Wiadomości ze świata  RSS
Grajewski: Relacje z Niemcami są bardzo dobre, ale puste


Prezydent Andrzej Duda i szef MSZ Jacek Czaputowicz w sobotę wzięli udział w obchodach 30-lecia upadku muru berlińskiego. – Nasze relacje są bardzo dobre – przekonywał minister spraw zagranicznych RP. Owszem, na tle relacji politycznych, a raczej ich braku, z takimi krajami, jak Rosja czy Francja, kontakty z Berlinem można uznać za świetne. Niemieccy przedstawiciele widzą to podobnie. Heiko Maas dwa tygodnie temu na zjeździe Towarzystw Niemiecko-Polskich w Homburgu zapewniał, jak ważne dla niego są relacje z Polską. A jednak obserwatorzy zwracają uwagę na pustkę, która wyziera zza tych frazesów.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Tuskowi źle w Brukseli nie będzie. Powrót do Polski to duże ryzyko [OPINIA]


Powrót do polskiej polityki był obciążony dużym ryzykiem. W Warszawie na Donalda Tuska czekałaby trudna batalia w wyborach prezydenckich i ponowne, niewiele łatwiejsze rozpychanie się łokciami we własnym obozie politycznym. Natomiast pozostanie w Brukseli oznacza duże pieniądze, wpływowe stanowisko i splendor europejskich salonów.

Tagi: NATO
Źródło: www.gazetaprawna.pl

Koniec indiańskiego prezydenta. Boliwia w chaosie


Pod naporem protestów i druzgocącej oceny niedawnych wyborów prezydenckich przez międzynarodowych obserwatorów Evo Morales podał się do dymisji. Rządzący od 2006 r. 80. prezydent Boliwii był jej pierwszym przywódcą wywodzącym się z ludności indiańskiej, którego wybrano w demokratycznych wyborach.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Ameryka na wojnie z cukrowymi kuleczkami


Koniec z polityką tolerancji dla produktów homeopatycznych – Agencja ds. Żywności i Leków ostrzega, że to środki, które mogą być trujące.

Tagi: Ameryka
Źródło: www.gazetaprawna.pl

Polowanie na Trumpa. Nigdy nieużywana poprawka do konstytucji pozbawi go urzędu?


Demokraci zastanawiają się, czy aby pozbyć się prezydenta, nie skorzystać z nigdy nieużywanej 25. poprawki do konstytucji.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Potocki: Macron rzuca wyzwanie Berlinowi


Słowa Emmanuela Macrona o NATO w stanie śmierci mózgowej zelektryzowały media zwłaszcza w tych państwach, które traktują Sojusz jako podstawową gwarancję bezpieczeństwa. Francuski przywódca w ostatnim czasie coraz odważniej kreśli ambitną wizję roli Paryża w Europie i reszcie świata. Wizję radykalnie sprzeczną z polskimi interesami.

Tagi: NATO, Berlin
Źródło: www.gazetaprawna.pl

Wybory prezydenckie w Rumunii. Będzie druga tura


Niedzielną I turę wyborów prezydenckich w Rumunii wygrał obecny szef państwa Klaus Iohannis, zdobywając 38,7 proc. głosów - wynika z sondażu exit poll ośrodka IRES. W II turze zmierzy się z byłą premier Vioricą Dancilą, która uzyskała 22 proc. poparcia.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Kanada. Quebec ogranicza używanie języka angielskiego

#zrodlo
W Kanadzie są dwa oficjalne języki federalne: angielski i francuski, ale nie zawsze pokojowo współistnieją. Rząd frankofońskiego Quebecu właśnie ogranicza używanie angielskiego.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Niemiec media o Marszu Niepodległości: Demonstracja "prawicowych ekstremistów"


W pierwszych relacjach na temat tegorocznego Marszu Niepodległości w Warszawie niemieckie media piszą o nim jako o demonstracji "prawicowych ekstremistów". Podkreślają, że przedstawiciele rządu nie brali w niej udziału.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Media niezaproszone. Węgry utrudniają pracę dziennikarzom


W siedzibie węgierskiego parlamentu wprowadzono restrykcje utrudniające pracę dziennikarzom.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Ukraińskie problemy z wymiarem sprawiedliwości


Ekipa nowego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego obiecuje reformę sądownictwa. Przeciwnicy obawiają się, że będzie się ona sprowadzać do arbitralnie przeprowadzonych zmian kadrowych.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Bruksela ma opóźnienie. Nowa KE ruszy najwcześniej 1 grudnia


Nowa Komisja Europejska ruszy najwcześniej 1 grudnia. Proces nominowania zaległych komisarzy ma się zacząć dopiero w tym tygodniu.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Wielka Brytania: Laburzysta Lindsay Hoyle nowym spikerem Izby Gmin


Laburzysta Lindsay Hoyle został wybrany w poniedziałek wieczorem na nowego spikera brytyjskiej Izby Gmin. Zastąpił on charyzmatycznego, ale budzącego kontrowersje Johna Bercowa.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Hiszpanie po raz czwarty przy urnach. Uda się przełamać impas?


Szanse na to, że niedzielne wybory przyniosą przełamanie politycznego impasu w Madrycie, są bardzo małe

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Mur nierówności wciąż dzieli Nemcy


Nad Sprewą trwają przygotowania do sobotnich uroczystości. W weekend światowi liderzy, w tym prezydent Andrzej Duda, zjadą do stolicy Republiki Federalnej Niemiec, aby wziąć udział w obchodach rocznicy upadku muru berlińskiego. 30 lat temu, wieczorem 9 listopada 1989 r., straż graniczna Niemieckiej Republiki Demokratycznej na rozkaz partyjnej nomenklatury podniosła szlaban na przejściu dzielącym komunistyczny wschód i demokratyczny zachód. W kolejnych godzinach otwarto także inne przejścia między NRD a RFN. Tłumy ludzi błyskawicznie skorzystały z nowych możliwości.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Wybory lokalne w Bułgarii. Wyniki sondaży exit poll


Dotychczasowa mer Sofii Jordanka Fandykowa z rządzącej centroprawicowej partii GERB premiera Bułgarii Bojko Borisowa przy niskiej frekwencji zwyciężyła w drugiej turze wyborów lokalnych w niedzielę - wynika z sondaży exit poll.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

"The Times": Boris Johnson zrezygnował z groźby brexitu bez umowy


Brytyjski premier Boris Johnson zrezygnował z umieszczenia groźby brexitu bez umowy w programie Partii Konserwatywnej na zaplanowane na 12 grudnia wybory, co ma przyciągnąć do torysów centrowych wyborców - poinformował w sobotę dziennik "The Times".

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Ambasador Izraela: Twierdzenie, że Polska to kraj antysemicki, to absolutna nieprawda


W Polsce istnieją przejawy antysemityzmu, ale powiedzieć, że Polska to kraj antysemicki, to absolutna nieprawda - powiedział w sobotę ambasador Izraela w Polsce Alexander Ben Zvi.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Peroniści przejmują Buenos Aires


Argentyna to państwo cykliczne. Co dekadę wstrząsają nim kryzysy ekonomiczne, a odsuwani od władzy peroniści regularnie do niej wracają. Zaskoczenia więc nie było: podobnie jak w sierpniowych prawyborach lewicowiec Alberto Fernández wygrał z urzędującym wolnorynkowcem Mauriciem Macrim. Prawybory w Argentynie są obowiązkowe i służą jako kwalifikacje do właściwych wyborów – mogą w nich brać udział tylko partie, które w prawyborach zdobędą 1,5 proc. głosów.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Wybory lokalne w Bułgarii: W większości dużych miast potrzebne drugie tury


W Bułgarii zakończyły się w niedzielę wieczorem wybory lokalne. Sondaże exit poll wskazują, że w większości dużych miast konieczne będzie przeprowadzenie drugiej tury. Na dwie godziny przed końcem głosowania frekwencja wyniosła 42,8 proc.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Argentyńczycy wybierają w niedzielę prezydenta


Argentyńczycy wybierają od rana w niedzielę swojego prezydenta. W wyborach rywalizują ze sobą głównie obecny szef państwa, konserwatywny liberał Mauricio Macri i prowadzący w sondażach kandydat centrolewicowych peronistów Alberto Fernandez.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Szef IS zabity w operacji sił USA w Syrii - podają źródła w Iranie i Iraku


Źródła w Syrii powiadomiły Iran, że lider dżihadystycznego Państwa Islamskiego (IS) Abu Bakr al-Bagdadi został zabity - poinformowało w niedzielę Reutera dwóch przedstawicieli irańskich władz. Potwierdziły to również źródła irackie. Bagdadi miał zginąć w operacji sił USA w Syrii.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Woś: Jak się różnić, ale nie pozabijać?


Brexit przeciąga się już tak bardzo, że zmienił chyba znaczenie słów „wyjść po angielsku”. Ale nie ma co marudzić. Mądry człowiek ze wszystkiego będzie potrafił wyciągnąć lekcję na przyszłość. Często przywoływany przeze mnie bloger ekonomiczny Chris Dillow uważa, że akurat nauk z brexitu jest przynajmniej kilka. A ja się z nim zgadzam. Nawet więcej. Uważam, że gros jego obserwacji osadzonych w wyspiarskim kontekście spokojnie da się zastosować do naszej polskiej rzeczywistości.

Tagi: Brexit
Źródło: www.gazetaprawna.pl

HéJj: Węgierskie rozdwojenie pamięci narodowej


Węgrzy 23 października obchodzą święto narodowe upamiętniające rewolucję 1956 r. i walkę przeciwko sowieckiej interwencji. To 312 godzin heroizmu, pod koniec lat 70. nazwanych mianem „13 dni nadziei”. W ten sposób swoje wspomnienia zatytułował Sándor Kopácsi, komendant policji w Budapeszcie, który w czasie powstańczego zrywu zakazał interwencji. Ideały 1956 r. w dużej mierze opierały się na Wiośnie Ludów 1848 r. Przed 63 laty domagano się przestrzegania wolności obywatelskich, pluralizmu politycznego, wolnych wyborów i mediów. Przynajmniej część z tych postulatów powtarza dzisiejsza opozycja wobec Fidesz-KDNP.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Kanada: Nie ma pewności, czy którakolwiek partia będzie mogła samodzielnie utworzyć rząd po wyborach

#zrodlo
Po trudnej dla rządzącej w Kanadzie Partii Liberalnej premiera Justina Trudeau kampanii wyborczej w poniedziałek w kraju odbędą się wybory parlamentarne. Nie ma pewności, że którakolwiek partia będzie mogła samodzielnie utworzyć rząd.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Hiszpania: Chaos komunikacyjny w Katalonii w efekcie strajku generalnego


W wyniku rozpoczętego w piątek po północy strajku generalnego w Katalonii w całym regionie panuje chaos komunikacyjny. Poważne utrudnienia występują w ruchu kolejowym oraz drogowym z powodu licznych blokad. W Barcelonie zamknięto bazylikę Sagrada Familia.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Ostatnie negocjacje ws. brexitu. "Mamy szansę na pokonanie kryzysu"


Negocjacje między UE a Wielką Brytanią ws. brexitu przynoszą zbliżenie stanowisk; mamy szansę na pokonanie kryzysu ratyfikacyjnego - mówi PAP wiceszef MSZ Konrad Szymański. W przypadku porażki negocjacji, strona brytyjska może zwrócić się o odroczenie brexitu, a kraje UE zapewne na to przystaną - dodał.

Tagi: Brexit, MSZ
Źródło: http:

"Svenska Dagbladet": do klęski opozycji przyczynił się brak wyraźnego lidera i programu


Według szwedzkiej gazety "Svenska Dagbladet" do klęski opozycji w wyborach do polskiego parlamentu przyczynił się brak charyzmatycznego lidera. Przeciwnicy PiS nie mieli programu, którym mogliby konkurować z obietnicami rządu - wskazuje.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Szef MSZ Francji: UE musi rozważyć embargo na broń dla Turcji


Szefowie MSZ państw UE muszą ponownie potępić Turcję za ofensywę w Syrii, wezwać do wprowadzenia embarga na broń dla Turcji i zwrócić się do USA o spotkanie państw koalicji walczącej z Państwem Islamskim (IS) - powiedział w poniedziałek minister SZ Francji Jean-Yves Le Drian.

Tagi: USA, MSZ, Embargo, Islam
Źródło: www.gazetaprawna.pl

Jak głosowali Polacy za granicą? PiS zdecydowanie wygrywa w USA


Prawo i Sprawiedliwość odniosło w USA zdecydowane zwycięstwo nad rywalami w wyborach parlamentarnych. Według niepełnych jeszcze danych w Senacie kandydaci PiS uzyskali 16940 (58.5 proc.) z 29195 złożonych głosów, a w Sejmie 15569 (52.7 proc.) na 29517. Frekwencja wyniosła 91 proc.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

reklama

reklama
Motoryzacja   Filmy   Finanse   Gry (eng)   Wiadomości (Strona główna)   Kobieta   Komputery   Wiadomości (eng)   Plotek   Turystyka   Praca   Sport
Kontakt z nami