z University of California, Los Angeles donoszą o nietypowym zachowaniu centrum naszej galaktyki, a konkretnie czarnej dziury Sagittarius A* (Sgr A*).

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Rośnie liczba przypadków zakażeń śmiertelnie niebezpieczną bakterią


Krajowy Ośrodek Referencyjny ds. Lekowrażliwości Drobnoustrojów potwierdził już ponad 3 tys. przypadków infekcji bakteriami opornymi na karbapenemy, czyli tzw. antybiotyki ostatniej szansy – czytamy w dzisiejszej "Rzeczpospolitej". Infekcja takim drobnoustrojem jest niemożliwa do wyleczenia.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Ciri, Wolin albo Boruta to propozycje nazwy dla "polskiej planety"


Ciri, Wolin albo Boruta może się nazywać planeta, odkryta przez polskich astronomów pod kierownictwem prof. Andrzeja Niedzielskiego. Na nazwę planety i jej gwiazdy można głosować do końca października, wybierając spośród 7 propozycji, zgłoszonych wcześniej przez Polaków.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Do Ziemi zbliża się duża asteroida. Może mieć ponad 600 metrów średnicy


15 września obok Ziemi przeleci asteroida, która może być wielkości porównywalnej do najwyższych budynków na świecie – informuje CNN. Naukowcy z NASA uspokajają, że mimo bardzo bliskiej w skali kosmosu odległości do Ziemi, obiekt nie uderzy w naszą planetę.

Tagi: Kosmos
Źródło: wiadomosci.onet.pl

"Oni chodzili po Księżycu i zbierali skały. Ja byłem naukowcem". Al Worden, najbardziej niedoceniany astronauta na świecie?


Możesz być w gronie kilkunastu zaledwie osób, które uczestniczyły w misjach księżycowych. Możesz wykonać szereg badań, których wyniki będą prawdziwą wyrocznią w wielu dziedzinach nauki przez kolejne kilka dekad. Możesz do tego mieć zdolność wyjątkowo barwnego opowiadania o kosmosie. Jeśli przy tym wszystkim nazywasz się Al Worden, to ludzkość zapamięta cię głównie w kontekście skandalu, w którym twojej winy nie było wcale wiele.

Tagi: Kosmos
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Japonia: odkryto nowy gatunek dinozaura


Odkryto gatunek roślinożernego dinozaura miał "dziób" na kształt kaczki. Jego nazwa to Kamuysaurus japonicus. To największy szkielet prehistorycznego gada odnaleziony jak dotąd w Japonii - czytamy na stronach Uniwersytetu Hokkaido.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Quiz z wiedzy ogólnej o historii - dasz sobie radę?


Olimpiada, dendrochronologia, sfragistyka, cezura - jeśli wiecie, co oznaczają te pojęcia, możecie liczyć na bardzo wysoki wynik w tym quizie. Test sprawdzi waszą wiedzę ogólną z historii, pojawią się w nim informacje o początkach ludzkości, piśmie, starożytnych epokach oraz historycznych pojęciach. Powodzenia!

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Potwór z Loch Ness to gigantyczny... węgorz?


Wszelkie istoty, które przez lata obserwacji zyskały miano legendarnego potwora z Loch Ness, zdaniem naukowców mogą być olbrzymimi węgorzami – informuje BBC.

Tagi: BBC
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Chiński łazik odkrył nieznaną substancję na Księżycu


Chiński łazik Yutu-2 bada ciemną stronę Księżyca. Od kilkunastu tygodni wysyła na Ziemię zdjęcia naszego naturalnego satelity. Okazuje się, że pojazd odnalazł nieznaną substancję, nad której pochodzeniem zastanawiają się obecnie naukowcy.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Ekspertka: bombardowanie Marsa ładunkami jądrowymi nie uczyni z niego miejsca do życia


Pomysł dot. zbombardowania ładunkami termojądrowymi czap lodowych Marsa po to, aby zmieniła się atmosfera tej planety, jest nierealny - oceniła dr Weronika Śliwa z Centrum Nauki Kopernik. W jej ocenie dzisiejsze technologie nie są w stanie przekształcić Marsa w planetę podobną do Ziemi.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Grafen przeciwko komarom? Zaskakujące wyniki badań naukowców


Grafen może blokować sygnały, których komary używają do identyfikacji swoich ofiar. Jego dodatek do ubrania potencjalnie umożliwia stworzenie zupełnie nowego typu ochrony przed insektami, wolnego od substancji chemicznych – donoszą naukowcy z Uniwersytetu Browna.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Donald Trump chciał zrzucić bombę atomową na huragan?


Prezydent Trump miał wielokrotnie sugerować urzędnikowi ds. bezpieczeństwa wewnętrznego i bezpieczeństwa narodowego, aby rozważyć wykorzystanie bomb atomowych do powstrzymania huraganów przed uderzeniem w Stany Zjednoczone. Źródła twierdzą, że uwagi prezydenta zostały przedstawione Radzie Bezpieczeństwa Narodowego – donosi portal Axios.com, założony przez byłych dziennikarzy POLITICO.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Radioaktywne izotopy w próbkach z rosyjskiego poligonu


Rosyjski urząd meteorologiczny Rosgidromiet poinformował w poniedziałek, że analiza próbek pobranych w dniach po wypadku na poligonie wojskowym na północy Rosji wykazała obecność izotopów krótkożyciowych - strontu, baru i lantanu.

Tagi: Rosja, Wojsko
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Polska i Białoruś tworzą radę ds. Puszczy Białowieskiej


Rada, w skład której wejdą naukowcy z polskiej i białoruskiej Akademii Nauk, ma się zająć tworzeniem polityki ochrony Puszczy Białowieskiej.

Tagi: Polityka
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Tegoroczny lipiec najgorętszym miesiącem w historii pomiarów


Średnie globalne temperatury lądu i oceanów w lipcu 2019 r. były najwyższymi w historii pomiarów, na całej Ziemi padło wiele rekordów ciepła, a w Arktyce i na Antarktydzie odnotowano rekordowo niski zasięg lodu morskiego – podała amerykańska Narodowa Służba Oceaniczna i Atmosferyczna (NOAA).

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Udany start w kosmos pierwszej chińskiej rakiety komercyjnej


Chińska rządowa agencja kosmiczna dokonała udanego wystrzelenia na orbitę okołoziemską swojej pierwszej rakiety przeznaczonej do użytku komercyjnego, Jielong-1 (Smart Dragon-1) - poinformowała państwowa telewizja CCTV.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Zaobserwowano nową odmianę węgla. To cyklokarbon


Naukowcy z Uniwersytetu Oxfordzkiego i IBM Research w Zurychu poinformowali o odkryciu piątej odmiany alotropowej węgla – cyklokarbonu. Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie "Science".

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Teleskop Hubble'a wykonał nowe zdjęcie Jowisza. Potężny antycyklon kurczy się z nieznanych powodów


Na nowym zdjęciu Jowisza widać na nim m.in. Wielką Czerwoną Plamę i wirujące w dynamicznej atmosferze chmury o najbardziej intensywnych barwach, jakie można było oglądać w czasie ostatnich lat. Zdjęcie potwierdza, że Wielka Czerwona Plama cały czas się kurczy. Przyczyna tego nie jest jeszcze znana naukowcom.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Czy warto słuchać muzyki w czasie jazdy?"Może zadziałać na nas na dwa sposoby" [WYWIAD]


- Podczas prowadzenia samochodu muzyka jest rodzajem konkurencyjnego bodźca, który może rozpraszać uwagę kierowcy. Nieodpowiednio dobrana może przyczynić się do obniżenia poziomu koncentracji. Może jednak też działać pozytywnie – mówi Onetowi dr Sylwia Makomaska z Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Rosyjski kosmonauta zarabia o wiele mniej niż wynosi średnia pensja w Polsce


Zarobki rosyjskich kosmonautów są naprawdę niskie jak na ryzyko zawodowe, które ponoszą. Kwoty ujawnił dziś rosyjski dziennik "Izwiestia".

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Degradacja gleby i groźba katastrofy żywnościowej. Najnowszy raport IPCC


Ziemi grozi klęska głodu na ogromną skalę. Nawet jeśli uda nam się ud nam się powstrzymać wzrost temperatury, pogarszająca się jakość gleb może doprowadzić do globalnego kryzysu żywnościowego – wskazuje Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu (IPCC) w najnowszym raporcie specjalnym, badającym związek między zmianami klimatycznymi a sposobem, w jaki wykorzystujemy ziemię.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Polska pustynią Europy. Mamy jedne z najmniejszych zasobów wody w UE


W przyszłym tygodniu ruszą ogólnopolskie konsultacje, które mają odpowiedzieć na pytanie, jak zapobiegać suszy. Według informacji Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Polska dysponuje jednymi z najmniejszych zasobów wody w całej UE – informuje RMF FM.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Zmarł wybitny rosyjski astrofizyk Nikołaj Kardaszow, twórca skali rozwoju cywilizacji


Nikołaj Kardaszow zmarł wczoraj w Moskwie w wieku 87 lat. Był wybitnym rosyjskim astrofizykiem, prowadził pierwsze w ZSRR badania nad życiem pozaziemskim - poinformowała dziś Rosyjska Akademia Nauk.

Tagi: ZSRR, Badania
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Asteroida minęła Ziemię. Badaczka kraterów sprawdziła, co by się stało, gdyby uderzyła w Warszawę


Pod koniec lipca w pobliżu Ziemi przemknęła asteroida 2019 OK. Gdyby miała uderzyć w Warszawę, zagrożona byłaby cała centralna Polska. Po uderzeniu asteroidy powstałby krater o średnicy kilku kilometrów i do 400 m głębokości - mówi badaczka kraterów dr Anna Łosiak z Instytutu Nauk Geologicznych PAN i Uniwersytetu w Exeter.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

reklama

reklama
Motoryzacja   Filmy   Finanse   Gry (eng)   Wiadomości (Strona główna)   Kobieta   Komputery   Wiadomości (eng)   Plotek   Turystyka   Praca   Sport
Kontakt z nami